Nedeľná náladovka: Kalamita

Kalamita-bPri filme Trhala fialky dynamitem sme avizovali, že o týždeň Vám prinesieme unikátne zábery z filmu Kalamita, kde si zahrala aj legendárna M 131. V dnešnej nedeľnej náladovke Vám neprinášame len niekoľko záberov z tohto filmu, ale úplne celú československú filmovú komédiu z roku 1981.

Pestrý, epizodicky bohatý dej filmu je organizovaný okolo candidovského príbehu mladého muža, ktorý sa snaží v živote plnom úplatkárstva a promiskuity, preraziť podľa svojej cti a svedomia. Opúšťa vysokoškolské štúdium, aby nadviazal na rodinnú tradíciu ako strojvodca horskej lokálky. Zmysel pojmu „kalamita“ rezonuje takmer vo všetkých jeho ľudských kontaktoch: jeho predstavy o poctivosti, nezištnosti a úprimnosti neustále vstupujú do konfliktu s realitou. Záverečná skutočná kalamita, keď jeho vláčik zavalí horská lavína, poskytne satisfakciu jeho viere v krásu života: ľudia uväznení pod snehom precitnú zo svojej mravnej letargie a pri záchrannej akciinaplnia činom pojem solidarita (vtedy prestane v kalamitnej krajine snežiť a utíchne vietor).

Film pulzuje ironickým humorom, zvedavo živou kamerou, ostrým strihom a znamenitou zvukovou rovinou. Rad estrádnych výstupov, gagov, mrazivých satirických čísel, smiešnomilostných dialógov, slovných klauniád a izolovaných mikrosekvencií neslovných etúd (v ktorých Decziho útočná hudba podkladá triešť mihotavých záberov), vytvára výrečne znervózňujúci pohyb Šlapetovej kamery, Brožkove útočné strihy a nekašírované dialógy s bohato odtieňovanou intonáciou reči. Svet Kalamity nemá horkokrvnosť toho v Panelstory – tu sú už skoro všetci „zabývaní vo svojom kupé“, lenPolívkov usmievavý hľadač cestujev hlbokom zmysle tohto slova.

Režie: Věra Chytilová
Hrají: Bolek Polívka, Dagmar Bláhová, Jana Synková, Jaroslava Kretschmerová, Zdeněk Svěrák, Bronislav Poloczek, Zdeněk Dítě, Jan Schmid, Pavel Zedníček, Boris Rösner, Daniel Dítě, Jiří Pecha, Zuzana Schmidová, Rostislav Novák st., Marie Pavlíková, Kateřina Lírová, Jana Březinová

Prajeme Vám príjemný filmový zážitok.

Na záver si ešte raz pozrite epizódu s legendárnou M 131.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.