Návraty: S Albatrosom do Budapešti, alebo MDD v múzeu MÁV Nostalgia

p5281841BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ – Jazda mimoriadnym vlakom ťahaným rýchlikovým parným rušňom 498.104 „Albatros“, či návšteva železničného múzea v Budapešti. Aj taká bola oslava Medzinárodného dňa detí, ktorú pre širokú verejnosť zorganizovali členovia Albatros klubu RD Bratislava.

Poslednú májovú sobotu bolo na hlavnej stanici v Bratislave rušnejšie ako inokedy. Niet sa čomu čudovať. Veď nostalgické jazdy po železnici sú stále veľkým lákadlom pre deti i dospelých. Cieľom tejto neobyčajnej jazdy bola návšteva múzea MÁV Nostalgia na okraji Budapešti. Pekné počasie a atraktívny výlet za hranice našej vlasti prilákali na túto akciu veľké množstvo cestujúcich.

p5281791
Mimoriadny vlak do Budapešti čaká na odchod z bratislavskej hlavnej stanice

Pohli sme sa zo stanice. No zatiaľ čo sa niektorí cestujúci ešte usádzali na svoje miesta, dobiehajúci sklamane pozerali na odchádzajúci vlak. Neznamená to však, že by si lístok rezervovali zbytočne. Stačilo sa počkať iba na najbližšie EC-čko a v Štúrove pristúpiť do mimoriadneho vlaku. V Trnovci nad Váhom k nám pristúpili deti z tamojšej základnej školy pre ktoré bol vyhradený jeden vozeň.

p5281793
Aj do tohto vozňa ešte počas cesty pristupovali ďalší cestujúci

Aby sa deti počas jazdy vlakom nenudili, mohli sa zapojiť do súťaže v kreslení parnej lokomotívy Albatros. Pre dospelých zase organizátori pripravili súťažný kvíz v ktorom preverovali ich znalosti o železnici. Niektoré otázky síce možno dali zabrať, no pri troche šťastia sa to dalo natypovať správne.

p5281800
Súťaž v kreslení parného rušňa Albatros je v plnom prúde

Po príchode do Štúrova si bolo možné trochu ponaťahovať usedené telá. Vlak tu stál viac ako 40 minút, čo väčšina cestujúcich využila na fotenie.

p5281816
498.104 „Albatros“ a T 478 „Bardotka“ oddychujú na železničnej stanici v Štúrove

Pomerne rušno však bolo aj v reštauračnom vozni WR, kde si bolo možné pochutnať na langoš, palacinkách, či iných slaných a sladkých dobrotách. A kto práve nebol hladný, mohol si tam posedieť pri dobrej kávičke, alebo kofole a pozhovárať sa so svojimi známymi. Aj preto sa občas na vstup do bufetového vozňa čakalo ako v rade na teplé rožky. 😀

p5281806
V reštauračnom vozni nebola o občerstvenie núdza

Po opustení našej republiky sme zastavili v stanici Szob, kde bolo možné prestúpiť na tamojšiu úzkorozchodnú železnicu. Potom sme už išli bez zastavenia až do stanice Rákosrendező, odkiaľ sme pokračovali v jazde po opustenej trati do múzea MÁV Nostalgia.

p5281828
Typovo zhodná lokomotíva s lokomotívou Eg 5 a Eg 6 v múzeu MÁV Nostalgia

Po príchode do múzea už na nás čakal bohatý sprievodný program. V budove depa bolo možné vidieť malú výstavu historických osobných a motorových vozňov, modelové koľajisko, či repliku staničnej budovy Budapešť-Keleti palyaúdvar. V druhej časti budovy si bolo možné zakúpiť rôzne suveníry ako napríklad šálky, pohľadnice, tričká, kľúčenky, magnetky, DVD-čka, či pamätné mince.

