Návraty: Vernisáž výstavy k storočiu košických električiek dopadla úspešne

KOŠICE – Možno si ani neuvedomujete, že jeden v súčasnosti niekde trochu pozabudnutý, inde zase búrlivo sa rozvíjajúci dopravný prostriedok, ktorý ku koloritu mnohých miest na svete už, skrátka, neodmysliteľne patrí a ktorým možno dennodenne cestujete do práce, v týchto časoch oslavuje vo viacerých mestách svoje jubileum. A ak nie, možno ani netušíte, že pred pár desaťročiami ste sa s týmto dopravným prostriedkom mohli povoziť aj vo vašom meste. Ak ešte neviete, tak ešte napoviem, že na Slovensku tento dopravný prostriedok brázdi ulice dvoch miest.

Ak ešte stále netušíte, čo by to mohlo byť, dám vám ešte jednu nápovedu: tento dopravný prostriedok je známy svojím vyzváňaním.

Ak ste odpovedali električka, uhádli ste. Ako som už v reportáži zo Zimných jázd na KDHŽ naznačil, práve pred 130 rokmi sa začali budovať prvé električkové trate na svete. Na územie dnešného Slovenska sa dostali o čosi neskôr – v Bratislave začali premávať električky už v roku 1895 a v Košiciach až v roku 1914, hoci tam už od roku 1891 existovala koňka, ktorá však v roku 1909 zanikla.

Práve k príležitosti stého výročia košickcýh električiek pripravilo občianské združenie Historická spoločnosť mestskej dopravy (HSMD) výstavu v Štátnej vedeckej knižnici na Pribinovej 1, v objekte bývalej väznice. Výstavu okrem ŠDK podporilo aj občianské združenie Pro Trams Brno a FotoKošice.eu, naopak, musím podotknúť, že DPMK sa k výstave otočil chrbtom a radšej usporiadal vlastnú akciu, o ktorej ste sa mohli dočítať minule.

Vernisáž výstavy sa konala 12.2. o 15:00. Na vernisáži sa zišlo slušné množstvo ľudí, ktorí ktorí zaplnili prakticky všetky miesta na sedenie v sále. Príjemným prekvapením bol exriaditeľ DPMK Igor Reiprich, ktorý zrejme ako jedien z mála z vedenia DPMK, aj keď bývaleho, poctil svojou návštevou túto výstavu. Uvedenie výstavy sa začalo kultúrným úvodom, keď dvaja žiaci zo ZUŠ Márie Hemerkovej zabrnkali na gitary skladby Zafír a Diamant od jedného českého skladateľa. Hneď po nich uviedli na „scénu“ predsedu HSMD Martina Krištofa, ktorý nám predstavil celý príbeh košickej električky, ktorým nie nič iné, ako jej história – od koňky a parnej tramwaye, cez zavedenie ozajstných električiek na elektrinu, ťažké časy pred, počas aj po druhej svetovej vojne, kedy košická električka balansovala na hranici medzi životom a smrťou až po súčasnosť a vízie do budúcnosti. Nasledovalo už iba záverečné pohostenie, ktoré bolo pripravené na galérii v zadnej časti sály.

O výstave môžem povedať, že hoci nepatrí k najväčším – dá sa povedať, že je vskutku mikro – prezradí vám všetko o histórii košickej električky. Napríklad to, že v Košiciach mohli vyzváňať elektrické električky už skôr a to v časoch, keď v košickcých uliciach už nejaký ten piatok preháňala koňka a parná tramway. Alebo ste zvedaví, kedy sa na košických koľaniciach preháňali „motoráčiky“? Či by ste sa chceli dozvedieť čosi viac o tom, prečo „Žehličky“ alias električky Tatra – ČKD T1 premávali v Košiciach omnoho kratšie než napríklad v Prahe alebo Ostrave? Na to všetko a ešte viac vám odpovie práve táto výstava. Preto, ak nechete zmeškať, tak sa poponáhľajte – trvá iba do 20. marca.

Text a foto: Tomáš „Sergej“ Halža

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.