Návraty: Vianočná električka vo Viedni aj tento rok plná cestujúcich

VIEDEŇ, RAKÚSKO – Ako už býva zvykom naša redakcia sa v čase adventu vydá do rakúskej metropoly aby pre Vás zmapovala premávku vianočnej historickej električky a ani tento rok nebol výnimkou. A neboli sme jediní, lebo pekné počasie prilákalo do ulíc množstvo obyvateľov i návštevníkov mesta.

Sviatočne vyzdobená „Ströck-Weihnachtsbim tram“ prišla na nástupnú zastávku „Karlsplatz“ asi 15-minút pred odchodom a od od prvej sekundy sa začala zapĺňať cestujúcimi. Hoci väčšina ľudí sa prišla s električkou odviesť, našli sa aj takí, ktorí spravili niekoľko fotozáberov a pobrali sa preč. Zakúpením cestovného lístka v hodnote 4,- € cestujúci podporili charitatívnu organizáciu „Österreichische krebshilfe Wien“, ktorá pomáha ľuďom s rakovinou. Symbolickým poďakovaním bola chutná šiška od pekárne Ströck.

„Ströck-Weihnachtsbim tram“ na zastávke Karlsplatz

Hoci exteriér električkovej súpravy ≠4033 + 5359 by sa po bokoch ešte mohol mohol dozdobiť, interiéru už nič nechýbalo. Nad oknami sa bola reťaz z vetvičiek zdobená ozdobami a osvetlením v podobe malých LED žiaroviek a cca 40-minútovú jazdu spríjemňovali aj najznámejšie vianočné melódie. Personál električky vrátane motorvodiča bol oblečený za Mikulášov a anjela, ktorí predávali lístky a rozdávali chutné šišky.

Vyzdobená električka

Do oboch vozňov sa nastupovalo iba prednými dverami, lebo v priestore pri zadných dverách sa nachádzali bedničky so šiškami. Záujem o jazdu touto električkou však prevyšoval prepravnú kapacitu a tak sa niektorí cestujúci do nej dostali až na 3. pokus. A to aj napriek tomu, že električka zastavovala iba na zastávkach Karlsplatz, Schwedenplatz, Schottentor a Rathausplatz.

Úplne iná situácia bola pri ”Manner-Christkundl tram” tvorená električkovou súpravou 6857 + 1620 s reklamou na Manner napolitanner. Manner tramvaj síce premávala bezplatne a zastavovala na všetkých zastávkach, ale cestujúci mohli nastupovať iba do vlečného vozňa.

”Manner-Christkundl tram” na Karlsplatz

Interiér električky bol zdobený vianočnými reťazami na ktorých boli zavesené rôzne ozdoby. V električke ste počas jazdy mohli stretnúť aj dve šarmantné mladé dievčatá, ktoré každého cestujúceho, ako aj ľudí na zastávkach obdarovali malou Manner napolitánkou. Predvianočnú jazdu spríjemňoval aj Mikuláš z ktorého mali radosť najmä tí najmenší.

Vianočná výzdoba v Manner tramvaj

Hoci premávka oboch električiek je viac menej dobre zorganizovaná, cestovný poriadok je na úrovni slovenských prímestských autobusov. Električky premávajú v neprehľadnom 50-minútovom intervale, pričom Manerka odchádza 5 – 30 minút po odchode „Ströck-Weihnachtsbim tram“. Električky by pri tom v pohode mohli premávať v hodinovom intervale. Prestávka by sa síce predĺžila o 10 minút, ale vytvoril by sa prehľadný 30-minútový interval. Do úvahy prichádza aj rozšírenie premávky na pracovné dni, prípadne predĺženie víkendovej premávky, čo by prispelo k rovnomernému rozloženiu cestujúcich medzi spojmi.

Po presune na vianočné trhy na Rathausplatz sme sa pozreli aj na ďalšiu predvianočnú atrakciu – vlakobus “Christkindl expres”, ktorý si medzi návštevníkmi trhov pomaly razí svoju cestu.

“Christkindl expres”

Nuž aj taká je predvianočná atmosféra v rakúskej metropole. Ak ju chcete zažiť aj Vy, vedzte že vianočné električky tu premávajú ešte cez víkend 21. a 22. decembra. Treba však počítať s väčším náporom cestujúcich.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.