NÁVRATY | Veľkonočná nedeľa na Trenčianskej elektrickej železnici

TRENČIANSKY KRAJ – Jazdy historickou električkou i autobusom, ľudová hudba a dobrá nálada. Veľkonočné jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici využilo úctyhodných 1 150 cestujúcich a naša redakcia bola ako inak pri tom.

Zatiaľ čo niektorí členovia našej redakcie boli počas Bielej soboty na veľkonočných jazdách historickej električky EMU 89.0009 „Trojča“ z Popradu do Tatranskej Lomnice a späť, ďalší z nás sa nasledujúci deň vybrali zmapovať sviatočnú atmosféru na Trenčianskej elektrickej železnici. Stačilo si iba privstať, stihnúť pravidelný rýchlik do Žiliny a vychutnávať si pohľad na okolitú krajinu. Aj tentokrát sme mali šťastie a voľné miesto na sedenie sme si našli pri mladej slečne s primeranými pohoriami, ktorá nás s knihou v ruke privítala srdečným pozdravom. No než sme spolu stihli prehovoriť zopár prívetivých slov, vystúpila na niektorej z ďalších staníc.

Po príchode do Trenčianskej Teplej to z počiatku vyzeralo na celkom obyčajnú nedeľu. Väčšina ľudí bola ešte v kostole a na železničnej stanici bolo iba zopár jedincov čakajúcich na niektorý z pravidelných vlakov. Nie, že by sa nedalo naskočiť aj do toho nákladného, no človek nikdy nevie, kde ho rušňovodič dovezie. 😀 Situácia sa ale začala radikálne meniť, keď sa na koľaji 1ú objavila dvojica električiek EMU 46.1. Než sme sa stihli poriadne spamätať, historická súprava sa rázom začala zapĺňať cestujúcimi. Veď to dobre poznáte – kto prv príde, ten si sadne. A na inom mieste písmo hovorí: Kto neskoro chodí, ten v električke stojí. 🙂 Ľudí bolo dokonca až toľko, že sa do Trenčianskych Teplíc musela vypraviť aj historická Karosa typu B 732. Nastupovať! Veľkonočný expres odchádza o 13:00. A aby toho náhodou nebolo málo, na nácestných zastávkach pristupovali ďalší cestujúci.

Dúfam, že ešte v električke nájdeme nejaké voľné miesto na sedenie

Nie len počas jazdy, ale aj po príchode do kúpeľného mesta panovala medzi cestujúcimi príjemná atmosféra. Niektorí družne debatovali o veľkonočných sviatkoch, iní sa kochali pohľadom na okolitú krajinu a premýšľali kam sa vyberú po vystúpení z električky. No hoci vonku miestami fúkal vietor, niektoré rodiny s deťmi už nevydržali to pnutie a spravili rýchly nájazd na stánok so zmrzlinou. Len si to predstavte. Mali tam čokoládovú, jahodovú, jablkovú, citrónovú… Čo kornútok, to iná lahodná chuť. Stačilo už len obliznúť. 😛 Kto si však ešte netrúfal na zmrzlinové pokušenie, mohol si pochutnať na vynikajúcich kúpeľných oblátkach. Bolo len a len na vás, či ste si kúpili len zo 2, 3 kúsky na zrýchlený konzum, alebo štyri krabice s rôznymi príchuťami pre vás a vašich blízkych. Komu sa ale nechcelo nič nakupovať, poprechádzal sa po pešej zóne a kúpeľnom parku, alebo sa vybral na „Hríb“, či vyhliadku Jeleň. No pokiaľ vám už Sebechlebskí hudci začali vyhrávať v žalúdku, mohli ste v záujme ochrany vášho zdravia navštíviť niektoré z gastronomických zariadení. Len pozor, aby vás potom neporazilo z tej účtenky. 😆 

