Návraty: Vinobranie Pezinok 2014

16Každoročne je záver vinárskej sezóny v mojom okolí ponímaný ako veľký festival na ktorom malokarpatskí vinári vzdávajú hold vinnej réve, ktorej pestovanie v tomto regióne siaha až do veľmi dávnej minulosti. Tohtoročné hodové slávnosti vína ako produktu z viniča sa udiali v Pezinku  septembrový víkend končiaci 21.9.02014. Aj s rodinou sa snažím zachytiť manifestačný sprievod pri tejto príležitosti. Mojou slabosťou sú veterány, turecký med a chalva. Kedysi to bol aj folklór.

Vinobranie sa celkom neudialo podľa mojich predstáv. Sobotňajšia večerná smršť  zaskočila asi všetkých. Nielen vďaka tomuto vrtochu počasia bol môj zážitok rospačitý. Tradičné veterány boli v nedeľnom sprievode zatlačené do úzadia. Veľký priestor na prezentáciu dostali hasiči, ktorí mali v sprievode snáď všetky cisternové vozidlá. Aktívne sa prezentovali cyklisti a všeobecne „recesia“ bola ich hlavnou témou. Mimo jazdcov na horských bicykloch všetkých vekových kategórií ma najviac zaujali jazdci v dobovom oblečení, ktorým asistoval deduško so súdkom na nosiči. Tento ľuďom v dave aj nejaký mok načapoval. Títo velocipédisti si vlastne robili reklamu na ich nadchádzajúce podujatie. Všetci sa nakoniec zgrupili  a až vtedy som zbadal ojedinelú raritu a síce „poschodový bicykel“.

04

Vedúcim autom kolóny veteránov bola Škoda Tudor a česť československej klasickej výroby približovadiel zachraňoval Hadraplan Velorex s recesistickou posádkou. Ostatné veterány bol zahraničnej produkcie. Nemecké farby hájili autá Volkswagen. Klasickému Chrobáku asistovalo coupé Karman Ghia, ktoré používa mechanické dielce práve z Chrobáka. Anglické farby hájil kabriolet Austin. Ako spomienka na bývalý ZSSR v kolóne svietil malý Moskvič. Už tradične nesmeli v sprievode chýbať náklaďáčiky z bývalej NDR /dnes Nemecko/. Starší Barkasík okupovala skupina The Susie Haas Band a na korbe neboli sami. Tá bola plná priaznivcov starej hudby. Dokonca aj v sprievode do kabíny nastúpil ešte jeden priaznivec veteránizmu. Druhý Barkasík okupovala konkurenčná skupina Funny Felows, ktorá býva svojou účasťou na vinobraní v Pezinku už stálicou. Pravdou ale je, že najskôr používali starší Barkasík. Zmena nastala po odchode ich speváčky a príchode novšieho Barkasíka do veteránskej spoločnosti v Pezinku.

17

V minulých rokoch sa sporadicky v dožinkových sprievodoch v Pezinku a Modre objavovali aj US-cars. Tento rok nebol výnimkou. Žiaľ boli to len produkty európskych filiálok. Predstavili sa dve dodávky Ford a Chrysler Simca z Francúzka. Jedinou originálnou amerikou bolo kombíčko s prívesným vozíkom, ktorý bol podobne ako cyklisti v recesistickej nálade. Bol vlastne zadnou časťou Mustanga s kompletnou zadnou lavicou. Príves bol vybavený slnečníkom, barovým stolíkom a sedeli v ňom dvaja manekýni. Jeden ako J. Hendrix a druhý ako E. Presley. Naozaj som mal pri tomto alegorickom voze pocit jasnej dehonestácie veteránskeho hnutia v mojom najbližšom okolí. Nuž čo aj skladba alegorických sprievodov napreduje, ale jej smer mi privodzuje nepríjemný pocit a v budúcnosti sotva s nadšením budem sledovať niečo podobné.

Text a foto: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.