Návraty: Spomienka na november 1989 aj za účasti primátora Bratislavy

BRATISLAVA – Pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu   Nežnej revolúcie sa uskutočnilo spomienkové podujatie za obete bývalého režimu počas ktorého mali príhovor primátor mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik, starosta MČ Bratislava – Petržalka Vladimír Bajan a Staropetržalčan Jaroslav Gustafík. V rámci akcie sa uskutočnila spomienka na emigráciu, pohnútky a vnútorné boje v podobe symbolickej pesničky mladých z pred roku ’89 Pocta Majakovskému, ktorú zaspieval Marcel Palonder (autor Robo Grigorov).

Na podujatí však nechýbali ani ukážky hraničnej kontroly batožiny na prevážaný nedovolený tovar zo západu, kontroly cestovných dokladov colníkmi a pohraničníkmi v pohraničnej búdke, simulácia ilegálneho prekročenia hranice a pre všetkých návštevníkov bola pripravená aj degustácia vojenského guláša a teplého čaju  a voľný program s možnosťou návštevy bunkra BS-4 Lány (v blízkosti hraničného priechodu Berg).

Primátor Bratislavy vo svojom príhovore povedal, že deti a mládež o tomto významnom míľniku našich dejín takmer nič nevedia, čo je spôsobené aj tím, že na školách sa tomuto dňu veľký priestor nevenuje.

Prehliadka bunkra BS-8 Hřbitov:

Počas mapovania tohto zaujímavého podujatia sme navštívili aj vojenský cintorín padlých vojakov v 1. svetovej vojne, ktorý susedí v tesnej blízkosti tohto bunkra.

Organizátormi podujatia boli Občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, Mestská časť Bratislava-Petržalka a Hlavné mesto Bratislava. Partnermi podujatia boli Vojenský historický ústav, Ústav pamäti národa, Kultúrne zariadenia Petržalka a Straubyt Petržalka.

Text a foto: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.