Návraty: Trojkráľová električka s rekordnou návštevnosťou

TRENČIANSKY KRAJ – V pondelok 6. Januára 2020 na Trenčiansku elektrickú železnicu zavítali traja mudrci z Východu, aby sa poklonili malému Ježiškovi. A keďže vianočné prázdniny sa pomaly chýlili k svojmu záveru, bol to ideálny čas na vypravovanie električiek rady 411.9 do Trenčianskych Teplíc. Vďaka peknému počasiu zavítalo na túto akciu rekordné množstvo návštevníkov.

Prvý odchod električiek do kúpeľného mesta bol už tradične o 13:00. Už na tomto spoji záujem cestujúcich prevyšoval kapacitné možnosti oboch električiek. Kto neprišiel na železničnú stanicu v dostatočnom predstihu totiž riskoval, že sa mu už neujde voľné miesto na sedenie, alebo že sa do električky vôbec nedostane.

Záujem cestujúcich prevyšoval kapacitné možnosti električiek.

TREŽkári sa ale na nápor cestujúcich pripravili a do Trenčianskych Teplíc súbežne s električkou vypravili aj starú dobrú Karosu B 732.

Karosa B 732 odchádza súbežne s električkami do Trenčianskych Teplíc.

Hovorí sa, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a inak tomu nebolo ani v prípade troch kráľov – Gašpara, Baltazára a Melichara, ktorý sa rozhodli cestovať s električkou do kúpeľov, aby cestujúcej verejnosti pripomenuli históriu sviatku Zjavenia Pána. Každý z nich si navyše so sebou doniesol aj malý darček v podobe zlata, kadidla a myrhy.

My tri králi ideme k Vám, zdravie, šťastie vinšujeme Vám.

Počas jazdy električiek sa Traja králi pýtali detí odkiaľ pochádzajú, čo je cieľom ich cesty, aké dary so sebou nesú a aké znamenia ich na ceste sprevádzajú. Kto náhodou nevedel správne odpovede, tomu ochotne našepkali.

O spoločné foto s tromi kráľmi bol veľký záujem.

Po príchode do Trenčianskych Teplíc si cestujúci mohli spraviť individuálny program. Tí, čo sa rozhodli ostať na stanici, si mohli pochutnať na horúcom čaji a punči, ktorý bol už tradične v cene cestovného lístka. A kto chcel, mohol sa odfotiť aj s trojkráľovou družinou, alebo si zakúpiť knižku Električkou ku prameňom zdravia, či magnetky s motívom železničky.

Na stanici v Trenčianskych Tepliciach bolo pre cestujúcich pripravené občerstvenie v podobe horúceho čaju a punču.

Po návrate do Trenčianskej Teplej si návštevníci mohli pozrieť električkové depo s expozíciou historických cestných i koľajových vozidiel, dobových uniforiem, cestných i železničných modelov, modelovým koľajiskom, starých rádioprijímačov, starých cestovných lístkov a ďalších artefaktov z histórie dopravy.

V električkovom depe bolo možné obdivovať aj model horského autobusu Tatra 500 HB.

Z malého modelové koľajiska v hale električkového depa sa počas Vianoc vytratili čerti a v blízkosti útulnej staničky našla svoj domov svätá rodina. Aby bolo všetko s kostolným poriadkom, tamojší obyvatelia premenovali túto staničku na Betlém.

Detailný pohľad na modelové koľajisko s betlémskou stanicou.

Veľký záujem návštevníkov bol aj o ďalšie dva spoje do kúpeľného mesta. Všetci cestujúci by sa najradšej viezli s električkou, no ich kapacita sa žiaľ nafúknuť nedá. Kto dobehol na stanicu pár minút pred odchodom, mohol nastúpiť už jedine do autobusu. No i v ňom platilo zlaté porekadlo – kto prv príde, ten prv sadne. 😀

Karosa B 732 bola zaplnená do posledného voľného miesta.

Sviatočne vysvietená súprava historických električiek vynikla v pnej paráde najmä večer, kedy si ju fotilo veľké množstvo nadšencov.

Sviatočne vysvietená električka čaká na záťah do depa.

O tom, že o trojkráľové jazdy do Trenčianskych Teplíc bol zoo strany verejnosti obrovský záujem, svedčí aj celkový počet predaných cestovných lístkov. Zatiaľ čo v minulom roku sa počas tejto akcie prepravilo 688 cestujúcich, v tomto roku ich bolo rekordných 1 121.

V električke bolo možné stretnúť aj pravidelných cestujúcich.

A ako túto akciu hodnotí riaditeľ neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica Dušan Nosál? „Chcel by som sa teda poďakovať našim návštevníkom za ich priazeň a dnešnú účasť, personálu TREŽ za profesionálny a oddaný prístup, mestu Trenčianske Teplice za poskytnutie mestskej polície počas podujatia, náčelníkovi mestskej polície a službukonajúcim policajtom za skvelú a príkladnú pomoc pri organizovaní dopravy, aby sme bezpečne a načas mohli doviezť našich návštevníkov na železničnú stanicu v Trenčianskych Tepliciach, animátorom za stvárnenie postáv troch kráľov a predstaviteľom internetového portálu Impulz.press za vynikajúcu propagáciu, ktorá priniesla krásny výsledok v návštevnosti dnešného podujatia. TREŽ, n.o. dnes odštartovala sezónu v roku 2020 a tešíme sa na pokračovanie v spolupráci a podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja, OOCR Trenčianske Teplice a obce Trenčianska Teplá.“

Spoločné foto organizátorov.

Ďalšie jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc sa uskutočnili v sobotu 1. februára 2020 ako odmena za polročné vysvedčenie. Ale o tom až nabudúce.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko – Impulz.press

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.