NÁVRATY | Víkendová retro doprava v Bratislave

BRATISLAVA – S príchodom apríla sa pomaly ale isto začína nová turistická sezóna. Inak tomu nie je ani v metropole Slovenskej republiky, ktorá pri príležitosti sviatku svätého Juraja každoročne pripravuje víkend plný rôznorodých podujatí pre malých i veľkých obyvateľov a návštevníkov mesta. Na svoje si tak prídu nie len priaznivci histórie, kultúry, umenia, hudby a športu, ale aj nadšenci dopravnej nostalgie, ktorí môžu zažiť neopakovateľnú jazdu historickými vozidlami mestskej hromadnej dopravy. A keď v rovnakom dátume otvorí svoje brány aj Železničné múzeum Slovenskej republiky, o voľnočasové aktivity je určite postarané.

Uplynulý víkend bolo v hlavnom meste príjemné jarné počasie. Vonku bolo slnečno a pomerne teplo. Nemožno sa preto čudovať, že najmä mladí ľudia vymenili bundy za mikiny, košele, blúzky, či tričká s krátkym rukávom a tí najodvážnejší to dokonca riskli s krátkymi nohavicami. Ak ste nemali doma neodkladnú robotu a neboli na nákupoch, či turistike po Slovensku, potom ste určite spoznávali tajuplné zákutia nášho mesta. Či už to bolo s fundovaným sprievodcom z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, alebo individuálne v rámci jednotlivých podujatí už bolo len na vás.

Zastávkú Jesenského pred historickou budovou SND po dlhšom čase opäť zaplnili cestujúci

Najväčším lákadlom pre rodiny s deťmi boli nepochybne sobotné jazdy nostalgickými vlakmi do železničného múzea Bratislava východ, ktoré sa pravidelne tešia značnému záujmu verejnosti. Stačilo prísť iba na železničnú stanicu v Petržalke, nastúpiť do historického vlaku s drevenými vozňami 3. triedy na čele s motorovým rušňom T 458.1079 „Veľký Hektor“ a vychutnať si jazdu v štýle minulého storočia. No zatiaľ čo sa niektorí cestujúci snažili rýchlo obsadiť voľné miesta, iní sa s kľudom gentlemana fotili pred pristavenou súpravou. To viete, fotka do rodinného albumu musí byť aj keby traktory padali. 😀 Sprievodcovia v dobových uniformách už medzičasom hrdo stáli na svojich pozíciách a po nastúpení do vopred určených vozňov začali predávať cestovné lístky. A keď bolo treba, ochotne pomohli aj s naložením detského kočíka.

Mimoriadna jazda historickým motorovým vlakom z Petržalky do železničného múzea Bratislava východ sa stretla s pozitívnym ohlasom verejnosti

Na hlavnej stanici sa síce k vlaku pripojil aj 127-ročný parný rušeň 310.433 „Kafemlejnek“, no my sme už boli na stanici Nové Mesto a čakali na príjazd historického motorového vozňa M 286.0018 „Túlavá“ a prívesného vozňa rady 020 z Lamača. No čo čert nechcel, mimoriadny vlak 15 minút meškal. Nuž čo už. Cestujúcich tu nebolo veľa, a tak sme nafotili čo bolo treba a vybrali sa na Rendez, kde v rámci Prvého parného dňa prebiehal zaujímavý program.

Posunovanie historického motorového vozňa M 286.0018 „Túlavá“ na železničnej stanici Bratislava – Nové Mesto

Dopravný podnik Bratislava v rámci tohto podujatia vypravil mimoriadnu linku R, ktorá v pravidelnom 15-minútovom intervale premávala medzi Námestím Andrea Hlinku v Rači a Východným. Autobusy Karosa B 732 CNG #1710 a Karosa B 741 CNG #2650 pri tom nevyužili len bežní cestujúci, ale aj nadšenci legendárnych vozidiel národného podniku Karosa Vysoké Mýto. No keďže krátka Karosa mala ako na potvoru počas dňa viaceré technické problémy, nie každému sa ju podarilo aj reálne zdokumentovať.

