Návraty: Spomienkové podujatie pri príležitosti 66. výročia oslobodenia Petržalky

PICT0011BRATISLAVA – V sobotu 9. apríla 2011 sa o 14:00 uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti 66. oslobodenia Petržalky počas ktorého primátor mesta SR Bratislavy Milanom Ftáčnik, starosta MČ Bratislava – Petržalka Vladimír Bajan a ďalší vzácni hostia slávnostne vztýčili vlajku. Podujatie pripravilo OZ Zachráňme Petržalské bunkre. Petržalský bunker na Kopčianskej ulici opäť raz cez víkend zažil útok verejnosti. Takmer 1500 návštevníkov prišlo počas veternej soboty vzdať hold padlým v bojoch za oslobodenie Petržalky.

 

Počas spomienkového podujatia bol pre návštevníkov pripravený zaujímavý sprievodný program:

1. Prehliadka bunkra BS-8 Hřbitov
Nová expozícia fotodokumentov: Mohli sme sa brániť v 1938?
2. Dobový vojenský tábor 1938 – 45 stanovištia vojakov, dobové uniformy, výstava výzbroje a výstroje.
Varenie a degustácia vojenského guláša – opekanie špekáčikov.
3. Slávnostné sprístupnenie prvej protitankovej priekopy po 66. rokoch a výstava fotodokumentov: Vraždy v priekope ?
4. Ukážky a streľba zo samopalov.
5. Prvá Military burza pri historickom vojenskom bunkri
.

Partnermi toho zaujímavého podujatia boli:
Vojenský historický ústav Bratislava, Židovské múzeum, Ústav pamäti národa Bratislava, Klub priateľov vojenskej histórie Slovenska, Saint – Gobain Weber Terranova, Prvá stavebná sporiteľňa Bratislava, Slovenská plavba a prístavy Bratislava.

Počas mapovania tohto zaujímavého poduajtia sme navštívili aj vojenský cintorín padlých vojakov v 1. svetovej vojne, ktorý susedí v tesnej blízkosti tohto bunkra. Nuž a ako by to bolo keby sme nevyužili možnosž prehliadky vnútorných priestorov bunkra.

K bunku BS-8 Hřbitov sa dostanete autobusovou linkou č. 80 (spoje premávajúce do Kopčian). Vystupovať  treba na zastávke  Kopčany – sídlisko, alebo Kopčianska a odtiaľ rovno asi 1.5 km po asfaltovej ceste, treba sledovať dopravné značky označujúce “cintorín”. Bunker je možné identifikovať podľa vysokých topoľov.

Bunker je otvorený cez víkendy od 13:00 do 19:00.
Cintorin je otvorený pre verejnosť každý rok od 1.4. do 7.11.
–         v pracovných dňoch  od 14:00 do 21:00
–         sobotu, nedeľu a sviatky od 10:00 do 21:00

 Vojenský cintorín padlých vojakov z obdobia 1. svetovej vojny ešte do roku 2005 chátral a doslova splynul s okolitými stromami tvoriacimi malý lesík. Dnes je už po rekonštrukcii a pripomína klasický americký vojnový cintorín, pričom dokonale poslúži aj ako oddychový parčík. Nad zeleným trávnikom sa vyníma 331 bielych krížov. Najviac je československých vojakov, tieto národnosti vtedy nerozdeľovali. Ďalej sú to maďarskí, juhoslovanskí, rumunskí, rakúski, ruskí, talianski, poľskí, nemeckí vojaci a niekoľkí neznámi. „Možno bojovali proti sebe, ale spočinuli vedľa seba. Rekonštrukciu cintorínu viedla mestská spoločnosť Paming.

Viac informácií o vojenských bunkroch v Petržalke vám prinesieme v pripravovanom článku venujúcom sa tejto problematike. Ak však neviete ako strávite nataávajúci víkend a chcete si oddýchnuť od rušného mesta, navštívte vojenský bunker BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici pri štátnej hranici s Rakúskom.

Text a Foto: Patrik Špačinský
Úprava: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.