Návraty: ŠM-ka člena Klubu historický autobusov na návšteve v TM Brno

IMG_1146[1]Technické múzeum Brno vzniklo ešte za socializmu s cieľom zhromaždiť a zachovať  historické vozidlá mestskej hromadnej dopravy z celého Československa. Tak sa stalo, že v depozitári Technického múzea Brno sa nachádzajú autobusy, trolejbusy a električky z dopravných podnikov bývalého  Československa. Z Bratislavy tam boli odoslané viaceré električky a trolejbus. V depozitári Technického múzea Brno Řečkovice sa každý rok posledný aprílový víkend otvárajú dvere pre verejnosť.

Na parkovisku bývalých kasárni bolo možné vidieť všetky typy autobusov značky Karosa, vrátane aj prototypov, niekoľko autobusov  značky Ikarus a vzorne rekonštruovanú Tatru HB. Tento rok obohatil výstavu aj autobus ŠM- 11 zo Slovenska. Tento autobus je zaujímavý tým, že je posledným autobusom rady Š 11. Práve mestská verzia uzavrela niekoľkoročný výrobu úspešnej rady autobusov Karosa Š -11. Tento autobus bol v auguste 1981 dodaný do dopravného podniku Bratislava. Vzhľadom na jeho zaujímavú históriu autobus  pútal veľkú pozornosť návštevníkov.

Nakoľko konštrukčná rýchlosť autobusu ŠM-11 neumožňuje jazdu na diaľnici, cestou do Brna cez Kúty, Holič, Hodonín, Mutěnice, Čejc Telnice vzbudzovala ŠM-11 veľkú pozornosť. Pri dvoch krátkych zástavkách autobus si prišli pozrieť viacerí miestny obyvatelia. Niektorí z nich boli profesionálny vodiči a pri pohľade na ŠM-ku si zaspomínali na svoju mladosť.

Mikuláš Ivaško, KHA Bratislava

1 Comment

  1. Dobry den

    rada by som sa informovala ci je mozne si prenajat historicke autobusy na 1 den cca 4 hod, vramci Bratislavy.

    Dakujem velmi pekne

    Machajdikova

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.