Návraty: S Albatrosom do Vrútok, alebo ako sme cestovali za úzkorozchodnou železnicou

BRATISLAVA, VRÚTKY – Pri príležitosti medzinárodného dňa detí vypravil ALBATROS klub v sobotu 8. júna 2019 mimoriadny vlak na čele s parným rušňom 498.104 „Albatros“ do Vrútok a Hasičského múzea v Martine. O tieto jazdy je už tradične veľký záujem a ani tentokrát tomu nebolo inak. Hoci sa pôvodne rátalo aj so zastavovaním vlaku v Trenčianskej Teplej, z dôvodu výluky na železnici sa to nakoniec podarilo len na spiatočnej ceste do Bratislavy. Ale poďme pekne po poriadku.

V sobotu ráno panovala na hlavnej stanici v Bratislave pokojná atmosféra. Príjemné počasie priam lákalo na výlety do prírody, či za nostalgiou. A že bolo z čoho vyberať vyberať, svedčí aj účasť našej redakcie na niektorých podujatiach – Piešťanské zlaté stuhy, MDD jazda s Albatrosom a 110. výročie Trenčianskej elektrickej železnice. Cieľom našej cesty boli práve oslavy na úzkorozchodnej železnici do Trenčianskych Teplíc. No ako správni nadšenci železníc sme sa rozhodli cestovať v retroštýle a zmapovať tak ďalšiu nemenej zaujímavú akciu.

Mimoriadny vlak vedený parným rušňom 498.104 „Albatros“ čaká na odchod z Bratislavy

Na prvom nástupišti už cca od pol siedmej ráno kúdolil najvýkonnejší rýchlikový parný rušeň s označením Albatros, aby odviezol rodiny s deťmi i železničných nadšencov na ďalšej z tohtoročných mimoriadnych jázd. No zatiaľ čo si niektorí záujemcovia ešte kupovali cestovné lístky, iní už s technikou v ruke dokumentovali túto nevšednú vlakovú súpravu. Nemenej zaujímavý však bol aj požiarny vlak na čele s rušňom T 478.1201 „Cecaňa“.

Motorový rušeň T 478.1201 na čele požiarneho vlaku do Vrútok

Nakoľko cestovný poriadok treba dodržiavať, na sekundu presne sme sa pohli zo stanice. Počas jazdy do Vrútok sme zastavili v staniciach Pezinok, Trnava, Leopoldov, Nové Mesto nad Váhom a Žilina. Aby deťom nebolo vo vlaku dlho, dostali od personálu farbičky a papiere, aby nakreslili rýchlikový parný rušeň, alebo ich očakávania z tejto akcie. Fantázii sa medze nekladú.

Detskí cestujúci mohli počas jazdy kresliť parný rušeň, alebo ich očakávania z akcie

Zatiaľ čo menšie deti prenášali na papier svoje výtvarné zručnosti, staršie deti spolu s rodičmi, i starými rodičmi usilovne vyplňovali súťažný kvíz, ktorý preveril ich doterajšie znalosti o železnici. No ako to aj v škole na písomke býva, niektoré otázky boli ľahšie a iné ťažšie. Našťastie ujo Google v niektorých prípadoch určite pomohol, i keď matematickú otázku asi za nikoho nevyriešil. 😀 Občas sa však stane, že správna odpoveď nemusí byť hneď jednoznačná. Tak je to i v prípade pôvodného názvu železničnej stanice v Zlatovciach, ktorá sa v minulosti volala nie len Istebník pri Trenčíne, ale aj Istebník nad Váhom.

Nie všetky otázky železničného kvízu boli jednoduché.

Kto bol hladný, alebo smädný, mohol sa občerstviť v príjemnom prostredí historického reštauračného vozňa. K príjemnej atmosfére prispeli dobové melódie a milý personál, ktorý bez problémov obslúžil každého zákazníka.

Kto bol hladný, alebo smädný, mohol sa občerstviť v príjemnom prostredí historického reštauračného vozňa.

V spoločenskom vozni si zase bolo možné zakúpiť rôzne suveníry s motívom Albatrosu ako sú tričká, hrnčeky, knihy, kalendáre, magnetky, pohľadnice, puzzle a iné.

V spoločenskom vozni si bolo možné zakúpiť rôzne upomienkové predmety so železničnou tematikou

Počas viac ako 30-minútovej prestávky v Novom Meste nad Váhom prebiehalo zbrojenie vody potrebnej pre ďalšiu časť cesty, čo mnoho cestujúcich využilo na fotenie sa s Albatosom. Tí čo s mimoriadnym vlakom cestovali na oslavy úzkorozchodnej železnice do Trenčianskych Teplíc, tu museli prestúpiť na rýchlik 603 do Košíc, čo bol aj prípad našej redakcie.

V Novom Meste nad Váhom prebiehalo dozbrojovanie Albatrosu

Doberanie vody sa pôvodne plánovalo až v Trenčianskej Teplej, no z dôvodu modernizácie trate Púchov – Žilina sa plány zmenili. A tak mimoriadny parný vlak prefrčal cez túto stanicu bez zastavenia.

Mimoriadny parný vlak prechádza cez Trenčiansku Teplú

Väčšina cestujúcich cestovala s Albatrosom až do Vrútok, kde ich v areáli SIM Priekopa čakal pestrý celodenný program. Okrem prehliadky Hasičského múzea a múzea železničných modelárov z Vrútok, bola pripravená súťaž v striekaní hasičskou striekačkou, či zbrojenie Albatrosa vodou. A kto chcel, mohol si zakúpiť špekačky a iné dobroty na opekanie. K ďalším aktivitám patrili petang, minigolf, Vital park, malá domáca ZOO farma a iné zaujímavosti.

Na spiatočnej ceste prebiehalo tradičné žrebovanie tomboly o zaujímavé ceny so železničnou tematikou a vyhodnotenie kvízu o železnici. Tentokrát sa už nestálo v Novom Meste nad Váhom, ale v Púchove a v Trenčianskej Teplej, vďaka čomu bolo možné zo sobotných osláv 110-ročnice kúpeľnej električky cestovať domov v retroštýle. Stačilo mať iba vopred zakúpený cestovný lístok a byť v správnom čase na správnom nástupišti. No našli sa aj takí. ktorí si aj napriek nášmu upozorneniu stále mysleli, že Albatros odchádza o 18:30 do Žiliny. Cestovný poriadok vraj nepustí. 😀 Či sa však aj reálne týmto vlakom plánovali odviezť nevieme. Isté je len to, že niektorí z nich museli narýchlo otáčať fotoaparáty.

Požiarny vlak na čele s rušňom T 478.1201 „Cecaňa“ na spiatočnej jazde do Bratislavy

Cestujúci, ktorí sa na jazde s Albatrosom zúčastnili, sa zaiste vracali domov plní pekných zážitkov a fotiek z výletu. Pokiaľ ste medzi nimi náhodou neboli, nemusíte byť sklamaní. Najbližšie sa s legendárnym Albatrosom budete môcť odviezť v dňoch 20. – 22. septembra 2019 v rámci Narodeninovej jazdy do Hronca konanej vrámci 65. výročia parného rušňa 498.104 „Albatros“ a 100. výročia Čiernohronskej lesnej železnice.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Ľubomír Nádaždy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.