Návraty: S historickým motorákom cestovalo do Medzeva viac ako 200 cestujúcich

P1420461KOŠICE, MEDZEV – Návšteva planetária, kyvadlová jazda do Jasova, či individuálny program. Aj taká bola mimoriadna jazda historickým motorákom, ktorú v nedeľu 15. marca 2015 zorganizovala Košická detská železnica v spolupráci s Klubom historických koľajových vozidiel.

Na železničnej stanici v Košiciach z počiatku veľa ľudí nebolo. No s príchodom historickej súpravy v zložení 810.626-6 + M 131.1125 „Magda“ + Clm 5-2145 + M 131.1538 „Ľubka“ sa situácia začala meniť a na prvom nástupišti začalo pribúdať cestujúcich. Každý z nich sa snažil vybrať čo najlepšie miesto na sedenie. Najväčší záujem bol o „nový“ motorový vozeň rady 810, ktorý v závere minulého roka získalo občianske združenie Detská železnica Košice. No zatiaľ čo na informačnej tabuli svietil nápis mimoriadny vlak MDC do Medzeva, plechová Anča, ako sa hlásateľka na železničných staniciach prezýva, informovala o mimoriadnom vlaku do Moldavy nad Bodvou. 😀 

P1420434
810.626-6 + M 131.1125 „Magda“ + Clm 5-2145 + M 131.1538 „Ľubka“ čakajú na odchod z Košíc

Počas pobytu na stanici sa slova ujal predseda klubu Ľubomír Lehotský, ktorý povedal cestujúcim niekoľko organizačných pokynov. „V mene Košickej detskej železnice Vás vítam na našej jazde do Medzeva, ktorú organizujeme v spolupráci so známym východoslovenským dopravcom Klubom historických koľajových vozidiel. Na jazdu pôvodne určenú pre 30 ľudí prišlo až 200 cestujúcich a niektorí z nich sa prihlasovali dokonca ešte aj počas uplynulej noci. V Medzeve je individuálny program. Návšteva planetária samozrejme platí, ale 200 ľudí sa tam naraz asi nepomestí. Ale ak sa postupne prestriedate, tak by s tým nemal byť problém. Vzhľadom na to, že my musíme dodržať cestovný poriadok, tak Vás chcem poprosiť aby ste boli aspoň tých 10 minút pred 14-tou v Medzeve na stanici naspäť. Takže verím, že to zvládnete a že sa budete cítiť dobre.  Reštaurácie sme zabezpečili aspoň to, aby boli otvorené v Medzeve. Budú vraj pripravení zvládnuť takýto nápor, tak dúfam že to bude pravda. Takže Vám želám príjemnú cestu. Je to vlastne krst tejto 810 aj keď ešte možno nie oficiálny. Ale nebojte sa, po technickej stránke je všetko pripravené. Takže ešte raz poprosím, kľudne si dajte veci hore na nosiče, aby ste sa tu viacerí z Vás zmestili a aby z Vás netieklo, lebo tu bude naozaj teplo.“

P3150214
V motorovom vozni 810.626-6

Ani sme sa nenazdali a historická súprava plná cestujúcich sa vydala na viac ako hodinovú jazdu po zabudnutej, vyše 120-ročnej trati č. 168 do Medzeva, na ktorej nás čakali zastávky Moldava nad Bodvou, Moldava nad Bodvou mesto, Debraď, Jasov, Počkaj a Medzev. Na tejto trati v súčasnosti funguje už len nákladná doprava a osobný vlak sa tam objaví len sporadicky. A to aj napriek tomu, že tamojší kraj má turistom čo ponúknuť. Spomenúť môžeme napríklad známu Jasovskú jaskyňu, Náučný chodník Jasovská skala, Múzeum kinematografie rodiny Shusterovej, Hvezdáreň v Medzeve a ďalšie. Mnoho cestujúcich preto počas jazdy študovalo staré cestovné poriadky našich železníc. Vo vlaku však neboli len železniční nadšenci, ale aj rodiny s deťmi a starší občania. Tí všetci si mohli od personálu zakúpiť najrôznejšie suveníry v podobe oblátok, výpraviek, pexesa, puzzlí, pohľadníc, či sprievodcu úzkorozchodnými železnicami krajín V4, ktorý v uplynulom roku vydala Košická detská železnica.

