Návraty: Vianočné električky vo Viedni sa tešili veľkému záujmu cestujúcich

VIEDEŇ – Vyzdobené námestia, žičlivá atmosféra vianočných trhov, ale aj premávka historických vozidiel, to všetko môžete nájsť nie len Bratislave, ale aj blízkom i vzdialenejšom okolí. Naša redakcia uplynulú nedeľu navštívila hlavné mesto rakúskej republiky, kde počas adventu premávajú dve historické električky – Wiena Strock tramway a Manner tramway spájajúce niekoľko vianočných trhov. Tie premávali v popoludňajších hodinách a jazdu s nimi bol zo strany verejnosti veľký záujem.

Wiena Strock Tramvay je tradičným projektom pekárne Strock, charitatívnej organizácie „Wings for life“ a dopravcu Wiener Linien. Ide o zaujímavý charitatívny projekt na podporu výskumu rakoviny, ktorý zastrešuje organizácia „Wings for life“. Každý kto sa rozhodol odviesť vianočnou historickou električkou viedenského dopravcu zaplatením cestovného v sume 3,50 € prispel na podporu tejto organizácie, pričom ako poďakovanie dostanl chutnú šišku od pekárne Strock.

Dopravu na tejto mimoriadnej linke zabezpečovala súprava 4033 + 5359. Na konečnej zastávke Karlplatz stála električka asi 10 minút. Mikuláš a anjeli čakali pred ňou a predávali cestovné lístky. Po ich zakúpení a nastúpení do vozidla dostal každý sáčok s chutnou šiškou, ktorú si mohol zjesť priamo vo vozidle, alebo odložiť na neskôr. Električka sa postupne zapĺňala ľuďmi a z reproduktorov sa ozývali najznámejšie vianočné koledy a piesne medzi ktoré patrí aj legendárna Tichá noc. Električka premávala až do 18:-tej hodiny v cca 50-minútovom intervale. Do oboch vozňov sa nastupovalo iba prednými dverami, lebo priestor pred zadnými dverami slúžil ako sklad koláčikov a vrecúšok.

O jednej popoludní sa vyzdobená električka vydala na svoju prvú jokružnú jazdu. Jej trasa viedla z konečnej zastávky Karlsplatz (zastávka Otto-Wagner Pavilion) cez Schwedenplatz, Schottentor a Rathausplatz späť na konečnú Karlsplatz. Jazda trvala približne 40 minút, počas ktorých bola v električke tá pravá vianočná atmosféra. A to aj napriek tomu, že viacerí ľudia už museli počas jazdy stáť.

Manner Tramvay je zase projektom predajní Manner a viedenského električkového múzea.  Sviatočne vyzdobená historická električková súprava 6857 + 1620 s reklamou na obľúbené napolitánky Manner premávala bezplatne po centre mesta, pričom cestujúci dostali počas jazdy chutnú Manner napolitánku.

Tak ako o Strock tramvay, aj o Manner tramvay bol zo strany verejnosti veľký záujem. Električka premváa od 14:20 do cca 18:00 v 50-minútovom intervale. Jej trasa viedla z konečnej zastávky Karlsplatz (zastávka Otto-Wagner Stadtbahn-Pavillon) (v blízkosti vianočných trhov na Karlskirche) – zastávka „Karlsplatz“ odkiaľ pokračovala cez Schwedenplatz, Schottento, Universität, Burgtheate, Rathaus (Vianočné trhy na Rathausplatz), Dr. Karl-Renner a Ring,Volkstheater (Vianočné trhy pri MQ) späť na Karlsplatz.

K zaujímavostiam z premávky Manner električky bolo vyhradenie predného vozňa električky pre personál, ako aj zastavovanie na všetkých zastávkach po svojej trase. Strock tramvay totiž zastavovala iba na vybraných zastávkach.

Zastávka Rathausplatz sa nachádza v tesnej blízkosti vianočných trhov. A keďže sa okolo nej pohybovalo množstvo ľudí, premávku električiek riadil dispečér viedenského dopravcu. A tak sa niekedy stávalo, že električky tu stáli aj 5 minút.

Po jazde historickými električkami sa naša redakcia presunula na vianočné trhy na Rathausplatz, odkiaľ sme si domov odniesli zopár zaujímavých darčekov. Cestou sme stretli aj cestný vláčik „Christkindl expres“, ktorý tu premáva denne od 15-tej do 19-tej hodiny a jazda s ním stojí 2,- €.

Pokiaľ ste sa vianočnou električkou vo Viedni ešte nestíhli odviesť, nemusíte byť sklamaní. Manner tramvay sa do ulíc mesta vydá ešte 23. decembra tohto roku.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.