NÁVRATY | Veľkonočná električka odviezla 843 cestujúcich

TRENČIANSKY KRAJ – Príjemné jarné počasie a uvoľnené protipandemické opatrenia po dvojročnej prestávke umožnili usporiadať tradičné veľkonočné jazdy električkou medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami. A hoci to tentokrát bolo bez ľudovej muziky, našich priaznivcov to neodradilo. Práve naopak. Už niekoľko dní predtým kontaktovali organizátorov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica e-mailom i telefonicky a zaujímali sa o termín najbližšej akcie.

Ešte TREŽkári ani sviatočne vyzdobenú električkovú súpravu nepristavili k prvému nástupišťu a na stanici v Trenčianskej Teplej ju už netrpezlivo čakali prví cestujúci. Študovali plagát podujatia a overovali si cestovný poriadok električky. Veď ako by to bolo, keby im táto nevšedná doprava do kúpeľov odišla priamo pred nosom? 😀

Čas odchodu prvého z trojice spojov do Trenčianskych Teplíc sa nezadržateľne blížil a všetky miesta na sedenie boli beznádejne obsadené. Tí čo dorazili na poslednú chvíľu, rovnako ako aj miestni obyvatelia pristupujúci na nácestných zastávkach sa museli uspokojiť už len s cestovaním „na stojáka“. Nuž aj to sa stáva.

Oba vozne boli zaplnené do posledného miesta na sedenie

„Osobný vlak smer Kaňová a Trenčianske Teplice, pravidelný odchod 13 hodín 0 minút stojí pri nástupišti 1, koľaj 1ú pripravený na odchod.“ Sprievodca zapískal a legendárna električka pod vedením rušňovodiča riaditeľa neziskovej organizácie Dušana Nosála sa pomaly vydala na prvú jazdu. Míňali sme pôvodné depo železničky a blížili sa k zastávke pri lekárni, kde k nám pristúpili ďalší cestujúci. Rodiny s deťmi i tí skôr narodení, kúpeľní hostia, turisti a mládežníci. Legendárnym spojom sa chcel odviezť každý. Nákupné centrá totiž boli v tento deň zatvorené a mnohí ľudia sa rozhodli stráviť slnečný deň výletom po kúpeľnom meste.

Jazdu legendárnou električkou si užili aj detskí cestujúci

Na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach nás už medzitým čakala početná skupina domácich obyvateľov i návštevníkov mesta túžiaca po jazde obľúbenou električkou. Objektívom kamery, fotoaparátu, či mobilu dokumentovali náš príjazd a nadšene nám mávali na pozdrav.

Železničná stanica v Trenčianskych Tepliciach po čase opäť ožila

Po vystúpení z električky si cestujúci mohli spraviť individuálny program. Niektorí ostali na nástupišti a fotili sa pred pristavenými úzkorozchodnými vozňami, iní sa vybrali na prechádzku po pešej zóne, či kúpeľnom parku a pochutnali si na kúpeľných oblátkach, alebo zmrzline. A našli sa aj takí, ktorí sa vybrali na vyhliadku Jeleň, z „Hríbu“ nad skalkou sa kochali výhľadom na mesto a jeho okolie, alebo sa vybrali po niektorom z turistických chodníkov začínajúcom v parku. Pre malých i veľkých hladošov bolo v ponuke aj občerstvenie v niektorej z miestnych gastroprevádzok.

Informačný panel: Hríb

Aj na spiatočnej jazde boli oba vozne do posledného miesta zaplnené a sprievodcovia sa museli miestami predierať medzi cestujúcimi. Dospelí sa rozprávali o veľkonočných sviatkoch, deti s nadšením sledovali okolitú krajinu a mávali ľuďom na pozdrav. Nejeden z cestujúcich si pri tom zaspomínal na zašlú slávu úzkorozchodnej železnice.

Niektorí cestujúci sa odeli do veľkonočných farieb

„Bývam v Trenčianskej Teplej a touto električkou som pravidelne cestovala za prácou i oddychom do kúpeľov. Kedykoľvek som nastúpila do električky, bola plná cestujúcich. Žiaľ v posledných rokoch došlo k redukcii počtu spojov a obyvatelia i kúpeľní hostia hostia začali využívať alternatívne formy dopravy, čo viedlo k úplnému zastaveniu pravidelnej prevádzky. Nebyť týchto nadšencov, električka by už dávno nefungovala. Využila som preto toto sviatočné popoludnie a rozhodla som sa, že podporím ich činnosť a pôjdem sa odviezť.“
„Ja som prišiel na túto železničku až z Ostravy. Na internete som náhodne objavil informáciou o veľkonočných jazdách, tak som sa prišiel odviezť. Musím uznať, že na svoj vek sú to veľmi dobré stroje. Už teraz sa teším na ďalšiu akciu, aby som sa mohol prísť opätovne odviezť a spraviť si výlet po okolí Trenčianskych Teplíc.“
„Ja som sem prišla z Bratislavy. Vonku je pekné počasie, tak som sa vybrala na menší výlet do kúpeľov. Veľmi sa mi tú páčilo, takže sa sem počas leta určite ešte vyberiem a zveziem sa hneď prvým spojom, aby som mala dostatok času na aktivity v Trenčianskych Tepliciach.“
„Dnes sme toho veľa nestihli, no počas sezónnej premávky sa sem s deťmi ešte vrátime a spravíme si celodenný výlet.“

Preplnená električka sa vracia späť do Trenčianskej Teplej

Po návrate do Trenčianskej Teplej sa niektorí cestujúci vybrali domov za ďalšími aktivitami.

