Návraty: Vlakobusom na dúbravské a karlovské hody

BRATISLAVA – Posledné dva septembrové víkendy patria už tradične hodovým slávnostiam v Dúbravke a Karlovej Vsi. Okrem burčiaku a ddobrého jedla na nich nechýba ani zaujímavý kultúrny program pre malých i veľkých, ktorý dopĺňa nevšedná jazda vlakobusom. 

Dúbravské hody (20. – 22. 09.) aj tento rok ponúkli program pre všetky vekové generácie. Zatiaľ čo pred domom kultúry bol program ladený pre mladšiu generáciu, na Žatevnej ulici si na svoje prišli najmä tí skôr narodení. Organizátori hodov však pamätali aj na fanúšikov dopravnej nostalgie, ktorí v blízkosti zastávky „Alexyho“ mohli vzhliadnuť typický červený Doubledecker slúžiaci ako reštaurácia, ako aj jeden z automobilových vojenských veteránov. Dobrovoľný hasičský zbor zase na Žatevnej ulici vystavil historické hasičské vozidlá typu Liaz, Tatra a Škoda RHT.

Dopravu medzi oboma časťami hodov zabezpečoval hodový vláčik premávajúci v nepravidelnom intervale po trase DK Dúbravka – Žatevná a späť. A hoci bol zo strany verejnosti o jazdu vlakobusom veľký záujem, niektorí ľudia v ňom po vystúpení zanechali množstvo odpadkov, ktoré znepríjemňovali jazdu ďalším cestujúcim.

Organizátori karloveských hodov (27. – 29. 09.) zase vsadili na tradície a tohtoročný program hodov ladili v duchu „karlovešťania hrajú karlovešťanom“. Okrem tradičného hodového sprievodu od Miestneho úradu ku kostolu svätého Michala nechýbal ani kultúrny program v Líščom údolí na ktorom vystúpili aj známe hudobné skupiny DESMOD, KMEŤOBAND, či KOCHANSKI.

Jazda hodovym vláčikom

Pre návštevníkov hodov bola zabezpečená kyvadlová doprava turistickým vláčikom premávajúcim v hodinových intervaloch z Dlhých Dielov k Parku SNP. Vláčik mal síce oficiálne zastavovať na všetkých zastávkach, no v skutočnosti ste doň mohli nastúpiť iba na zastávkach „Kuklovská“, „Molecova“ (v smere na hody) a „Park SNP“.  Organizácia bola na úrovni mrazu. Samotný vodič totiž nevedel ako premávať, kde zastavovať. A nikto nevedel nič a jedna ruka nevedeľa čo robí druhá. Jediným pozitívom boli ovocné cukríky, ktoré malým i veľkým cestujúcim rozdávala počas jazdy mladá sprievodkyňa.

Jazda turistickým vláčikom počas hodov nie je žiadnou novinkou. Aj napriek tomu, že vlakobus premáva na tieto podujatia už niekoľko rokov, jeho premávka nie je po technickej stránke dostatočne zabezpečená. Absentujú cestovné poriadky a improvizované zastávkové označníky. Pred jazdou hodovým vláčikom Vám preto odporúčame navštíviť našu webstránku kde nájdete všetky potrebné informácie.

Test a foto: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.