PRAHA – Piatok 19. apríla 2019 veriaci slávili jeden z najväčších sviatkov v roku – umučenie a smrť Ježiša Krista. Dopravný podnik hlavného mesta Prahy na tento sviatočný deň pripravil slávnostné zahájenie, novej sezóny v múzeu mestskej hromadnej dopravy. Kto je nadšencom historických vozidiel, ten si v tento deň určite prišiel na svoje.
Návštevníci múzea mohli počas dňa vidieť viac ako štyri desiatky historických vozidiel a mnoho ďalších exponátov ako sú modely, fotografie, historické dokumenty cestovné lístky, či plániky. Koľajová doprava reprezentovala bohatú históriu električkovej dopravy od prvých vozov koňky, cez slávne Křížkové vozne až po vozy z produkcie národného podniku ČKD Tatra. Svoje zastúpenie tu mala aj expozícia venovaná autobusovej a trolejbusovej doprave, ktorú reprezentovali historické trolejbusy Tatra T 400 a Škoda 8 Tr a ďalšie.
Pred areálom múzea bolo možné vzhliadnuť aj Preventívnu električka, ktorá svojím žiarivým polepom upozorňuje chodcov, aby v záujme ochrany svojho zdravia nevbiehali do jazdnej dráhy električiek. Vodiči pražských električiek zase návštevníkom prezradili aké to je, byť vodičom z povolania a povedali viac o fyzikálnych vlastnostiach električky a najčastejších príčinách zrážky chodca s električkou.
Najväčším lákadlom však boli okružné jazdy vybranými exponátmi múzea, ktoré v uliciach mesta bežne nestretnete. Pre nadšencov elektrickej trakcie boli pripravené jazdy štýlovou súpravou „Mevro“ + „Rychlík“ na Výpich, kde bola krátka prestávka na fotenie. Dobový interiér so stanovišťom sprievodcu a s pozdĺžnymi koženkovými ľavicami pripomínal cestovanie ako za starých čias. Sprievodca v dobovej uniforme cvikal pamätné cestovné lístky, ktoré sa predávali v pokladni múzea a ochotne odpovedal na otázky cestujúcej verejnosti. Najväčším lákadlom bola práve jazda vlečným vozňom „Rychlík“, ktorý je spomienkou na ambiciózny projekt hromadnej modernizácií starých vlečných vozňov „Krasin“ na upravený typ s elektricky zatváranými dverami. Viaceré moderné prvky použité pri modernizácií pôsobia dnes na exponáte veľmi zaujímavo. Inšpiráciou boli najmä moderné električky Tatra T1, ktoré v tej dobe premávali v Prahe. Po ich vzore dostali vozne napr. koženkové pozdĺžne lavice, elektricky uzatvárané dvere, či stanovište sprievodcu.
Na svoje si však prišli aj priaznivci autobusovej dopravy, ktorí sa po rovnakej trase mohli odviesť s legendárnym Ikarusom 280.08 známym aj pod prezývkou Čabajka, Maďar, Parprikáš, či Harmonika.
Na pravé poludnie sa na prvú jazdu z Vozovne Střešovioce vydali aj historické električky nostalgickej linky č. 41 na Výstavište Holešovice, ktorá je v prevádzke cez víkendy a sviatky až do 17. novembra.
Súčasťou akcie bolo aj slávnostné odhalenie novej zastávky Planetárium Praha, na ktorej bude zastavovať práve nostalgická linka č. 41. Zúčastnili sa ho technický riaditeľ DPP Jan Šurovský a námestník primátora pre dopravu Adam Sheinherr. Električky sa tak po rokoch opäť vracajú aj do Královskej obory, ktorá je pozostatkom bývalej trate do parku Stromovka.
V tej sa kedysi nachádzala vozovňa, ktorá dnes slúži ako reštaurácia. Trať bola zrušená počas druhej svetovej vojny, keď boli železné koľajnice využité na vojenské účely. Teleso električkovej trate je zachované do dnešných dní a bolo by veľmi zaujímavé sem električky opäť trvalo vrátiť. Do tohto času si tak zašlú slávu trate môžete pripomenúť aspoň historickou električkou.
Múzeum mestskej hromadnej dopravy bude otvorené až do 17. novembra 2019 cez víkendy a sviatky od 09:00 do 17:00 a jeho návštevu môžete spojiť nie len s nostalgickou linkou č. 41, ale aj s retro linkou č. 23 na ktorej premávajú výhradne legendárne vozy ČKD Tatra T3.
Text a foto: Martin Žarnovický
Be the first to comment