Návraty: Slnečné jesenné počasie v Rajeckej doline spestrili aj jazdy Hurvínkom

OKRES ŽILINA – Uplynulý víkend bol na regionálnej trati ŽSR č. 126 Žilina – Rajec niečím výnimočný. Nejazdili tu totiž len pravidelné spoje Železničnej spoločnosti Slovensko, ale aj mimoriadne spoje historického vlaku M131.1443 „Hurvínek“ + prípojný vozeň Blm. V sobotu aj nedeľu vykonal staručký motoráčik Rajecká Anča dve jazdy každým smerom.

Doteraz som túto železničnú trať precestovanú nemal. Bol víkend, vonku pekné jesenné počasie a tak som si povedal, že teraz je ideálna možnosť navštíviť ju. S tým, že cestou do Rajca pôjdem s historickým motorákom a naspäť zasa bežným spojom ZSSK.

Po príchode môjho rýchlika do Žiliny a s blížiacim sa časom odchodu prvého sobotného spoja Rajeckej Anče sa na nástupišti postupne začali zbiehať ľudia idúci na výlet s týmto historickým motorákom. Na staničnej tabuli sa rozsvietila informácia, že budeme meškať 10 minút. Navyše zobrazovala aj nesprávny údaj a to, že dopravcom tohto mimoriadneho spoja je ZSSK. Hurvínek napokon dofrčal krátko po 11.30 h., nedočkaví cestujúci začali nastupovať a oba vozne sa rýchlo zaplnili. Hlavne deti sa už nevedeli dočkať, kedy sa už pohneme. Meškanie sa zväčšilo na 15 minút a nakoniec sme odišli o 20 minút neskôr oproti pôvodnému plánu. Cestovné lístky počas jazdy predávali sprievodcovia v dobových uniformách.

Príchod historického motorového vlaku na stanicu Žilina

Tí čo pristupovali na zastávkach Žilina-Záriečie a Žilina-Solinky už zväčša miesto na sedenie nenašli, pretože záujem zo strany verejnosti bol väčší ako ponúkaná sedačková kapacita vlaku. Stáli sme aj na staniciach Bytčica a Lietavská Lúčka, na zastávkach Porúbka, Poluvsie, Rajecké Teplice. V tomto kúpeľnom meste bolo v budove železničnej zastávky pre záujemcov pootvorené múzeum dopravy, čo aj mnohí cestujúci s nášho vlaku využili a vystúpili tu, aby ho mohli navštíviť.

Ja som však išiel až do Rajca. Aj na tomto úseku sa samozrejme stálo na všetkých zastávkach, konkrétne v Konskej pri Rajci, v Zbyňove a na zastávke Kľače. Po príchode do Rajca bolo treba súpravu prepriahnuť, aby mohla ísť späť na Žilinu. Na stanici som spravil zopár záberov a vybral som sa na návštevu centra mesta.

Stretnutie historických a súčasných železničných vozňov v Rajci

Po príchode späť na ŽST Rajec som si v automate na stanici, kde už stála „Bageta“ 813+913, zakúpil lístok do pásma 6, kde sú v rámci Žilinského regionálneho integrovaného dopravného systému (ŽRIDS) zaradené aj Rajecké Teplice. O chvíľu prišla zo Žiliny na pravidelnom spoji ďalšia bageta. Železničiari ju spojili s tou odstavenou a cestujúci mohli nastupovať, avšak len do jednej z nich. A išlo sa späť do Žiliny.

Po vystúpení v Rajeckých Tepliciach som si najprv pozrel už spomínanú expozíciu zameranú na dejiny dopravy. Potom som sa naobedoval v neďalekom motoreste a zvyšok času som využil na prechádzku okolitou prírodou a parkom, kde už vládli farby jesene. Do Žiliny som odcestoval ďalším spojom ZSSK.

Expozícia dejín dopravy v budove železničnej zastávky Rajecké Teplice

Na záver ešte doplním, že tento rok išlo už o 4. ročník jazdy motorovým vlakom pod názvom Rajecká Anča. Jeho organizátorom bolo Považské múzeum v Žiline a OZ Spoločnosť Považskej dráhy Žilina. Podujatie podporili aj ŽSR a konalo sa aj z príležitosti osláv 165 rokov železníc na Slovensku.

Text a foto: Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.