Návraty: Šenkvické dva v jednom

ŠENKVICE – Ostatný víkend, konkrétne 12.10.2019 sa u nás konali viaceré akcie, no zrejme najzaujímavejšie boli akcie motoristické. Na striedačku som bol na námestí, kde sa sústreďovali veterány a v starej tehelni, kde sa odjakživa v bývalej ťažobnej jame usporadúvajú motocrossové preteky. Osud mi to načasoval tak, že vždy, keď mali motocrossári prestávku naďabil som na námestí na už notoricky známe stretnutie, na ktorom som sa vždy stretol s kamarátmi a s rovnako naladenými ľuďmi posadnutými starými vecami.

Tak ako zvyčajne, stretol som stálych účastníkov s ktorými sa stretávam na veteránskych akciách v mojom okolí. V pelotóne pribudli aj nové približovadlá, či už štvorkolesové, alebo dvojkolesové, pribudli účelové autá, sanitka, Verejná Bezpečnosť a policajné autá spoza veľkej mláky. Bolo ich tam naozaj dosť. Najskôr som ich stretol, keď odchádzali na prvý výjazd. Potom v obednej pauze som sa kochal strojmi, z ktorých každý má svoj príbeh a jeho majiteľ si k nemu vytvoril citový vzťah.  To nie sú len prostriedky presunu z bodu A do bodu B ako dnešné vozidlá.

Dnešná konzumná spoločnosť nie je k starinkám priaznivo naklonená. Dnes si, kto chce, kúpi auto podľa toho aký finančný bonus mu predajca poskytne a zväčša je mu ukradnutá nejaká tradícia značky. Podstatné u majetnejších je to, akú hitovku má niekto, s ktorým ten dotyčný chce súťažiť v predvádzaní sa. U menej majetných je to otázka pôžičky, či už spomínaného bonusu v akejkoľvek forme. Nikdy to ale nie je tak ako v minulosti, keď na jedno auto šetrili tri generácie rodiny a stalo sa poznávacím znakom na niekoľko desaťročí. Bolo členom domácnosti a dedilo sa tak ako remeslo po meči, či po praslici. Bol to skrátka vzťah dlhodobý a vzťah k značke a k logu spriazneného výrobcu. Dnes to isté auto má rozdielny názov a iné kozmetické úpravy, no stále to je to isté len jedno v bledomodrom a druhé v zelenom.

Klasické značky rokov minulých mali svoje charakteristické črty a preto boli jedinečné. Dnes je jedno v ako aute sedíte, všetky automobilky sa riadia ergonómiou a ich nielen estetika je podriadená trendu predháňania sa v elektronizácii a v tom aby sa investícia výrobcovi vrátila niekoľkonásobne. Nech je to dnes akokoľvek, som rád, že žijú ľudia, ktorí majú radi staré veci, ktorí nezabúdajú na minulosť, pretože bez nej by nebol dnešok a nebola by žiadne budúcnosť

Autor: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.