Návraty: Za samé jednotky sa na TREŽ cestovalo zdarma

P1340487aTRENČIANSKY KRAJ – V deň keď si pripomíname jubilejné 100. výročie Viedenskej električky a deti si užívajú predĺžený víkend, sa konali druhé tohtoročné jazdy trenčianskoteplanskou električkou. Organizátori akcie sa na nápor cestujúcich vopred pripravili a do premávky nasadili všetky 3 električky. A oplatilo sa. Keďže vonku bolo príjemné počasie, návštevníkov – najmä rodín s deťmi, bolo viac než dosť. Veď ktoré dieťa by nevyužilo bezplatné jazdy za vysvedčenie so samými jednotkami?

Prvý odchod električiek bol tradične o 13:00 a záujemcov o túto jazdu bolo neúrekom. No našli sa aj takí, ktorí s fotoaparátom stáli popri trati aby nafotili jazdu trojsúpravy. Po príchode do Trenčianskych Teplíc bolo pre cestujúcich pripravené občerstvenie v podobe horúceho čaju a grogu. A kto chcel, mohol sa poprechádzať po neďalekom kúpeľnom parku, alebo si kúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky. Náročnejší turisti mohli využiť čas na prechádzky chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, ktorá obklopuje toto mestečko.

Čulý ruch na stanici Trenčianske Teplice
Stanica Trenčianske Teplice po mesiaci opäť ožila

Aj pri ceste späť sme boli celkom slušne vyťažení. A keďže v električkách nebol nátresk, bolo možné spraviť aj fotky z nácestných zastávok. Jazdu detským cestujúcim spestril sprievodca Martin Bielik, ktorý im na ruku dával pečiatku s motívom električky. Kurióznu pečiatku dostal jeden mladý pár. Dalo by sa povedať, že išlo o akúsi zhodu náhod. Keď sa mladej slečne na ruke otlačila len polovica električky, v hlave mladého sprievodcu sa skrsol zaujímavý nápad – otlačiť druhú polovicu električky na ruku jej priateľa. Lebo čo TREŽ spojí, to človek nerozdelí. Ďalšia zaujímavá situácia nastala, keď sa jeden chalan s veľkým záujmom vyzvedal či šarmantná sprievodkyňa nemá náhodou sestru. No pani s obslužného personálu sprievodkyňu v odpovedi predbehla a povedala že má dcéru v jeho veku. Že by to bola predzvesť sviatku zamilovaných?

Martin Bielik kontroluje deťom vysvedčenie
Tí čo mali na vysvedčení samé jednotky, cestovali zdarma

Po príchode do koncovej stanice Trenčianska Teplá mohli cestujúci vzhliadnuť zaujímavú expozíciu v depe električiek TREŽ. Okrem parnej lokomotívy ČKD Kolben ≠1 boli k videniu aj autobusový príves, motorová drezina, rôzne technické exponáty, či nástenku o činnosti TREŽ. Najväčším záujem však budilo modelové koľajisko v mierke 1:22,5, či šliapací bicykel s rozchodom 760 mm, ktorý si vyskúšalo viacero detí.

Depo TREŽ po odchode električiek
Pohľad na depo bez električiek

Počas akcie električky vykonali ešte ďalšie dva odchody o 15:00 a 17:00, ktoré sa tak isto tešili veľkému záujmu cestujúcich. Trenčianska elektrická železnica však nezabudla ani na tých, ktorí si chceli z tejto akcie odniesť nejaký suvenír. Počas jazdy si bolo možné zakúpiť najrôznejšie magnetky s motívom TREŽ.

Za zastávkou Trenčianske Teplice zastávka
Trenčianskoteplanské električky smerujú do Trenčianskej Teplej

Súprava troch električiek je však dlhšia ako nástupište v Trenčianskych Tepliciach. Sprievodca Peter králik preto ešte pred stanicou upozornil cestujúcich, aby pri vystupovaní z poslednej električky použili prvé dvere. No aj napriek tomuto handicapu sa sa 3 električky v premávke osvedčili a mali by premávať aj na ďalších akciách.

Električky sú o čosi dlhšiae ako nástupište
Nástupište v Trenčianskych Tepliciach nebolo projektované na 3 električky

O jazdách TREŽ ste sa mohli dozvedieť aj v Rádiovíkende:

 

Ak ste sa kúpeľnou električkou náhodou nestihli odviezť, nezúfajte. Veď ďalšie jazdy sa uskutočnia už o mesiac v sobotu 1. marca 2014. A keďže budú fašiangy, môžete prísť v najrôznejších maskách a pripravené bude aj tradičné fašiangové občerstvenie. Trenčianska elektrická železnica sa už teraz teší na Vašu návštevu.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Pavol Jurček (P1-P3), Peter Vodička (P1340486a-P1340548a) a Jaroslav Filo (P2012212-P2012275)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.