Po jazde električkou sa niektorí cestujúci pobrali domov

Väčšina z nich však smerovala do priestorov električkového depa, aby si pozrela malú dopravnú expozíciu a v prípade záujmu sa dozvedela viac o histórii tejto železničky.

O prehliadku nášho minimúzea bol zo strany návštevníkov veľký záujem

„Ja som bývala železničiarka a takéto uniformy a lepenkové cestovné lístky si pamätám dodnes. Dlhé roky som robila sprievodkyňu a na toto obdobie rada spomínam. Netušila som, koľko vzácnych artefaktov tu budete mať vystavených. To čo robia TREŽkári je nesmierne záslužná činnosť. Držím im palce a prajem veľa spokojných cestujúcich.“

„Ja som sem prišiel z ďalekej Ostravy a vďaka týmto úžasným dobrovoľníkom som sa dozvedel množstvo zaujímavých informácií o histórii tejto železničky. Netušil som, že pôvodné vozne sa ešte niekde zachovali, ani to, že toto nie je pôvodné depo električiek. Ďakujem aj za propagačný materiál o Trenčianskej elektrickej železnici. Doma si pozriem ich stránku a keď poviem o tejto železničke svojmu kolegovi, určite ju príde navštíviť.“

„Sme na kúpeľnom pobyte v Trenčianskych Tepliciach a keď sme sa dozvedeli o jazdách legendárnej električky, povedali sme si, že sa ňou v rámci prechádzky pôjdeme odviezť. Motorvodičovi ďakujeme za skvelú jazdu a sprievodcom za pekné lístky. Vďaka aj za prehliadku depa. Sme milo prekvapené, koľko zaujímavých exponátov v ňom môžeme obdivovať. Zaujali nás aj tie staré automobily a gramorádiá s platňami, ktoré sme kedysi mali doma aj my. Ak pôjdeme nabudúce do Trenčianskych Teplíc, určite zavítame aj na túto železničku.“

Exponáty dopravného múzea zaujali malých i veľkých návštevníkov

Hovorí sa, že na sviatky by sa nemalo pracovať. Výnimkou je iba Peter Králik, ktorý v depe usilovne pracoval na obnove modelového koľajiska.

Parný vlak čakajúci na nové výkony na novom modelovom koľajisku

Záujem verejnosti bol aj o ďalšie dve jazdy do kúpeľného mesta. Niektorí ľudia s električkou cestovali iba na otočku, iní si v Trenčianskych Tepliciach pozreli peknú veľkonočnú výzdobu v podobe maľovaných kraslíc pred mestským úradom a „veľkonočného“ stromu s maľovanými vajíčkami v pešej zóne. A boli aj takí, ktorí vystúpili už na Kaňovej a krížom cez kopec sa vydali do Novej Dubnice. Zároveň k nám na tejto zastávke pristúpila menšia skupinka výletníkov smerujúcich do Trenčianskych Teplíc.

Veľkonočný strom v pešej zóne Trenčianskych Teplíc

Počas veľkonočných jázd Trenčianska elektrická železnica prepravila úctyhodných 843 cestujúcich. Okrem pravidelných návštevníkov zúčastňujúcich sa takmer na každej jazde, boli medzi nimi aj noví cestujúci, ktorí sa o tejto akcií dozvedeli z internetu. A hoci sa našťastie všetci zmestili do električky, v prípade potreby by TREŽkári ako posilový spoj vypravili aj Karosu B 732.1654.

Jedným z cestujúcich bol aj tento štvornohý krásavec

Počas celého podujatia vládla medzi návštevníkmi spokojnosť o čom svedčia aj reakcie v návštevnej knihe. Okrem pamätných lístkov z jazdy električkou si ako suvenír mohli domov odniesť aj magnetky, či knižnú publikáciu Električkou ku prameňom zdravia venovanú histórii našej železničky.

Detskí cestovný lístok ako pamiatka na jazdu električkou

„Veľmi pěkně jsme se svezli. Bilo to úžasné. Moc ďakujem.  Znojmo, Jižní Morava, Věra a Josef“
„Ďakujeme za super zážitok previezť sa a pozrieť si históriu železničky. Vierka, Laci, Stano“
„Prajeme krásne prežitie Veľkonočných sviatkov a ďakujeme za úžasné spríjemnenie nášho pobytu v Trenčianskych Tepliciach. Jozef, Lucia, Sabinka

Úsmev prosím

Príležitostné jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici sú už minulosťou. Od 1. mája do 18. septembra 2022 premáva električka do Trenčianskych Teplíc pravidelne cez víkendy a sviatky v nadväznosti na príchody a odchody vlakov v Trenčianskej Teplej a odvezie vás za oddychom, turistikou, kultúrou a rekreáciou. Nechajte preto svoje auto doma a cestujte do kúpeľov ekologickou formou dopravy.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.