Karosa B 732 CNG #1710 sa blíži k zastávke Námestie Andrea Hlinku

V areáli múzea prebiehal pestrý program pre malých i veľkých návštevníkov, ktorý okrem individuálnej prehliadky stálej expozície železničných zariadení a malej výstavy drezín, návestidiel a inej železničnej techniky ponúkal aj zaujímavú prehliadku múzea so sprievodcom. Keďže presný čas nebol v pozvánke na podujatie vopred zverejnený, išlo o metódu pokus – omyl.

Warszawa 223 ako súčasť expozície drezín

Deti si preverili svoje zručnosti v jazde na cyklodrezinách a veľkému záujmu verejnosti sa tešilo aj predvádzanie „Túlavej“ na točni.

Predvádzanie Túlavej na točni bolo pre návštevníkov veľkým zážitkom

Organizátori však nezabudli ani na priaznivcov modelovej železnice, ktorí okrem poštového vozňa Fa 5-2085 mohli po prvýkrát nahliadnuť do priestorov obnovenej Veľkej vodárne.

Na modelovom koľajisku v budove Veľkej vodárne sa predstavil aj historický motorový vozeň M 152.0299

Najväčším lákadlom pre rodiny s deťmi boli spolujazdy na stanovišti parného rušňa 310.433, na drezine a motorovom vozíku. Stačilo si iba zakúpiť cestovný lístok, počkať si v rade a vychutnať si tento jedinečný zážitok.

O spolujazdy na stanovišti parného rušňa 310.433 „Kafemlejnek“ bol zo strany verejnosti veľký záujem

Pre záujemcov o nostalgické jazdy bol v ponuke výletný motorový vlak s drevenými vozňami 3. triedy a rušňom T 458.1079 „Veľký Hektor“ do Senca a späť a kyvadlová doprava na hlavnú stanicu s motorovým vozňom M 286.0018 „Túlavá“ a prívesným vozňom rady 020. Na rozdiel od minulých rokov však podvečerný spoj na hlavnú stanicu a do Petržalky nebol vypravený.

Spoločné fotografovanie: historický motorový rušeň T 458.1079 „Veľký Hektor“ a historický motorový vozeň M 286.0018 „Túlavá“

A keďže s prázdnym bruchom a vyschnutým hrdlom sa po areáli dlho chodiť nedá, v ponuke boli aj stánky s cigánskou, oštiepkom, pivom, kofolou, hroznovkou, medovníkmi a iným občerstvením. Náročnejší návštevníci si zase mohli zakúpiť magnetky, hrnčeky, tričká, či pohľadnice so železničnou tematikou a odniesť si domov niečo pekné na pamiatku.

V areáli výstaviska nechýbal ani stánok so suvenírmi

Ďalšie suveníry si bolo možné zakúpiť v prezentačnom stánku dopravného podniku na Jesenského ulici, ktorý okrem knižnej publikácie Trolejbusy v Bratislave ponúkal aj šiltovky, magnetky, tričká, frisbee, či mikiny s motívom autobusov Karosa. Nechýbalo však ani pexeso, omaľovánky, balóny i poznámkové bloky a kto chcel, mohol sa informovať o aktuálnych ponukách zamestnania.

