Návraty: Vianočnú električku slávnostne vypravil Mikuláš

Na zastávke Poštová-Martinus

BRATISLAVA – Čas Vianoc sa pomaly blíži a Dopravný podnik Bratislava, a.s. už po 4. krát do ulíc mesta vypravil sviatočne vyzdobenú historickú električku ČKD Tatra T2 ≠215. Stalo sa tak v piatok 5. decembra 2014 za účasti Mikuláša – vodiča električky Pavla Dureca, ktorý na tomto type električiek začal jazdiť 13. januára 1983.

Vianočná električka sa na svoju prvú jazdu vydala už o 14:30 popoludní, aby odviezla novinárov a deti zo základnej školy na Vazovovej ulici. Tie mali z jazdy električkou obrovskú radosť. „Potešil ma hlavne Mikuláš a cukríky,“ prezradil Martin. Jeho spolužiak Jakub v nej ešte nikdy necestoval, no ako povedal je v nej veľmi pekne a príjemne. V električke nechýbal ani Mikuláš, ktorý obdaroval deti sladkou odmenou. „Dnes robím radosť deťom v električke, zajtra pôjdem za deťmi v detských domovoch, krízových centrách a sociálne slabších rodinách,“ povedal. Deti sa sladkej maškrte potešili a na oplátku Mikulášovi zaspievali peknú pesničku.

Počas jazdy tunelom sa deti odmenili Mikulášovi pesničkou
Počas jazdy tunelom sa deti odmenili Mikulášovi pesničkou

Generálny riaditeľ DPB považuje Vianočnú električku za atrakciu, ktorá pokračuje. „Je to taká milá udalosť, keď sa vo vianočnej atmosfére môžu dospelí s deťmi previezť na tejto električke. Verím, že príležitosť využije čo najviac Bratislavčanov.

K historickej električke neodmysliteľne patrí aj sprievodkyňa Alžbeta Marmulová, ktorá má z takýchto akcií nesmiernu radosť a pre detských cestujúcich má pripravené aj pamätné cestovné lístky. „Je to veľmi príjemné, takto pred sviatkami robiť druhým radosť. Po minulé roky sme mali plno až do posledného dňa. Verím, že ani v tomto roku to inak nebude.“ 

Deti dostali od sprievodkyne pamätný cestovný lístok
Deti dostali od sprievodkyne Alžbety Marmulovej cestovný lístok s motívom električky

O dobrú náladu sa okrem Mikuláša postarali aj vianočné koledy a piesne medzi ktorými nechýbala ani najznámejšia koledy na svete Tichá noc.

Trasa Vianočnej električky, ktorú tento rok zdobí až 2 500 svetielok začína pred historickou budovou Slovenského národného divadla, odkiaľ pokračuje cez Jesenského, Námestie SNP, Obchodnú a Radlinského ulicu na občasnú zastávku Vazovova na Námestí Martina Benku, kde má cca 20-minútovú prestávku, ktorú môžete využiť na fotenie či rozhovor s personálom o histórii električky. Odtiaľ pokračuje cez Krížnu, Špitálsku, Námestie SNP, Kapucínsku, tunel a nábrežie späť k historickej budove  SND.

Na zastávke Kapucínska
Vianočná električka na zastávke Kapucínska

Električka premáva bezplatne až do 23. decembra denne od 16:00 do 20:00 v hodinových intervaloch a zastavuje na všetkých zastávkach na trase. Využiť ju môžete nie len pri ceste na Vianočné trhy na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí, ale aj na Vianočné trhy pod pyramídou na ktoré sa dostanete zo zastávky Blumentál. Tak neváhajte a odvezte sa s ňou aj Vy.

Ďalšie informácie, zaujímavosti a fotografie nájdete na našej facebookovej stránke Vianočná električka v Bratislave.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.