Návraty: Sezónne jazdy TREŽ s pozitívnym ohlasom verejnosti

P8290852TRENČIANSKY KRAJ – Nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica od roku 2012 zabezpečuje prevádzku na úzkorozchodnej trati do Trenčianskych Teplíc. Električky jazdia spravidla raz mesačne a ich jazda je spojená s atraktívnym sprievodným programom. Vďaka spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom sa počas tohtoročných letných prázdnin podarilo zrealizovať sezónne – víkendové jazdy električkou a naša redakcia bola na jednej z nich pri tom.

Koniec letných prázdnin neznamená len závrat žiakov a študentov do školských lavíc, ale aj ukončenie letnej premávky 106-ročnej kúpeľnej električky. A tak som sa v sobotu 29. augusta vybral zmapovať jej vyťaženosť.

Na sezónne spoje do Trenčianskych Teplíc bola nasadená električka 411.901-2 s reklamou na Trenčiansky samosprávny kraj a o jazdu s ňou bol zo strany verejnosti veľký záujem. Už na dopoludňajšom spoji bola električka celkom slušne zaplnená. Najviac cestujúcich bolo v smere do Trenčianskych Teplíc, ktoré ponúkajú návštevníkom viacero možností na trávenie voľného času. Okrem prehliadky mesta a turistiky v mikroregióne Teplice tam patrí aj tradičné kultúrne leto a kúpanie na znovuotvorenom kúpalisku Zelená žaba.

411.903-8 oddychuje na stanici v Trenčianskej Teplej
411.901-2 oddychuje na stanici v Trenčianskej Teplej

Na popoludňajších spojoch už bola električka v oboch smeroch poriadne zaplnená a na každej zastávke do nej pristupovali ďalší a ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli využiť služby kúpeľnej električky. Účel cesty bol rôzny. Rekreácia v kúpeľnom meste, či osvieženie v podobe zmrzliny a chladených nápojov. No pre nemecky hovoriacich turistov bola cieľom samotná električka, ktorú si fotili do najmenších detailov. Neboli to však hocijaký turisti, ale nadšenci z múzejnej železnice Schönberg Strand.

Na konečnej v Tenčianskych Tepliciach
Na konečnej v Trenčianskych Tepliciach

O dobrú náladu sa počas jazdy postaral sprievodca Martin Bielik, ktorý to s ľuďmi jednoducho vie. 🙂 „Nechcete radšej lístok na státie? Ten na sedenie je drahší,“ povedal s humorom jednej z cestujúcich. No ako hovorí, cestujúci v električke sú rôzni. „Niekto nemá problém zaplatiť aj 1 euro a pre niekoho je aj zľavnené 20 centov veľa.

Martin Bielik ako sprievodca električky
Martin Bielik ako sprievodca električky

Obyvatelia i návštevníci Trenčianskeho kraja si už na letné jazdy električkou zvykli a uvítali by ich predĺženie. „Zajtra teda jazdíte naposledy? Bude pekné počasie, nemôžete to predĺžiť do konca septembra?“ Spýtala sa jedna pani v strednom veku. „Už sme si zvykli, že nás vždy odveziete do Trenčianskych Teplíc a teraz nám toto spojenie bude chýbať,“ hovorí staršia pani a dodáva: „Cestovný poriadok naväzuje na prípoje v Trenčianskej Teplej, takže to využívali aj ľudia smerujúci na vlak.“ „Takže jazdíte ešte zajtra a potom až na Mikuláša?“ Spýtal sa z hrôzou jeden z cestujúcich. Martin Bielik však ubezpečuje, že nostalgických jázd bude do konca roku viac. „12. septembra jazdíme aj s ťahačmi na varenie gulášu, 10. októbra na Ľudovíta Štúra a potom na Mikuláša.

P8290852
411.901-2 s výhľadom na kostol v Trenčianskych Tepliciach

Na poslednom spoji už boli ľudí pomenej a tak bol čas aj na menší rozhovor s cestujúcimi. Nejeden z nich si pri tom smutne povzdychol nad osudom železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach. „Je škoda, že sa to nechalo takto schátrať. A pri tom by stačilo tak málo – obyčajný kýbel s vodou a handrou a stanica mohla vyzerať inak.“ Oznam na budove však hovorí za všetko. Mesto o jej rekonštrukciu pomocou eurofondov záujem malo, no nevôľa úradníkov na vyšších miestach rozhodla inak.

Ospravedlnenie mesta Trenčianske Teplice
Ospravedlnenie mesta Trenčianske Teplice

Sezónna premávka Trenčianskej elektrickej železnice začala v piatok 3. júla 2015 o 07:40. Električka z počiatku zabezpečovala premávku 3 pármi spojov premávajúcich od piatka do nedele. Po zmene cestovného poriadku v polovici júla sa v piatok premávka obmedzila len na večerný spoj, no cez víkend sa naopak rozšírila až na 4 spoje. Najviac ľudí sa odviezlo v prvej polovici prázdnin, približuje Martin Bielik: „26. júla sme zaznamenali rekord až 360 cestujúcich, čo je 45 osôb na jeden vlak.“ Riaditeľ neziskovky Dušan Nosáľ dodáva, že celkovo sa električkou odviezlo 4 012 osôb, čo je 24,77 osoby na jeden vlak. „Klientmi však nebola cestujúca verejnosť, ale z 98% ju tvorili turisti a priaznivci železničky. Touto cestou im za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu priazeň.“ Podrobnejšie štatistiky s vyhodnotením sezónnej premávky budú zverejnené na stránkach Trenčianskej elektrickej železnice.

Večerný spoj do Trenčianskych Teplíc na zastávke Trenčianska Teplá obec
Večerný spoj do Trenčianskych Teplíc na zastávke Trenčianska Teplá obec

Záujem verejnosti ukázal, že sezónna premávka medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami má význam. Dá sa preto predpokladať, že sa bude opakovať aj budúci rok.

V električkovom depe sa pre Vás pripravuje zopár noviniek. Vidíme sa 12. septembra 2015 pri varení gulášu.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.