Návraty: Rozlúčková jazda s parným rušňom 331.037 „Uhranka“

BRATISLAVA – Klub priateľov histórie železničnej dopravy v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky a Múzejno-dokumentačným centrom ŽSR  vypravil  24. marca 2012 posledný parný vlak ťahaný parným rušňom 331.037 „Uhranka“ na ktorej sa zúčastnila aj naša redakcia.

Trasa vlaku bola nasledovná: Bratislava hlavná stanica – Bratislava Rača – Bratislava Vajnory – Bratislava Nové Mesto – Bratislava Petržalka – Bratislava hlavná stanica. Z Hlavnej stanice odchádzal vlak o 10:20, späť sa vrátil o 13:30.

Požiarny vlak vykonal motorový rušeň T 679.019 prezývaný aj „Pomaranč“, ktorý ale pre poruchu musel svoju jazdu predčasne ukončiť. Do depa ho odtiahla lokomotíva LTE Logistik a Transport Slovakia 740 541-8 Katka.

Rozlúčková jazda s Uhrankou sa organizátorom vydarila. Na akcii sa zúčastnilo množstvo ľudí, ktorí si počas jazdy zaspomínali na nevšedné jazdy s týmto parným rušňom. Bolo im ľúto, že odteraz bude ako statický exponát vystavený na Rendezi.

Čo bude s Uhrankou ďalej?

Parný rušeň 331.037 zreštauroval KPHŽD do prevádzky schopného stavu. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou viacerých veľkých železničných výstav, podujatí a taktiež nostalgických jázd organizovaných nielen klubom. Čas je ale neúprosný a „Uhranke“ 29. 3. 2012 končí platnosť tlakovej skúšky kotla. Vzhľadom na vek parného kotla, ktorý bol vyrobený v budapeštianskej lokomotívke v roku 1908, je potrebný značne veľký objem prác potrebných na to, aby prešiel ďalšou revíziou. Finančné prostriedky na opravu kotla však momentálne nie sú k dispozícii. Preto bude tento rušeň riadne zakonzervovaný a vystavený v železničnom múzeu na Rendezi. Všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastňovali na nostalgických jazdách vedených parným rušňom 331.037, ktorí sa zaslúžili pri jeho prezentácii alebo ho inak podporili, ďakujeme, lebo bez Vás by nebolo možné zabezpečiť potrebnú údržbu tohto stroja a nepodarilo by sa ho udržať v prevádzke až do spomenutého termínu. Nateraz ostáva len veriť, že sa jedného času nájdu finančné prostriedky alebo sponzor, vďaka ktorému sa raz opäť vráti na trať v plnej sile.

O parnom rušni 331.037 „Uhranka“:

„Tri-tri-jednotka“ bola zreštaurovaná v rokoch 1989 – 1997 nadšencami, neskôr aj členmi bratislavského klubu z Rendezu. V roku 1997 absolvovala technicko – bezpečnostnú skúšobnú jazdu v úseku Sládkovičovo – Senec, pri ktorej obstála. Počas jej pôsobenia na koľajach sme ju mohli zahliadnuť na Celoslovenských zrazoch historických železničných vozidiel, Grand Prix vo Zvolene, niekoľko krát zavítala aj do maďarského národného železničného parku a pravidelne sa zúčastňovala aj na podujatiach v rakúskom Strasshof-e. Odviezla nespočetné množstvo nostalgických vlakov najmä v okolí Bratislavy, ale zavítala tri razy aj na Myjavu, vyskúšala si prezentáciu improvizovaného pancierového vlaku v Piešťanoch a dala sa aj na dráhu hereckej kariéry. Možno ju zahliadnuť vo viacerých známych filmoch napríklad ako „Dr. Živago“ a „Nesplnený sľub“. V závere jej kariéry si odviezla mikulášsky vlak spolu s „Mazutkou“ 555.3008. Bola to ich jediná spoločná jazda na jednom vlaku.

Text a foto: Patrik Špačinský
Zdroj informácii: KPHŽD Bratislava-Východ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.