Návraty: Se Škodovkou na předvánoční jízdy TREŽ

Vláček úzkokolejky před nástupištem v TT

Dne 20.12.2014 jsem si udělal výlet na úzkokolejku do Trenčianské Teplé. Svou Škodou 120 jsem jel ze Zlína s krátkou zastávkou na Baťově nedokončené železnici mezi Jasennou a Ublem. V Trenčianské Teplé již čekala před depem trojička elektrických vozů 411.9. Vláček byl vyzdoben vánočními motivy. Depo bylo otevřené, proto jsem ho navštívil. Byla v něm neprovozní motorový lokomotiva DH 100, sehnaná ze zrušené průmyslové úzkokolejky v Dubnici nad Váhom o rozchodu 750 mm (v Trenčianské Teplé je rozchod 760 mm), nákladní vůz v opravě zapůjčený z Čierného Balogu a trolejová věž na podvozku MUV 69. Ze silničních vozidel pak vrak autobusové vlečky, dvě škodovky a několik malých motocyklů.

Trojička mezitím najela na nástupiště. Nástupiště je moderní, včetně elektrického ukazatele odjezdu vlaků. Jel jsem vlakem ve 13 h. Vláček byl celkem slušně obsazen, nikdo ale nestál. Průvodčí kromě jízdenek prodával i magnetky s fotografiemi vozidel, z nichž jsem si některé koupil. U nechráněných přejezdů čekala auta. Na přejezdu hlavní silnice do Trenčína mě zaujaly nové kovové sloupy trakčního vedení vedle původních dřevěných.  Za Trenčianskou Teplou pokračuje trať mezi poli přes zastávku Kaňová do Trenčianských Teplic. Zajímavý je průjezd panelovým sídlištěm na okraji Trenčianských Teplic. I zde je trakční vedení na ocelových sloupech. V Trečianských Teplicích mě zaujali koupající se hosté ve venkovním bazénu i přesto, že je prosinec a venkovní teplota dosahovala asi +5 stupňů. Protože do odjezdu vláčku zpět do Trenčianské Teplé bylo jen málo času, udělal jsem si jen krátkou procházku po městě. Kousek od nádraží stál vypálený vrak Mercedesu.

Nové a staré sloupy trakčního vědení u prejezdu silnice Trencin - Dubnica nad Váhom v Trencčanske Teplé
Nové a staré sloupy trakčního vědení u přejezdu silnice Trencin – Dubnica nad Váhom v Trencčanske Teplé

Po návratu do Trenčianské Teplé jsem si vyfotil vnitřek řidičské kabiny, kde mě zaujal klikový reostat ovládaný volantem ze Škodovky. V Trenčianské Teplá jsem se podíval i na funkční cukrovar, který byl v době mé návštěvy v provozu, a normálněrozchodné depo. Zde mě zaujaly pracovní drezíny, pracovní vůz trolejového vedení MVTV a bateriová posunovací lokomotiva 199.

Normálnerozchodná batériová lokomotiva 199 v depu v TT
Normálnerozchodná batériová lokomotiva 199 v depu v TT

Při odjezdu následujícího vlaku v 15 h jsem se rozhodl udělat souběžnou jízdu s mou zelenou Škodou 120, kterou jsem si nahrál na video. Kromě mé škodovky tam projel i autobus a místní Škoda 120. Za jízdu s mým autem děkuji svému otci. Nyní čekám, až mi kamarád videa zpracuje.

Akce se mi docela líbila. Byl bych rád, kdyby na trati byl obnoven pravidelný provoz, ale nevím, zda se mi mé přání splní? Byla k tomu snaha, jak dopadla, nevím.

Autor: Martin Šildberter

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.