Návraty: Traktorovo – kočíkové popoludnie v Plaveckom Mikuláši

PLAVECKÝ MIKULÁŠ – Hoci má táto obec na Záhorí len niečo málo cez 700 obyvateľov, o kultúrno-spoločenské akcie tu núdza nie je. Možnosť presvedčiť sa o tom sme mali aj počas uplynulého víkendu. V sobotu 5. októbra sa tu uskutočnilo podujatie pod názvom Stretnutie majiteľov rôznych traktorov, traktorových kosačiek a aj po domácky vyrobených traktorkov a kočíkov, ktoré sú staršie ako 20 rokov.

Podobné podujatie už bolo v obci zorganizované aj v roku 2010 a spanilá jazda traktorov obcou bola pre malých aj veľkých návštevníkov iste pekným zážitkom. Keďže občania sa na obecnom úrade zaujímali, či sa niečo takéto opäť nezopakuje, kultúrna komisia pri obecnom zastupiteľstve oslovila občanov, či by boli ochotní sa so svojím traktorom zúčastniť takejto akcie. Odpoveď mnohých z nich bola kladná a prihlásili sa na ňu. Navyše, aby neboli ochudobnené ani ženy, tie sa mohli prihlásiť s detským kočíkom, ktorý má 20 a viac rokov.

Cesta našej redakcie z Bratislavy do Plaveckého Mikuláša priniesla využitie všetkých dopravných prostriedkov, ktoré sú zahrnuté v Integrovanom dopravnom systéme Bratislavského kraja. Z mestskej časti Ružinov som sa električkovou linkou 8 vydal na Trnavské mýto, kde som prestúpil na trolejbus linky 201 smerujúci na bratislavskú hlavnú stanicu. Odtiaľ nám už išiel vlak linky S20 do Malaciek. A napokon z Malaciek cesta autobusom Slovak lines na linke 289, s ktorým sme do Plaveckého Mikuláša cez vojenský obvod Záhorie, Rohožník, Sološnicu a Plavecké Podhradie pricestovali.

Po našom príchode do obce vládlo zamračené a veterné počasie, oblačnosť sa však postupne rozplývala a aj vietor ustál. Podujatie sa začalo o 15-tej hodine na námestí pri kostole sv. Floriána krátkym príhovorom starostky obce a predsedu kultúrnej komisie. A potom už odštartoval samotný program, ktorého súčasťou boli jazda zručnosti, prehliadka detských kočíkov a spanilá jazda obcou.

Výstava historických traktorov

Jazda zručnosti pozostávala z prejazdu traktorom cez námestie, manévrovaním cez kužele, nacúvaním do garáže a pribitím klinca do drevenej dosky. Aby to nemali súťažiaci až také jednoduché, tak pokiaľ to konštrukcia traktora umožňovala, bola im pripojená aj vlečka. Niektorí dovolili nasadnúť do nej aj vytešeným deťom, pre ktoré to bol veľký zážitok. V tejto disciplíne zvíťazil Jozef Krchňavý s časom 1 minúta 14,76 stotín sekundy.

Ďalej nasledovala už spomínaná prehliadka detských kočíkov. Ženy na čele s pani starostkou Martou Hlavatou sa s nimi v zástupe vydali z námestia od budovy kultúrneho domu smerom k budove obecného úradu a späť. Toľko kočíkov naraz sa už v dedine bežne nevidí. Natalita obyvateľstva sa za posledné roky zmenšila, malých detí je pomenej a tak útroby kočíkov na tejto prehliadke zaujali plyšáci a bábiky.

Prehliadka detských kočíkov

Záver oficiálneho programu patril spanilej jazde traktorov obcou. To už sa na obec, situovanú na rozhraní Malých Karpát a Borskej nížiny, usmievalo aj slniečko, ktoré tak pre návštevníkov tohto zaujímavého podujatia ešte viac spríjemnilo atmosféru sobotného popoludnia.

Počas programu bolo postarané aj o zábavu a občerstvenie. V kultúrnom dome hrala tunajšia hudobná skupina KLARET a v bufete ste si mohli vypýtať hranolky alebo cigánsku pečienku a zapiť to alko i nealko nápojmi. Svoje dvere mimoriadne otvorila aj galéria Krist, nachádzajúca sa v budove starého obecného úradu. Momentálne v nej prebieha výstava fotomontáží s názvom Rudolf Legel: Inšpirácia Plaveckým Mikulášom a okolím.

Text a foto: Peter Vodička
Video: Veterány.EU


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.