Návraty: Vítanie jari v Lednických Rovniach

NEMŠOVÁ, LEDNICKÉ ROVNE – Spoločnosť Považskej dráhy Žilina a obec Lednické Rovne zorganizovali v sobotu 23. marca 2013 mimoriadne jazdy historickým motorovým vlakom M 131.1443 + Blm po trati, na ktorej je už viac ako 10 rokov pravidelná osobná doprava zastavená.  Celá akcia začala cca o 08:45 kedy na 2. nástupište, koľaj č. 8 v Trenčianskej Teplej prišiel náš nostalgický vlak.

Na stanici sa už v tom čase nachádzalo viacero železničných nadšencov s fotoaparátmi v ruke. Tí sa po nafotení súpravy presunuli do Hurvínka, aby si obsadili voľné miesta. Ako sa však neskôr ukázalo, miesta bolo dosť pre všetkých, lebo najviac cestujúcich pristúpilo až v stanici Pruské. Prostredníctvom staničného rozhlasu prednosta stanice pravidelne informoval cestujúcich o odchode mimoriadného motorového vlaku na Lednické Rovne.

Ráno v Trenčianskej Teplej

S úderom deviatej hodiny sme sa pomaly pohli zo stanice. Minuli sme depo a po jednokoľajovej trati na Horné Sŕnie a Vlársky Priesmyk sme pokračovali až do stanice Nemšová, z ktorej sme odbočili na malebnú trať do Lednických Rovní. Počas jazdy sa o príjemnú atmosféru postarali nie len legendárny zvuk tatrováckeho motora, ale aj sprievodcovia, ktorí mali pre cestujúcich pripravené napodobeniny starých známych kartónových cestovných lístkov. Jazda vlakom však nebola len o nostalgii, ale aj o krásach okolitej prírody, fotení popri trati, či usmiatych detských tvárach, ktoré už pravidelnú osobnú dopravu na tejto trati nezažili a zrejme si ju v dohľadnej dobe ani nezažijú.

M131_1443 na trati Nemšová – Lednické Rovne

Historický motorový vlak si mohli cestujúci nafotiť najmä v staniciach Nemšová, Pruské a Lednické Rovne, kde bolo na fotenie dostatok času. Na Lednických Rovniach sa objektívom kamery či fotoaparátu dal zachytiť obeh Hurvínka, ktorý zavítal až na samučičký koniec trate.

Hurvínek na konci trate

Ten kto po príchode na Lednické Rovne očakával príhovor predstaviteľov obce, či krátky kultúrny program, ostal pravdepodobne sklamaný. Neznamená to však, že v obci nebolo čo vidieť. Počas hodinovej prestávky sa cestujúci mohli vydať na prehliadku sklárskeho múzea, ktoré v tento deň mimoriadne otvorilo svoje brány. Múzeum sa nachádza v priestoroch barokového kaštieľa z polovice 18. storočia, ktorý bol rozšírený na pôvodnom renesančnom jadre. Pekné počasie však lákalo aj na prechádzku historického parku nachádzajúceho sa v blízkosti kaštieľa. Môžete v ňom vzhliadnuť gotickú bránu s rotundovou vežou, chrám bohyne Minervy, náhrobok grófa Aspremonta, či mauzóleum Jozefa Schreibera. Kto však nemal chuť na individuálnu prehliadku obce, mohol si na stanici pochutnať na guláši, ktorý bol pripravený pre všetkých cestujúcich.

V sklárskom múzeu

Krátko pred jedenástou hodinou už popri trati stálo množstvo domácich i cezpoľných fotografov, ktorí sa snažili zachytiť prejazd nostalgického vlaku do stanice Nemšová. Miestne staničky tak opäť na chvíľu ožili cestujúcimi. Nejeden z nich však ostal prekvapený, keď zistil pri ceste do Trenčianskej Teplej bude musieť v Nemšovej prestupovať.

M131_1443+Blm prechádza obcou Lednické Rovne

Historický motorový vlak však do známej sklárskej obce zavítal aj po druhý krát. Pár minút pred pol druhou popoludní tak mali tamojší obyvatelia opäť možnosť počuť typický zvuk najrozšírenejšieho motoráku na tratiach ČSD. V obci vládla pokojná atmosféra. Okrem niekoľkých ľudí na stanici vedúcich družnú debatu však nič nenasvedčovalo tomu, že sem zavítal mimoriadny osobný vlak.

Železničná trať v Lednických Rovniach so sklárňami v pozadí

Čas návratu do Trenčianskej Teplej sa pomaly blížil. Ešte posledné zábery vlaku na stanici a staručký motorák sa vydal na cestu späť. Míňal Súhradku i Háj a uháňal na Horovce. Vo vlaku bolo tentokrát dostatok miesta, vďaka čomu sa dalo sedieť v motore i prívešáku. Po krátkej prestávke v Pruskom sme dlhšie stáli až v stanici Nemšová, kde sme čakali na prejazd pravidelného osobného vlaku na Horné Sŕnie. Po príchode do Trenčianskej Teplej nasledovalo ešte zopár fotozáberov, po ktorých sa historický vlak vydal na cestu do depa.

M131_1443 a budova železničnej stanice Pruské

Obec Lednické Rovne je známa svojimi sklárňami. Podniková predajňa Rona, a.s. ponúka pre návštevníkov obce rôzne výrobky zo skla ako poháre, misky, či vázy. Milovníkom turistiky zase ponúka nenáročné výlety po Bielych Karpatoch, počas ktorých sa môžete pristaviť aj pri neskoroklasicistickom kostole svätého Michala z roku 1926, či barokovej kaplnke svätej Anny z roku 1751. Ak sme Vás aspoň trošku navnadili, nenechajte si ujsť ďalšiu jazdu Spoločnosti Považskej dráhy Žilina, ktorá do tejto obce zavíta počas Anenskej púte konanej 28. júla tohto roku.

Vypočujte si: Staničné hlásenie – MOS na Lednické Rovne

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička (01 – 16) a Jaroslav Filo (17 – 24)
Video: Patrik Špačinský
Audio: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.