P3150292
Šarmantné sprievodkyne ponúkajú najrôznejšie suveníry

Po príchode do Moldavy nad Bodvou  k nám pristúpili ďalší cestujúci. Tí čo boli vo vlaku, naopak využili čas o nafotenie historickej súpravy. Pohli sme sa zo stanice a naša jazda pokračovala po vedľajšej 15 km jednokoľajovej trati, ktorá spolu s krátkou 3 km odbočkou Počkaj – Baňa Lucia patrila k miestnej železnici Košice – Turňa nad Bodvou. Doprava na tejto trati bola zahájená 1. augusta 1894. Osobná doprava z Počkaja do Bane Lucia bola ukončená po uzavretí bane v roku 1969. Trať potom ešte cca 2 roky slúžila pre nákladnú dopravu na odvoz banských strojov a zariadení a k jej fyzickej likvidácii došlo až v polovici 90. rokov minulého storočia. Osobná doprava do Medzeva fungovala až do 2. februára 2003.

P1420443
Historický motorový osobný vlak v Moldave nad Bodvou

Po príchode do Medzeva prišiel čas na ďalšie organizačné pokyny od Ľuba Lehotského. A keď sa cestujúci postupne rozpŕchli po meste, domáci obyvatelia a podporovatelia nastúpili do 810-tky, aby absolvovali kyvadlovú jazdu do Jasova.

P1420483
Motorový vozeň 810.626-6sa pripravuje na kyvadlovú jazdu do Jasova

Desaťminútová jazda ubehla ako voda a ocitli sme sa v malebnej obci Jasov, kde si ľudia počas 5-minútovej prestávky mohli nafotiť historickú vlakovú súpravu.

P3150243
810.626-6 po príchode do Jasova

Po návrate do Medzeva sme sa vydali na prehliadku hvezdárne, ktorá je jedinou inštitúciou svojho druhu v okrese Košice – okolie. V rámci Dňa planetárií sa tu konali rôzne prednášky o vesmíre, pozorovanie Slnka a nočnej oblohy a nechýbali ani výtvarné aktivity pre deti a výstave Vesmír očami detí 2015. Tajuplná mapa nočnej oblohy fascinovla nejedného návštevníka a kto chcel, mohol si zakúpiť aj niektorý zo suvenírov.

P1420522
Deň otvorených dverí v planetáriu

Náprotivne Múzeum kinematografie rodiny Shusterovej však býva v nedeľu zatvorené a tak sme sa spolu s ďalšími výletníkmi presunuli do jednej z dvoch tamojších reštaurácií, ktorá podľa slov Ľuba Lehotského mala byť pripravená na nápor verejnosti. No ako sa však ukázalo, realita bola iná. Jeden zamestnanec nestíhal obslúžiť celú reštauráciu a tak sa na jedlo či nápoje dlhšie čakalo. Čas do odchodu vlaku sa rýchlo krátil a tak si viacerí hostia nechali svoje jedlo zabaliť. „Na prvý pohľad to vyzerá veľmi pekne, je vidno, že kuchár si dal na tom záležať, ale nech mi ešte povedia ako to mám jesť“, skonštatoval môj kolega Peťo, keď sa po nastúpení do motoráku išiel pustiť do chutného nedeľného obedu. Najlepšie preto dopadli tí, čo si objednali pizzu.

P1420534
Kuchári z medzevskej reštaurácie si dali na príprave jedla záležať, na príbor však zabudli.

Ani počas spiatočnej jazdy do Košíc v motorákoch nechýbala príjemná atmosféra. V Ľubke sa už tradične o dobrú náladu postaral Terčík, ktorý počas jazdy púšťal tie najznámejšie ľudové piesne z východného Slovenska. Nuž a ako by to bolo keby neponúkal svoju povestnú Magdovicu a Terčíkovicu. Zakúpiť sa však dali aj rôzne sladkosti, slané pochúťky a nápoje.

P1420536
Dobrá nálada s Terčíkom a Ľubkou…

Spiatočná cesta ubehla ako voda a krátko po tretej popoludní sme zastavili na druhom nástupišti, siedmej koľaji. Po vystúpení z vlaku nastal čas na posledné zábery historického vlaku a potom sa ľudia postupne rozpŕchli do svojich príbytkov. Ak ste sa ale do Medzeva odviezť nestihli, nemusíte byť sklamaní. V sobotu 26. septembra sa historický vláčik motoráčik vydá do Medzeva znova a navštíviť budete môcť aj Jasovskú jaskyňu. 

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.