Návraty: Vlakovo – autobusová sobota v Bratislavskom kraji

BRATISLAVA, PLAVECKÉ PODHRADIE – Sobota 14. septembra sa v Bratislavskom kraji niesla v znamení koľajovej i cestnej dopravnej nostalgie. Postarali sa o ňu členovia Klubu priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava-Východ, ktorí každoročne organizujú jazdu s parným vlakom na Plavecký hrad, ako aj členovia Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, ktorí pre všetkých záujemcov pripravili zaujímavý výklad o histórii Viedenskej elektrickej železnice.

Upršaný výlet na Plavecký hrad

Je sobota ráno a pohľad z okna nám dáva tušiť, že tohtoročný výlet na Plavecký hrad bude v daždivom počasí. A tak sme chvíľku váhali, či sa na túto akciu v takomto počasí vyberieme. Nakoniec sme sa však rozhodli, že sa na tejto akcii predsa len zúčastníme. A tak sme si do ruksaku okrem proviantu pribalili aj teplejšie oblečenie pre prípad núdze.

Na Hlavnú stanicu sme dorazili včas. Na prvom nástupišti už čakala veľká skupina železničných i turistických nadšencov, ktorí sa aj napriek upršanému počasiu rozhodli absolvovať výlet na Plavecký hrad. No mimoriadny parný vlak ťahaný rušňom 555.3008 „Mazutka“ sa na stanici nenachádzal. Na prvú koľaj totiž dorazil s niekoľkominútovým meškaním. Rýchlo sme nastúpili do vlaku a náš neobyčajný výlet po nepoužívanej trati sa mohol začať.

555.3008 „Mazutka“ prichádza na Hlavnú stanicu

Na hlavnej trati označenej ako trať č. 110 sme zastavili iba v Devínskej Novej Vsi a v Zohore, kde nasledoval obeh rušňa okolo vlakovej súpravy. No po odbočení na lokálnu trať do Plaveckého Mikuláša sme zastavili na každej stanici po trase.

Aj napriek nepriaznivému počasiu vládla vo vlaku príjemná atmosféra. Viacero cestujúcich sa počas jazdy s vlakovým personálom rozprávalo nie len o histórii a súčasnosti železníc na slovensku, ale j o turistických zaujímavostiach v Plaveckom Podhradí. Kto bol hladný, alebo smädný zaiste zavítal do reštauračného vozňa, kde si okrem občerstvenia mohol zakúpiť aj rôzne upomienkové predmety ako napríklad odznaky, magnetky, hrnčeky, puzzle, či pexeso.

Stolík so suvenírmi

Okolo 11:15 letného stredoeurópskeho času sme prišli do cieľovej stanice Plavecké Podhradie. Je síce pravda, že koľajnice ďalej pokračujú až do susednej obce Plavecký Mikuláš, no tento úsek trate je natoľko zarastený vegetáciou, že vlak by tadiaľ nemal šancu prejsť. Bratislavský samosprávny kraj síce plánuje obnovenie osobnej dopravy na tejto trati súčasťou ktorej je aj vyčistenie traťového úseku medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom, no žiadne konkrétne kroky sa zatiaľ nezrealizovali. A tak sa na tejto trati zatiaľ objavujú vlaky len sporadicky. Keďže do Plaveckého Podhradia chodí vlak iba raz ročne, železničnú trať drží pri živote nákladná doprava v úseku Zohor – Rohožník.

Na stanici Plavecké Podhradie

Po nafotení vlakovej súpravy sme sa spolu s ostatnými výletníkmi vybrali na turistický výlet na Plavecký hrad. Našim sprievodcom bola sympatická pani z organizácie Liber ktorá nám cestou porozprávala zaujímavosti z histórie Plaveckého Podhradia a Plaveckého hradu. Komu sa nechcelo v tomto počasí ísť až na hrad, mohol sa pod hradným kopcom oddeliť od skupiny a navštíviť Plaveckú jaskyňu, ktorá pri tejto príležitosti otvorila svoje brány.Po návrate z hradu, alebo jaskyne bolo možné zavítať do kultúrneho domu, kde bolo pripravené občerstvenie v podobe gulášu.

Výstup na Plavecký hrad

Hoci väčšina ľudí sa na aj napriek nepriaznivému počasiu vybrala na hrad, alebo jaskyňu, my sme zavítali priamo do kulturáku. Dôvodom vynechania tejto turistickej časti bol presun na ďalšiu veteránsku akciu v kraji. A tak sme sa za pomoci trnavskej SAD-ky a autobusovej linky č. 30 presunuli pod bratislavský Most SNP kde už na nás čakal historický autobus Karosa ŠM 11 bratislavského dopravného podniku.

Historickým autobusom po stopách Viedenskej električky

Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy pripravil na sobotné popoludnie 3 zaujímavé jazdy historickým autobusom po stopách bratislavského úseku Viedenskej elektrickej železnice počas ktorých boli pre cestujúcich pripravené netradičné cestovné lístky a mini kalendáre s motívom lokomotívy Ganz Eg 6. Trasa tohto nevšedného autobusového výletu začínala na električkovej zastávke „SND“ situovanej oproti historickej budove Slovenského Národného divadla na Jesenského ulici, odkiaľ pokračovala cez Jesenského, Štúrovu, Vajanského nábrežie, Most SNP, Einsteinovu, Rusovskú cestu, Kopčiansku a Bratskú ulicu k hraničnému prechodu Berg. Tu sa autobus otočil a cez Viedenskú cestu, Sad Janka Kráľa, Einsteinovu, Most SNP, Rázusovo nábrežie a Nam. Ľudovíta Štúra sa vrátil späť k historickej budove SND.

Karosa ŠM 11 na zastavke „SND“

Počas jazdy bol pripravený zaujímavý výklad o histórii Presburgerbánu (viedenskej električke) o ktorý sa postarali záchrancovia lokomotívy Ganz Eg 6 v zložení Roman Delikát, Michal Milata a Peter Martinko. Cestujúci sa tak mohli dozvedieť rôzne zaujímavosti z histórie tejto železnice, o vozidlách, ktoré na tejto trati jazdili a vzhliadnuť mohli aj niekoľko zachovaných artefaktov medzi ktoré patria pôvodné depo a staničná budova v Kopčanoch, zachovaný stĺp trakčného vedenia a návestidlo v polohe STOJ v blízkosti štátnej hranice Berg, ako aj zachovaný násyp električkovej zastávky pri Sade Janka Kráľa.

Výklad v podaní Peťa Martinku

Pôvodne sa mala táto akcia uskutočniť s populárnym Cabrio busom, No nepriaznivé počasie rozhodlo o tom, že namiesto neho vyjde do ulíc ŠM 11.

Budúci rok sa vo februári uskutočnia oslavy 100-ročnice Viedenskej elektrickej železnice, ktoré sa budú konať vo Wolfsthale i v Bratislave. A jedného dňa sa možno dočkáme aj obnovenia slovenskej časti tejto trate medzi Wolfsthalom a Petržalkou. Dovtedy si ale môžete pozrieť niekoľko zaujímavých fotiek z týchto zaujímavých akcií, alebo si prečítať niektorý z ďalších Návratov.

Vypočujte si: Relácia Pozor zákruta! z 15.09.2013 (od 18:10)

Text a foto: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.