Nedeľná náladovka: Cassovia retro 2015

PICT0061KOŠICE – Tak ako po minulé roky, i tentoraz sa počas Dní mesta Košice konalo tradičné veteránske podujatie Cassovia retro, teda prehliadka a súťaž krásy historických vozidiel – okrem áut sa predstavili aj mopedy, motorky, nechýbali ani autobusy. Iba električky vzhľadom na prebiehajúce rekonštrukcie električkových tratí chýbali. Akcia ako tradične pritiahla veľké množstvo divákov, či už z radov okoloidúcich, alebo tých, čo tam prišli len kvôli veteránom, medzi ktorými možno hľadali svoju obľúbenú značku.

A či už ste fanušikom značky Ferrari alebo trebárs aj Velorex, tak výber bol opäť, ako po minule roky pestrý – okrem domácich škodoviek (od starej Octavie, Felicie až po Škody 105, 120, no našiel sa aj Favorit a to dokonca vo VB verzii) a tatroviek (v tomto roku zastúpenej najmä typom 603, no našli sa aj iné, staršie) nechýbali ani značky známe z východného bloku – Trabant, Lada, no na svoje si prišli aj priaznivci západných značiek, lebo nájsť ste tam mohli napr. Fiaty, MG, Citroen alebo aj Porsche. Nechýbali ani „neaktívne značky“, teda značky áut, ktoré sa už dlhé-predlhé roky nevyrábajú. Takými sú napríklad Zbrojovka (áno, brnenská Zbrojovka okrem zbraní a traktorov vyrábala kedysi aj autá) alebo Aero. Z áut boli najviac zaujímavé napríklad slávny Ford T, sanitka Škoda Tudor 1101, ktorá je ako jediná v celom bývalom Československu úplne kompletná, teda aj s dobovou výbavou, ale najviac pozornosti budil vojenský UAZ, ktorý vojaci Červenej armády ostro strážili ako oko v hlave a z ktorého vyhrávali Alexandrovovci.

Motorky boli zastúpené najmä značkou Jawa, no natrafiť ste mohli aj na iné značky, napr. Kawasaki. Najzaujímavejší stroj sa však nenacházdal medzi veľkými motorkami, ale medzi mopedmi – išlo o prototyp mopedu Piaggio MP6, ktorá je predchodcom známych mopedov Vespa, ktoré, hoci sa vyrábajú už takmer 70 rokov, stále si zachovávajú svoj štýlový retrovzhľad a ktoré sa roja už aj na naších cestách – nakoľko Vespa je po taliansky osa. Medzi autobusmi jednoznačne dominovala Karosa, ktorá bola zastúpená hneď dvoma typmi – ŠL11 a ŠD11. Dvojicu Karos dopĺňala „Čabajka“, čo nie je nič iné, ako starý-známy Ikarus 280.

No dosť už bolo slov – pozrite sa sami, čo tam všetko bolo.  Mimochodom Karosy sa po skončení akcie vydali na výlet do okolia Košíc. Kam presne, to už neviem, iba som sa s nimi zviezol na konečnú Lingov, odkiaľ sme sa už pobrali každý svojou cestou.

Text & foto: Tomáš „Sergej“ Halža

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.