p5281939
Pohľad na odstavený historický osobný vozeň

Ďalšia budova bola doslova a do písmena rajom pre priaznivcov modelovej železnice. Nachádzali sa v nej modelové koľajiská s parnými, motorovými a elektrickými rušňami, električkami i lanovkami. Nejeden z detských návštevníkov by vydržal pri ňom stráviť aj celé hodiny.

p5281857
Veľkým lákadlom pre návštevníkov boli aj modelové koľajiská prepracované do najmenších detailov

V blízkosti budovy depa sa nachádzalo ďalšie koľajisko s legendárnymi parnými rušňami, ktoré s depom spájala točňa na ktorej sa mohli povoziť malí i veľkí návštevníci. Areálom výstaviska sa tiahla malá parková dráha KERTIVASÚT ktorá sa tešila veľkému záujmu návštevníkov. Mohli ste na nej vzhliadnuť parné i motorové rušne a na trati bolo možné nájsť rôzne funkčné návestidlá, semafory, most i tunel v ktorom bola tma ako v rohu. Lístky na túto železnicu sa dali zakúpiť v malej pokladni situovanej v blízkosti vstupného areálu, tzv. hlavnej brány. Na ľavo od pokladne sa nachádzali historické vozne s modelovým koľajiskom a reštauráciou.

p5281842
O jazdu na parkovej dráhe bol zo strany návštevníkov veľký záujem

No azda najlákavejšou atrakciou bola jazda poschodovou koňkou “LÓVASÚT”≠294 areálom rušňového depa.  Záujem však bol aj o spolujazdy na stanovišti rušňovodiča motorového rušňa NOHAB, či jazdy na drezine.

p5281990
Pohľad do interiéru vozňa koňky

Nuž a keďže nie len železnicou je človek sýty, v areáli múzea bolo pre návštevníkov pripravené aj občerstvenie. Zavítať bolo možné nie len do tamojšej reštaurácie, ale aj k nástupišťu mimoriadneho vlaku, na ktorom členovia albatros klubu podávali poriadnu porciu bryndzových halušiek.  V horúcom počasí však zaiste padla vhod aj miestna čokoládová a vanilková točená zmrzlina.

p5281957
V areáli múzea si bolo možné zakúpiť aj najrôznejšie cukrovinky

Ani sme sa nenazdali a prišiel čas na spiatočnú jazdu do Bratislavy. Tá sa už tradične niesla v duchu vyhodnotenia súťaže o najkrajšiu kresbu parného rušňa a súťažného kvízu. Zdá sa, že pri našej redakcii opäť stálo šťastie, lebo v súťažnom kvíze sme sa úplnou náhodou ocitli na prvom mieste. Tradičná tombola sa tento krát losovala ešte na ceste do Budapešti, takže cestujúci, ktorý sa rozhodli stráviť predĺžený víkend v hlavnom meste, neboli o ceny ukrátení.

p5282014
Posledný záber na areál múzea

Unavení i plní zážitkov sme uháňali domov malebnou krajinou. Reštauračný vozeň opäť ponúkal svoje služby a kto chcel, mohol si rovnako ako pri ceste z Bratislavy zakúpiť suveníry so železničnou tematikou. V Štúrove si bolo možné opäť nafotiť náš mimoriadny nostalgický vlak.

p5282031
Požiarny vlak vedený motorovým rušňom 478 „Bardotka“

Po návrate do Bratislavy nadišiel čas na lúčenie. Ešte posledné zábery na zakúrený parný rušeň a spokojní cestujúci sa pomaly ale isto rozpŕchli do svojich príbytkov. Jazda  parným rušňom 498.104 do Budapešti však nebola jedinou tohtoročnou akciou Albatros klubu. Veď ako by to bolo keby sa táto legendárna rýchliková lokomotíva nepredstavila aj na celoslovenskom zraze historických železničných vozidiel. Ale to už je na iný článok. Albatros klubu ďakujeme za perfektnú akciu a prajeme mu veľa úspechov pri organizovaní ďalších železničných akcií.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.