Návraty: V obci Dojč na Záhorí oslávili prvý máj ako za starých čias

P5013280DOJČ – V záhoráckej obci, ktorá si na pár hodín za svoj názov pridala skratku ZSSR – Záhorácka sebestačná svojpomocná republika, sa oslavoval prvý máj ako za starých čias. Stačilo prísť včas na námestie pred Klampiarskými potrebami a zapojiť sa do sprievodu. A nie hocijakého. Mažoretky, záhorácka dychovka, mladí pionieri, mamičky s kočíkmi, legendárne automobily, vojenská i hasičská technika. Tí všetci krátko po jednej poobede pozdravili tribúnu na ktorej ktorej stála delegácia na čele s generálnym tajomníkom UV KSČ Štefanom Červeným.

V netradičnom sprievode v ktorom nechýbal ani známy televízny i rozhlasový moderátor Ján Mečiar s manželkou sa predstavila prezidentská Tatra 613, legendárna sanitka Škoda 1203, ktorá bola načas všade a vždy, Škoda 100L, Škoda 1000, Škoda 706 RHT, Praga RND, Avia A30, IFA W50, IFA Multicar M25, motocykle Jawa a Čezeta, obrnený transportér Kefor, vysokozdvižný vozík, traktory Zetor, populárne DDR, Trabanty 601 a ďalšie za doprovodu automobilov verejnej bezpečnosti Škoda 105L a Škoda 120L

P5013264
Netradičný prvomájový sprievod v obci Dojč

Nechýbali však typické heslá ako Ani zrnko na zmar, Recepty, za korunu, Ľudu zdravie, svetu mier, Kto včas zasel, více sklidí, Slúžime ľudu, Súdruhovia z DDR zdravia 1. máj, Vícej robíme, menej zarobíme a ďalšie.

Bývalé predsedníčky zväzu žien Mária Kabrhelová a Elena Litvajová zase prišli s heslom „Ženy patria do roboty a do postele“. Šéf tajnej bezpečnosti generál Lojzo Lorenc prezradil, že to čo sa dostáva von, by sa nemalo dostávať von. A čo odkázal súdruh Červený dnešnému ľudu? „Krajine treba práci. Práci je, ale nikdo nechce delat.“

P5013296
Príhovor generálneho tajomníka UV KSČ Štefana Veselého

Nuž a ako by to bolo keby v rámci prvomájových osláv neodznela Pieseň práce a báseň pionierov.

Po skončení oficiálnej časti nasledovalo vypustenie holubíc mieru, vystúpenie mažoretiek a skupiny historického šermu a voľná zábava pokračovala vystúpením známej dychovky. Kto bol hladný alebo smädný mohol sa občerstviť v niektorom zo stánkov s občerstvením.

20140501_141347
Vystúpenie mažoretiek zo Senice

A ako túto akciu hodnotí jej organizátor Stanislav skala? „Od roku 2011 sa začali konať v obci Dojč recesistické slávnosti 1. mája ako paródia na to,  čo nás nútili nasilu robiť  za socializmu. Tieto naše slávnosti majú za sebou už štvrtý ročník a organizovala ich skupina ľudí, nadšencov, ktorým sa hovorilo „akčný výbor Dojč“. Táto myšlienka sa ujala a slávnosti získali popularitu. Dostali sa do povedomia celoštátnych i miestnych médií, ktoré sa ich pravidelne každý rok zúčastňujú a našu myšlienku propagujú.

Chcel by som pre to poďakovať týmto médiám, že nás zviditeľňujú v rámci  SR a taktiež ďakujem všetkým občanom, ktorí sa zúčastňujú tejto retro akcie 1. mája.

Je to spomienka, akcia všetkých občanov, ktorá má korene na  takzvanom druhom kontinente v Amerike od  roku 1886 v Chicagu ktorý sa prvý krát slávil v Európe v Paríži. Za socializmu to bol sviatok pracujúcich, sviatok práce, ktorý sme museli všetci povinne akceptovať, oslavovať,  povinne sa tešiť,  zúčastňovať sa prvomájových sprievodov, mávať súdruhom na tribúnach. Známe bolo heslo z tých čias: „Kto stojí na chodníku nemiluje republiku“.

 Ja ako občan a organizátor tohto retro prvého mája v Dojči, sa na to  pozerám z dvoch strán. Za socializmu bola diktatúra. Dnes je demokracia,  ktorá učí k rovnosti práv, slušnosti tolerancie iných názorov bez diktatúry, no napriek tomu tu diktatúra stále panuje. Skončila vláda jednej strany, ktorá sa volala Komunistická strana. Táto dávala ľuďom prácu, každý musel byť povinne zamestnaný. Ak by nenastúpil do práce bol stíhaný. Z výplaty povinne odvádzal do Revolučného odborového hnutia ROH, na fond solidarity… a štát všetkým občanom vo fabrikách a iných zamestnaniach toleroval „prikrádanie zo štátneho“.  Hovorilo sa, kto nekradne, okráda svoju rodinu a toto v mnohých zostalo dodnes.     

Dnes za tejto takzvanej demokracie  je to opačne. Ľudia už nemajú nárok na prácu, sú nezamestnaní a občan ak niečo ukradne je nespravodlivo odsúdený. Kradnúť v demokratickom štáte v zmysle zákona môžu dnes už len veľkí.  

Chcem poukázať  že dnešný, aj ten Dojčiansky prvý máj by mal byť ako spomienka pre všetkých, nie pre špekulantov, alebo vyššie postavených politikov. Ľudí by nemal rozdeľovať, ako sa to začalo diať u nás, kde začali zasievať nedôveru medzi ľuďmi, čí je prvý máj. Ja ako zakladateľ tejto akcie hovorím, že  prvý máj v Dojči je pre všetkých a mal by všetkých spájať. A hlavne nás Slovákov aj Záhorákov.“

A nám už neostáva nič iné ako pozvať Vás na retro oslavy 17. novembra, ktorá sa ako inak budú opäť organizovať v obci Dojč na Záhorí.

Text: Jaroslav Filo
Audio: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

 

 

 

 

 

 

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.