Mami, tých 12 kopčekov zmrzliny bolo fakt super 😈

Hodinovú prestávku v Trenčianskej Teplej by za bežných okolností bolo možné využiť na prehliadku dopravného múzea. No vzhľadom na prebiehajúce práce v depe si cestujúci museli vystačiť iba s fotkami z internetu a alternatívnym programom. Veď napokon ani to jedno čapované na stanici nebolo úplne od veci. 😛 A keby aj hej, na námestí majú najlepšiu zmrzlinu v širokom okolí. Poriadny kopec za primeraný peniaz. A majú aj povestnú čokoládovú. 😎 

Spoločná foto električky a autobusu pri lekárni v Trenčianskej Teplej

Veľkonočná električka však nebola len o mimoriadnych jazdách na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, ale aj o zachovávaní ľudových zvykov a tradícií. O dobrú náladu sa počas celej akcie starala obľúbená ľudová hudba Gilianka z Bolešova, ktorá na oboch konečných staniciach roztancovala nejedného návštevníka. Husličky z javora a ozembuch s vyrezávanými ornamentami vyčarili úsmev na tvárach spokojných cestujúcich. No tak, nehanbite sa a zaspievajte si spolu s nimi. Neďaleko od Trenčína, býva krásna Katarína, Jedna ruža, dve ruže, dve ružičky červené, Tam pod Tatrami, v slovenskej zemi, A od Prešova, a od Prešova, a od Prešova k tým poľu….

Ľudová hudba Gilianka, hraj

Najväčší nápor návštevníkov sme zaznamenali na prostrednom spoji do Trenčianskych Teplíc, kedy boli električky i autobus zaplnené do posledného voľného miesta. Dalo by sa povedať, že by sa tam už nezmestila ani celkom obyčajná mucha, a nieto ešte šedá myška hryzka. 😀 Ale pozor! Cestovné lístky sa kontrolujú za každých podmienok, či je slnko a či mráz. 😀

Preplnená Karosa v smere do Trenčianskych Teplíc
Preplnená stanica v Trenčianskych Tepliciach

Medzi cestujúcimi neboli len rodiny s deťmi a tí skôr narodení, ale aj návšteva z bratislavského Múzea dopravy, ktorá sa už po druhý krát rozhodla využiť služby Trenčianskej elektrickej železnice. A pretože išlo o dopravných nadšencov telom i dušou, odviezli sa koľajovou i nekoľajovou trakciou. 😎

Medzi cestujúcimi nechýbala ani návšteva z Múzea dopravy

Kto sa ocitol v správnom čase na správnom mieste, mohol vzhliadnuť malú výstavu historických automobilov medzi ktorými nechýbala ani Škoda 110 R Coupé žltej farby, či Trabant. „Pôvodne sme sem chceli prísť jedným autom a previezť sa električkou. No nakoniec sa nás nazbieralo toľko, že by sme sa do jedného vozidla určite nezmestili,“ prezradila nám jedna z účastníčok počas krátkej prestávky pred areálom depa. Nevadí, aspoň sme mali ďalšie zaujímavé objekty na fotenie.

Skupinka nadšencov smeruje na návštevu Trenčianskej elektrickej železnice

Pokiaľ ste sa veľkonočných jázd na Trenčianskej elektrickej železnici z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť a nestihli ste ani Troch kráľov, nemusíte si búchať hlavu o stenu. V stredu 1. mája 2024 sa začína ďalší ročník obľúbenej letnej turistickej prevádzky, ktorá potrvá až do nedele 1. septembra 2024. Štyri páry spojov budú z Trenčianskej Teplej vypravené cez víkendy a sviatky o 10:10, 14:10, 16:10 a 18:10 (z Trenčianskych Teplíc o 50 minút neskôr) a pohodlne prepravia aj väčšiu batožinu, bicykel, či detský kočík. A aby sme nezabudli, ešte pred začiatkom letných prázdnin sa môžete tešiť na menšie oslavy 115-ročnice úzkorozchodnej železnice. Nechajte preto svoje auto doma a cestujte do kúpeľov kapacitnou električkou.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.