Neuveriteľné! Armáda SR zháňa súčiastky aj na autobusové veterány!

Pre neporiadok armáda vypisuje súťaže na náhradné diely na neexistujúce veterány. Nedávny tender z novembra (mesiac 11/2008) sa tender týkal dokonca aj autobusov ŠL­11, ktoré sa vyrábali medzi rokmi 1970 a 1981 a vidieť ich na ceste je dnes už veľmi nezvyčajné.

Podľa novembrovej verejnej súťaže malo ministerstvo obrany záujem za štátne peniaze nakupovať diely aj na „papalášske“ Tatry 613, motocykle Babeta, škodovky Š­120 a Š­105, či na automobil VAZ 2101 (žiguli), ktorý sa nevyrába 24 rokov. Celkove malo ísť o dielce na 34 rôznych typov vozidiel, z ktorých väčšina sa už roky nevyrába.

Linkové autobusy ŠL­11 brázdili cesty v 70. a 80. rokoch. Teraz sa objavujú iba na prehliadkach veteránov. Vyradili ich totiž už aj dedinské futbalové kluby. Naša armáda má vo svojej evidencii 12 kusov, reálne nemá ani jeden. Napriek tomu chce na ne kupovať náhradné diely. FOTO: wikimedia.org

Armáda chce nakupovať dielce formou rámcových zmlúv v deviatich balíkoch. Znamená to, že chcela odoberať určité obdobie dielce za celkovú cenu do 2,5 milióna eur (78 miliónov korún) od rôznych, ale vopred určených výrobcov.

Bordel v armáde

V jednom z balíkov má nakupovať diely na „Avie, autobusy Karosa C­734, vozidlá Liaz a autobusy ŠL­11“ za takmer 232­tisíc eur (7 miliónov korún). Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela však priznal, že armáda fyzicky nevlastní žiaden autobus typu ŠL­11, hoci na papieri ich naďalej eviduje až 12. „Reálne už sú tie autobusy zošrotované. Ale nejaký vojak si zrejme nesplnil povinnosť a nevyradil ich,“ vysvetľoval.

kompletný článok si môžete prečítať v denníku SME alebo na tomto odkaze.

text a foto: SME

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.