Návraty: S motorákom do Topoľčianok nielen za koníkmi

P1360228TOPOĽČIANKY – Aj tohto roku usporiadal Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava – východ prvomájovú nostalgickú jazdu motorovým vlakom z Bratislavy do Topoľčianok a späť. Nechýbali sme na nej ani my. Veď cestovalo sa s historickým vlakom a časť jeho trasy bola vedená po tratiach, kde už bežne osobné vlaky nejazdia.

Akcia sa začala trochu zmätočne, no celkový jej priebeh možno hodnotiť ako úspešný. Na svoje si totiž prišli ako železniční nadšenci, tak aj cestujúci, ktorí šli do Topoľčianok sa pestrým programom, ktorý ich v tejto obci zlatomoraveckého okresu čakal. Pôvodne sa malo  z bratislavskej hlavnej stanice vyrážať o 7:45 hod., no pár dní pred uskutočnením tejto jazdy došlo k zmene odchodu na 7:30. O to viac som  bol zaskočený po príchode na stanicu. Na informačnej tabuli svietil odchod mimoriadneho vlaku do Topoľčianok s časom 7:35. Po príchode na nástupište č. 4, koľaj 18, kde už na nás čakal motorový vlak M 262.007 s prívešákom 020.186-3, sme sa dozvedeli, že sa vyrážať sa bude predsa len v pôvodnom čase 7:45, o čom svedčil aj nápis na tunajšej tabuli.

M 262.007 Bratislava hl. st.
M 262.007 pred odchodom z Bratislavy hlavnej stanice

Do Topoľčianok sme za krásneho slnečného rána vyštartovali na minútu presne. Po 35 minútach jazdy sme míňali Trnavu. Po krátkom zastavení v Leopoldove sme pokračovali smerom na Lužianky, kde bola naša ďalšia zastávka. Odtiaľ už náš motorák smeroval na Zlaté Moravce po trati, kde od roku 2003 pravidelné osobné vlaky nejazdia.

Veruže nielen ľudia, ale aj chovná zver si už postupne na prechod vlaku po tejto trati odvykla. Presvedčili sme sa o tom hneď v Dražovciach, kde sme museli dosť intenzívne pískať, ale aj spomaliť. Stádo oviec, ktoré sa páslo na trati, nás nakoniec spozorovalo a odbehlo povedľa trate.  Po rovinatej krajine sme sa dostali k pohoriu Tribeč. Minuli sme zastávku Podhorany pri Lužiankach aj ŽST Žirany. Ďalej sme pokračovali na Jelenec, kde sme aj zastavili a pristúpilo zopár cestujúcich. Nasledovali už len Ladice a Sľažany, príchod do Zlatých Moraviec a odtiaľ po odbočke do Topoľčianok, kde sme dorazili o cca 9:55 hod.. I keď bežným osobným vlakom sa sem už cestujúci od roku 1979 nedostane, tak nákladná túto trať drží pri živote. Presvedčili nás o tom nákladné vozne odstavené pri nakladacej rampe a drevo, ktoré zvážajú.

Historický motorový vlak v Topoľčiankach
Historická vlaková súprava v Topoľčiankach

Od stanice už viedli kroky návštevníkov na rôzne miesta. Veď Topoľčianky nie sú preslávené len tým, že je tu národný žrebčín. Je to aj vinohradnícka obec, mariánske pútnické miesto a nachádza sa tu aj zubria zvernica.

A čo všetko sa dalo za tento jeden deň v Topoľčiankach ponavštevovať? V Národnom žrebčíne Topoľčianky sa konal deň otvorených dverí, počas ktorého bola oficiálne otvorená jazdecká, turistická a chovateľská sezóna. Otvorená bola aj jazdiareň. Nielen pre deti bolo veľkým lákadlom nazrieť do stajní rôznych plemien koní. Na kočoch, ktoré boli zapriahnuté za koníkmi, sa dalo aj odviezť po parku pred zámkom. Sprístupnená bola aj hipologická expozícia, pozrieť ste sa mohli na verejné tréningy športových koní a o 14-tej hodine začal slávnostný galaprogram. Okrem rôznych stánkov s občerstvením, hračkami a všeličím možným, ktoré boli situované v exteriéri areálu, tu nechýbal ani stánok Národného Žrebčína Topoľčianky, š. p. , kde bola možnosť zakúpiť si suveníry aj publikácie súvisiace s topoľčianskym žrebčínom a tématikou koní.

