Návraty: Trojkráľová električka plná cestujúcich

TRENČIANSKY KRAJ – Bol pondelok 06.01.2014 a slávili sa Traja králi. A ako lepšie osláviť tento sviatok, ako sa zviezť neprevádzkovanou unikátnou úzkorozchodnou električkou a poprechádzať sa po rozľahlom parku? Práve pre toto TREŽ, n.o. vypravila 3 páry mimoriadnych osobných elektrických vlakov po vyše 100 ročnej trati, na ktorých jazdách nesmela chýbať ani naša redakcia.

Cukornička a Delimonka sa vyhrievajú na slniečku

Slnko svietilo a miestami to pripomínalo viac prvý jarný deň ako vianočné obdobie. No a čo na tom? Prírode to síce veľmi neprospieva, ale zato návštevníkov o to viac pribudlo. Po dlhšom čase ráno približne pol hodinu pred odchodom prišla na nástupište 1, koľaj 1u opäť električková súprava. Dnes sa z depa vytiahla aj električka Janka nazývaná aj Cukornička, pre jej typickú reklamu na cukor z cukrovaru v Trenčianskej Teplej, ktorá bola na mnohých posledných jazdách iba vystaveným exponátom depa. Súpravu dotvárala aj reprezentatívna Delimnoka.

Záujem o jazdu bol extrémny

Vynikajúce horúce počasie prilákalo mnoho miestnych ale aj pravidelných cestujúcich, ktorí nesmú vynechať  jedinú akciu. Aby som sa vyjadril presnejšie, na nástupišti čakali obrovské netrpezlivé davy cestujúcich. Tí čoskoro na vlastnej koži vyskúšali, že kapacita električiek je obmedzená. Bolo 13:00 a tak preplnená električka, že samotný predajcovia cestovných lístkov a suvenírov si takmer do poslednej chvíle mysleli, že budú musieť čakať na ďalší spoj, vyšla zo stanice na trať. Našťastie pre niektorých ďalších cestujúcich sa zopár oteckov rozhodlo na poslednú chvíľu vystúpiť a rodinu v električke na trase prenasledovať autom, na ktorých sem prišli. Aj tak to nevyriešilo situáciu všetkých a do električky sa nezmestilo okolo 40 cestujúcich. Preplnenejší spoj sme ani my, hoci sa pravidelne jázd kúpeľnou električkou zúčastňujeme, nezažili.

Jediná šanca ako sa počas jazdy dalo nadýchať čerstvého vzduchu

Po ceste sme zastavovali na nácestných zastávkach. Dalo by sa však povedať, že nie ani kvôli naberaniu ďalších cestujúcich, ktorí zistili, že nemá cenu ani pomyslieť na to, že by sa do električky natlačili, ale skôr pre nabratie čerstvého vzduchu. Hoci sme Vám chceli aj my priniesť nejaké fotografie z jazdy, pre istotu sme radšej nevystupovali, resp. by sme sa asi ani nedostali von. Počkajte si nabudúce a uspokojte sa s fotografiami, ktoré sú 😀 Prvú jazdu žiaľ nespríjemňovalo ani horúce slnko, ktoré nás na úseku cez lúku takmer upražilo. To bolo radosti, keď sa mohli cestujúci na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach osviežiť čajom alebo grogom, ktorý podľa vlastného tajného receptu pripravujú TREŽkári na každú zimnú akciu, hoci o tom, či bola dnešná akcia práve zimná, by sa dalo polemizovať. Mnoho cestujúcich mali oblečené akurát tričká s krátkym rukávom. V Trenčianskych Tepliciach ste si mohli zakúpiť aj rôzne zaujímavé suveníry a to magnetky od výmyslu sveta. Najlákavejšími boli istotne prepracované vyrezávané drevené električky – či už súčasná červená a modrá, tak aj historická drevená súprava, z ktorej sa časť dodnes zachovala v technickom múzeu v Brne.

Traja králi pred električkou

Čas však utekal a ani sme sa nenazdali a vracali sme sa späť po rovnakej trase do Trenčianskej Teplej. Našťastie asi 1/3 cestujúcich zostala v Tepliciach a vydala sa na prechádzku po kúpeľnom parku, alebo si šli kúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky. Cesta späť bola preto pochopiteľnejšie pohodlnejšia. Na približne 20 minútovom úseku sme zastavovali na zastávkach Trenčianske Teplice – zastávka, Trenčianske Teplice – sídlisko, Trenčianska Teplá – zastávka, Trenčianska Teplá – obec a konečná zastávka na železničnej stanici Trenčianska Teplá. Po vystúpení na vynovenom nástupišti ste sa mohli prejsť kúsok do električkovej remízy. V nej ste okrem električky Philadelphia mohli obdivovať aj vrak známej parnej lokomotívy ČKD #1, ktorá „hrala“ v známom komediálnom československom filme Nevera po Slovensky. Najväčším lákadlom bola istotne modelová drážka LGB. Pre dospelých zas bola aktualizovaná nástenka o neziskovej organizácii TREŽ.

Pre deti najzaujímavejšia atrakcia

Tí ktorí nastúpili v Trenčianskych Tepliciach sa späť odviezli o 15:00. Cestujúcich zaujali aj naše letáky na príjem nových redaktorov umiestnené v depe a v električkách, začo sa chceme TREŽke poďakovať (Pokiaľ sa nimi chcete stať aj vy, viac informácií nájdete TU).

Aj my sme mali v električke svoj plagát 🙂

Keďže bol dostupný aj kalendár akcií na celý rok, cestujúci sa už nemusia báť, že vynechajú jazdu, na ktorú plánovali ísť (Kalendár akcií nájdete TU ako aj nižšie).

Kalendár akcií TREŽ na rok 2014

Ďalšie jazdy boli našťastie o niečo prázdnejšie aj keď o prázdnom spoji sa rozhodne hovoriť nedá. Nasledovala opäť cesta do Teplej a ešte jeden pár vlaku o 17:00, ktorý išiel po tme. TREŽ bude mať čoskoro aj nové cestovné lístky. Po vypredaní súčasných, ktoré označujú sprievodcovia, budú po novom také, ktoré si budú musieť cestujúci označiť v už spojazdnenom označovači na cestovné lístky. Pokusne bol tento princíp vyskúšaný na cestovných lístkoch pre deti na dnešných jazdách. Súčasný nedostatok je ten, že sa častokrát stáva, že nepoctiví cestujúci tvrdia, že si cestovný lístok zakúpili, hoci bol použitý na minulých jazdách. Automat na nové cestovné lístky pre kontrolu vyznačí dátum aj presný čas.

Padla

Cesta do Bratislavy sa nám však trocha predĺžila,  keďže sme si splietli odchod vlaku, ktorý mal ísť o 18:27 na 18:37. Ani tie 2 hodiny navyše sme sa však nenudili a príjemní pracovníci TREŽ nás riadne pohostili.

PS: To uzení bylo skvělí 😀

Ďalšia jazda električky bude jazda za vysvedčenie a tá sa uskutoční v sobotu 01.02.2014. Ak si nás čítajú aj tí menší, tak nezabudnite – ak budete mať na vysvedčení samé jednotky, cestujete zdarma.

Autor: Martin ŽARNOVICKÝ
Fotografie: Jaroslav FILO

TIP NA DARČEK! VYSTRIHOVAČKA ELETKRIČKY TREŽ

CENA: 1,- €

KONTRAKT: martin.zarnovicky@veterany.eu

VIAC INFORMÁCIÍ nájdete TU.


Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.