Nedeľná nádielka fotografií: Z návštevy našej redakcie na Košickej detskej historickej železnici

41KOŠICE – V piatok 29. augusta sme sa s Klubom historických koľajových vozidiel vydali v ústrety Slavošovskému tunelu. A keďže bol predĺžený víkend, rozhodli sme sa, že na druhý deň zavítame aj na Košickú detskú historickú železnicu. Slovo dalo slovo a v sobotu sme sa po krátkej prehliadke historického centra metropoly východného slovenska vybrali do Čermeľa, odkiaľ sa už z diaľky ozývalo pískanie najstaršej úzkorozchodnej parnej lokomotívy familiárne nazývanej Katka.

Na stanici sme sa mali možnosť započúvať do originálneho staničného hlásenia, ktoré bolo realizované študentami súkromného gymnázia na Dneperskej ulici v Košiciach a hlásateľa Lukáša Hajdu, ktorí pracujú ako dobrovoľníci na tejto železnici.  Staničný rozhlas bol realizovaný za veľkej materiálnej podpory zamestnancov ŽSR sekcie oznamovacej a zabezpečovacej techniky, ktorí dodali reproduktory a ďalšie technické zariadenia. 

Po zakúpení cestovných lístkov a krátkej prehliadke odstavených vozňov a motorových lokomotív Danka a Janka sme pár minút po jednej popoludní nastúpili do jedného z otvorených vozňov. A hoci túto sezónu jazdili na detskej železnici pravidelné vlaky denne okrem pondelka, ani zďaleka sme neboli jediní cestujúci. Práve naopak. Počas jazdy sme mohli obdivovať krásy okolitej prírody a kto mal záujem, mohol si od vlakového personálu zakúpiť suveníry so železničnou tematikou.

Po príchode na Alpinku sme absolvovali krátku prehliadku okolia stanice. Najmenší cestujúci sa rýchlo rozpŕchli na novovybudované retro preliezky, ktoré si mnohý z nás pamätajú z obdobia socializmu.

Cestou späť sme sa odviezli v najstaršom služobnom vozni na Slovensku „Peťko“. V stánku so suvenírmi sme si na pamiatku zakúpili zopár drobností nadišiel čas pobrať späť do Bratislavy.

Prevádzku na Košickej detskej historickej železnici zabezpečujú okrem skúsených železničiarov aj mladí dobrovoľníci, ktorí si takto budujú pozitívny vzťah k železnici. Tí sa starajú naozaj o všetko – od prehadzovania výhybiek, až po predaj a kontrolu cestovných lístkov. Nie je preto vylúčené, že niekoho z nich o pár rokov stretnete aj na normálnej železnici.

Nezabudnite, že dnes je na Košickej detskej historickej železnici nostalgické ukončenie sezóny a 6. decembra 2014 tam zavíta Mikuláš. 🙂

Text a audio: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.