Návraty: Upršaný Deň detí s električkou

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava pri príležitosti medzinárodného dňa detí v piatok 31. mája 2013 vypravil do ulíc mesta historickú električkovú súpravu DPMB ≠38 + SGP ≠135, ktorá po roku opäť robila radosť našim ratolestiam. Historická električka začala svoje jazdy na pravé poludnie a ako prví sa s ňou mohli odviesť žiaci základných škôl. Prvá jazda začínala na Námestí Ľudovíta Štúra a tešila sa veľkému záujmu detí, ktorým sa venoval uniformovaný vodič Martin Dubec.

O dobrú náladu sa aj tentokrát postarala šarmantná sprievodkyňa Alžbeta Marmulová, ktorá aj napriek sychravému počasiu vítala deti s úsmevom a sladkou odmenou. A keďže ani v tejto električke by sa nemalo cestovať načierno, malí školáci dostali od sprievodkyne originálne cestovné lístky.

Po skončení jázd pre školy začala tridsaťosmička jazdiť pre širokú verejnosť. A hoci v nej mali zastúpenie najmä rodiny s deťmi, mohli ste v nej stretnúť aj zástupcov staršej generácie pre ktorú bola jazda takýmto veteránom spomienkou na roky ich mladosti.

Detským cestujúcim sa jazda dvojnápravovou električkou veľmi páčila a najradšej by sa s ňou vozili celý deň. No aj cca 20-minútová jazda z Námestia Ľudovíta Štúra na Vazovovu a späť s krátkou prestávkou pri Námestí Martina Benku im spríjemnila posledné májové popoludnie.

Nuž a čo o tejto električke prezradil jej personál? „Tieto električky končili 31. mája 74. Takže to je zrovna 39 rokov„, povedala pre TV Bratislava pani Marmulová. Vodič Peťo Hronček zase doplnil že na ovládanie električky kedysi stačili 2 páky – malá smerová páka, ktorou sa udáva či pôjde električka dopredu alebo dozadu a veľká hlavná páka, ktorou sa ovláda rozjazd i brzdenie celej električky.

Keďže električka v tento deň patrila najmä mladšej generácii, úlohy sprievodcu sa zhostil aj náš kolega Martin Žarnovický, ktorý je rovnako ako ostatní členovia našej redakcie veľkým fanúšikom dopravnej nostalgie. 🙂

Pokiaľ ste jazdu historickou električkou nestihli, nezúfajte. Najbližšie sa s ňou budete môcť odviesť cez víkend 15. a 16. júna v rámci 15. Celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel.

Reportáž TV Bratislava si môžete pozrieť TU.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.