NEDEĽNÁ NÁLADOVKA | Hybská lesná železnica

V dnešnej nedeľnej náladovke vám ponúkame krátky dokumentárny film o krátkej histórii lesnej železnice v údolí Hybice, ktorý bol súčasťou monografie Michala Jaroša – Hybská lesná železnica. V 40. rokoch 20. storočia bol na Slovensku nedostatok dreva, keďže sa vyvážalo na vojenské účely. V septembri 1941 víchrica polámala podtatranské lesy v lokalite Sihly patriacej Spolku bývalých urbariátov v Hybiach. Všetko polámané drevo kúpila v dražbe Slovenská papiereň v Ružomberku, aby si zabezpečila surovinu pre výrobu.

Surovina však bola v ťažko dostupnom údolí chránenom dvoma roklinami Hybickej tiesňavy a močaristým terénom. Vedenie papierne sa preto rozhodlo vyriešiť prepravu dreva úzkorozchodnou železnicou. Šikovný liptovskí majstri trať náročným terénom v krátkej dobe aj postavili. Slávnostné uvedenie lesnej železnice do prevádzky sa uskutočnilo v nedeľu 11. júla 1943. Mimoriadny vlak z Ružomberka priviezol do kráľovej Lehoty množstvo návštevníkov nie len z mesta, ale aj zo širokého okolia. Na stanici ľudia presadli na konské povozy a nákladné autá a dlhá kolóna sa tiahla do Hýb.

Hybická lesná železnicu žiaľ dlhú existenciu nemala. K jej demontovaniu došlo už v nasledujúcom roku.

Za poskytnutie videa ďakujeme Martinovi Kudroňovi. V prípade, že viete o tejto železnici niečo viac, kontaktujte nás e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Redakcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.