Návraty: V rámci oslobodenia Bratislavy sa prezentovala aj historická električka

BRATISLAVA – V Utorok 8. mája 2012 sa v uliciach historického centra mesta uskutočnila rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny. Vďaka klubom vojenskej histórie sa tak obyvatelia a návštevníci mesta mohli vrátiť do roku 1945, kedy vojská Červenej armády bojovali proti vojskám nemeckého Wehrmachtu, ktorý v bitke o Bratislavu prehral a musel sa vydať na ústup.

Celá akcia začala dopoludňajšou jazdou vojenských veteránov, ktorá viedla od nákupného centra Eurovea cez nábrežie, Nový most, Staromestskú a Hurbanovo námestie, kde boli až cca do 12:00 vystavené pre verejnosť. Odtiaľ sa v plnej sile presunuli na Primaciálne a Hviezdoslavovo námestie, kde boli tak isto vystavené pre širokú verejnosť a kde zasiahli aj do samotných bojov o Bratislavu.

Mini výstava vojenskej techniky na Primaciálnom námestí:

Každý kto zavítal na Primaciálne námestie sa aspoň na chvíľu mohol vrátiť do 40. rokov minulého storočia a vzhliadnuť unikátnu vojenskú techniku tohto obdobia. Tá priťahovala ľudí rôznej vekovej kategórie. Tí starší si na ňu ešte dobre pamätali, mladší zase obdivovali jej precíznosť, účelnosť a vyhotovenie. Vzhliadnuť ste mohli vozy ako KDF 82 KUBELWAGEN, TATRA 57 K, či DEMAG D7. Pre skalných fanúšikov vojenskej histórie bol pripravený stánok s časopismi a modelmi vojenských vozidiel.

Boje v meste tentokrát na Jesenského ulici:

Zatiaľ čo na Primaciálnom námestí vládol pokojný sviatočný deň, pred Národným divadlom na Hviezdoslavovom námestí bolo neobyčajne rušno. Od 13-tej hodiny sa tam totiž pomaly zoskupovali armády oboch znepriatelených vojsk, aby odohrali jednu z rozhodujúcich bitiek 2. svetovej vojny. Bratislava bola totiž v tom čase obranným štítom Nemeckej ríše a Nemci sa jej nechceli vzdať bez boja. Rovnako ako v iných mestách, aj v v tomto meste boli vytipované konkrétne budovy, ktoré mali ľahnúť popolom. Situácia našťastie dopadla inak, lebo nemecké vojská boli obkľúčené z východu vojskami Červenej armády a zo západu spojeneckými vojskami. A hoci aj v tomto meste napáchala ustupujúca armáda značné škody, bolo ich rozhodne menej ako napríklad v susednej Budapešti.

Armády oboch vojsk sa pripravovali na boje, ľudí pomaličky pribúdalo a moderátor podujatia jeho účastníkom hovoril o situácii v meste počas vojny. „Opustite električkovú trať„, vraveli organizátori ľuďom postávajúcim v priestoroch koľajiska. „Stále tadiaľto jazdia električky. Tesne pred začiatkom bojov však bude trať uzavretá a vy sa sem budete môcť postaviť„.

Do začiatku bojov ostávalo už iba pár minút. O 14:30 už bola Jesenského ulica neprejazdná pre všetky druhy dopravy. Vojská oboch armád už stáli na svojich miestach a čakali na rozhodujúci pokyn. Ešte rýchle privítanie organizátorov a boje sa mohli začať. Gulomety, pušky, delá, tank a vojenské vozidlá sa odrazu ocitli v centre pozornosti. Výbuchy, streľba, prach, vojenské výkriky a prví mŕtvi a ranení. Taká bola reálna situácia v priestoroch bojiska, ktoré bolo „obkľúčené“ stovkami divákov.

Po polhodinových bojoch sa život na Jesenského ulici začal pomaly vracať do normálu. Spojazdnila sa električková trať v smere do Karlovej Vsi a ľudia si mohli pozrieť vystavenú vojenskú techniku. Nie však na dlho, lebo o 16:30 sa boje o Bratislavu zopakovali ešte raz. No ešte pred ich začiatkom primátor mesta Milan Ftáčnik oficiálne privítal organizátorov podujatia i širokú verejnosť a pripomenul význam týchto bojov v dejinách mesta. A potom sa opäť ozvala streľba…

Vojenská technika bola v meste vystavená približne do 18-tej hodiny a budila pozornosť obyvateľov i návštevníkov nášho mesta.

Do bojov o Bratislavu zasiahla aj historická električka:

Pár minút pred pol treťou popoludní sa na rohu Jesenského ulice objavila historická električka BMEŽ ≠31, ktorá sa pomaly presúvala ulicou až na Námestie Ľudovíta Štúra. Odtiaľ následne odbočila ako linka číslo 2 na Vajanského nábrežie, kde zastavila a cúvala smerom k Novému mostu až k budove Slovenskej Národnej galérie, odkiaľ po prehodení výhybky pokračovala v jazde na Mostovú ulicu, kde sa odstavila a po nastúpení paničiek v dobových kostýmoch sa pomaly presunula až do centra bojov. No potom čo sa vojská nebezpečne priblížili k električke a prinútili jej pasažierov vystúpiť, električka zacúvala do úzadia.

Po skončení bojov bola električka k dispozícii širokej verejnosti, ktorá si ju mohla pozrieť z vonku i z vnútra. O pár minút neskôr sa však postupne začala zapĺňať vojakmi víťaznej armády, s ktorými sa potom vydala cez Vajanského nábrežie, Šafárikovo námestie, Štúrovu, Námestie Ľudovíta Štúra, Hurbanovo námestie, Obchodnú, Radlinského, Vazovovu, Krížnu, Špitálsku a Jesenského ulicu na malú okružnú jazdu mestom. A hoci bola primárne určená pre vojakov, našlo sa v nej miesto aj pre verejnosť. Po návrate na Hviezdoslavovo námestie vodič električky a dopravný nadšenec Peter Pankrác predstavil verejnosti električku ≠31 vyrobenú v roku 1937.

Po predstavení električky sa potom pokračovalo v jazde mestom pričom z Námestia Ľudovíta Štúra jej trasa viedla až na konečnú zastávku Karlova Ves, odkiaľ pokračovala späť do centra mesta na Mostovú ulicu. Električka zastavovala na všetkých zastávkach po trase a bezplatne odviezla každého kto o to prejavil záujem.

Po návrate na Mostovú ulicu opäť vyčkala na začiatok bojov počas ktorých rovnako ako pri tých predošlých opätovne zasiahla do ich centra. Po skončení bojov sa električka začala opäť zapĺňať cestujúcimi. „Nejdeme už do Karlovej Vsi, ale cez Šafárikovo námestie a Obchodnú ulicu na Vinohrady„, upozorňovala cestujúcich sprievodkyňa Betka. Potom čo sa z vozu ozvalo cink-cink, električka pomaly zacúvala na nábrežie, odkiaľ pokračovala v jazde po Železničnú stanicu Vinohrady.

Tohtoročnú rekonštrukciu bojov z obdobia 2. svetovej vojny máme teda úspešne za sebou. Sláva víťazom, česť porazeným a veľká vďaka všetkým organizátorom a partnerom tohto podujatia.

Ďalšie fotky z tejto akcie nájdete TU.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.