Koníky a koč s cestujúcimi
Odviezť sa takýmto kočom bolo pre nejedného návštevníka veľkým lákadlom

V Zámku Topoľčianky si mohli návštevníci po zaplatení vstupného na recepcii hotela (keďže zámok je zároveň aj hotelom) pozrieť muzeálnu expozíciu dobového nábytku a historických bytových doplnkov. Prehliadky sa konali každú pol hodinu od 9. do 16. hod.. Sprievodkyňa nám porozprávala o histórii tohto zámku ako aj jeho bývalých majiteľoch. Vidieť sme mohli pôvodný nábytok šľachtických majiteľov zámku, zámockú knižnicu, priestory, ktoré využíval prvý československý prezident T. G. Masaryk, ako aj miestnosť historických zbraní a orientálnych suvenírov, kupolu kde sa usporadúvajú hudobné koncerty a ďalšie zaujímavosti. Okrem toho na nádvorí prebiehala degustácia miestnych vín a tí čo chceli niečo pod zub, mohli zavítať do zámockej reštaurácie.

Zámok Topoľčianky
Na nádvorí Zámku Topoľčianky to na 1. mája žilo

Milovníkov dobrých fotografií iste potešila Medzinárodná fotografická výstava, ktorá taktiež prebiehala v Zámku Topoľčianky. Vernisáž jej V. ročníka prebehla 30. apríla 2014 o 19-tej hodine. Na výstave prezentovali svoje fotografie členovia fotoklubu FoTOP Topoľčianky a hostia z družobných Litoměříc.

Fotografická výstava v zámku Topoľčianky
Z 5. ročníka Medzinárodnej fotografickej výstavy, ktorá sa konala v zámku Topoľčianky

Zavítať do obecného národopisného múzea bola možnosť v centre obce. Chýbať nemohol ani odborný výklad jeho správkyne. Okrem toho sa v centre obce nachádzalo aj viacero jarmočných stánkov, stánky remeselníkov, ako aj stánky s občerstvením.

Deň otvorených dverí bol aj v Château Topoľčianky. Išlo o verejnú degustáciu tunajších vín spojenú s prehliadkou pivníc. V ponuke bolo viac ako 80 degustačných vzoriek. V zámku sa konalo vyhodnotenie VI.ročníka prvej čisto ženskej hodnotiteľskej súťaže vín Vienále Topoľčianky 2014.

Lesy Slovenskej republiky, š.p.  – Odštepný závod Topoľčianky taktiež 1. mája prispeli svojimi atraktivitami. Okrem prehliadky Poľovníckeho zámku vo vlastnej predajni ponúkali na predaj mrazené mäso zo zveriny aj okrasné dreviny. Vstup zdarma bol do Zubrej zvernice Topoľčianky. A tí čo chceli, si mohli pochutiť aj na poľovníckom guláši.

Poľovnícky zámok a plastika jeleňa
Poľovnícky zámok a plastika „Zhasínajúci jeleň“

Na svoje si prišli aj tí, čo sa radi prechádzajú po parkoch. V tom topoľčianskom sa nachádza 71 drevín, ktorých názov je označený v slovenčine aj latinčine. Celkovo je tu však vyše 300 druhov drevín. Do správy Štátnych lesov bol zverený v roku 1921 a tie ho spravujú dodnes.  Okrem stromov je tu aj viacero vodných plôch a dopĺňa ho aj drobná architektúra. Park pozvoľne prechádza do okolitej prírody.

Národný žrebčín Topoľčianky
Priestory Národného žrebčína Topoľčianky

Možností, ako prežiť prvomájový deň v Topoľčiankach, bolo teda naozaj dosť. S blížiacim sa odchodom nášho vlaku späť do Bratislavy, sa jeho cestujúci začali poberať na železničnú stanicu. Niektorí aj s fľaškami miestnych vín, no iste každý so zážitkami a s dobrou náladou po strávenom dni v tejto obci. Z Topoľčianok náš vlak vyrazil o 17:35 hod. a v Bratislave sme boli krátko po 20-tej hodine.

Text a foto: Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.