Veľký záujem verejnosti bol aj o suveníry bratislavského dopravcu

Neodmysliteľnou súčasťou mestských dní sú aj bezplatné jazdy retro vozidlami mestskej hromadnej dopravy. Historické električky DPMB #38 a ČKD Tatra T2 #215 jazdili po známej trase širším centrom mesta. No keďže dopravný podnik oproti minulým rokom z neznámych dôvodov výrazne obmedzil prepravnú kapacitu, vo vozidlách sa nedalo ani pohnúť. Ak by to bolo možné, mnohí ľudia by cestovali aj na streche. 😛 Tejto situácii by sa dalo aspoň čiastočne predísť ak by sa za tridsaťosmičku zapojil vlečný vozeň SGP #135. Výjazdy a dojazdy do vozovne boli žiaľ aj tentokrát bez cestujúcich a za zmienku určite stojí aj skoré ukončenie premávky. A to aj napriek tomu, že mnohé sprievodné podujatia pokračovali až do neskorších večerných hodín. No kto sa rozhodol zdokumentovať tieto vozidlá pri najzaujímavejších dominantách Bratislavy, určite prišiel domov s peknými fotografiami. Apropo pamätáte si ešte na časy, keď ste v rámci tohto podujatia mohli zažiť v električke výklad od sprievodcov Bratislavského kultúrneho a informačného strediska?

Historická električka ČKD Tatra T2 #215 na výjazde z tunela

Iná situácia bola v prípade autobusov, keď sa po oba dni do premávky vypravili vozidlá Karosa B 741 CNG #2636 a Solaris Urbino/III CNG #1218, ktoré spájali historické centrum s autobusovou stanicou, Račianskym mýtom, Múzeom dopravy, zoologickou a botanickou záhradou. Je síce pravda, že vďaka navýšenej kapacite sa ľudia v týchto autobusoch netlačili, no ani jedno z vozidiel sa za historické určite považovať nedá. V pravidelnej premávke s cestujúcimi totiž dojazdili len nedávno a historickú hodnotu nadobudnú až o niekoľko rokov neskôr. Staršie autobusy však podľa našich informácii nemali platnú STK a tak sa jednoducho improvizovalo. Detskí cestujúci si aj napriek tomu vychutnali tieto jazdy do sýtosti a odchádzali domov s peknými zážitkami.

Solaris Urbino/III CNG #1218 na zastávke Chatam Sófer

Z historických trolejbusov sa do premávky vypravili vozidlá Škoda 9 Tr HT 28 #53 tzv. spievajúci trolejbus a Škoda 15 Tr 13/6M #6635, ktoré premávali takmer po identickej trase bývalej linky 17 zo Šulekovej na Jelačičovu ulicu. Je síce pravda, že trolejbusy 15 TrM sa ešte pravidelne objavujú na večerných poradiach linky 44 s následným prejazdom na nočné linky, no takto sa s nimi mohla odviezť oveľa väčšia skupina cestujúcich. Na škodu veci by však nebolo ani vypravenie trolejbusu Škoda Sanos S 200 Tr #6505, ktorý má tak isto svojich skalných priaznivcov z radov verejnosti. Nevadí. Stať sa vodičom trolejbusu sa aj napriek tomu určite oplatí.

Historický trolejbus Škoda 9 Tr HT 28 #53 na Americkom námestí

Nevšedný pohľad na Bratislavu zase ponúkala dvojica vyhliadkových jázd Cabrio busom s primátorom Matúšom Valom a sprievodkyňou Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, na ktoré sa však z dôvodu obmedzenej kapacity bolo nutné vopred registrovať. Rovnaká situácia bola aj v prípade trojice plavieb vyhliadkovou loďou Harmónia z osobného do zimného prístavu a tematických prehliadok mesta.

Karosa B 732 Cabrio #2999 pred odjazdom na vyhliadkovú jazdu mestom

Jubilejný dvadsiaty ročník Bratislavských mestských dní ponúkol veľké množstvo sprievodných podujatí pre všetky vekové kategórie. No aj napriek maximálnej snahe sa nedalo úplne všetko absolvovať. A tak si každý vybral z programu to, čo ho zaujalo. Aj keď malo toto podujatie vrátane premávky historických vozidiel viacero nedostatkov, obyvatelia i návštevníci mesta určite zažili naozaj pestrý víkend.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.