Návraty: Rok 2020 na Trenčianskej elektrickej železnici

Rok 2020 bol naozaj nevšedný a pandémia Covid 19 zasiahla a preorganizovala život aj u našich kolegov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica. Protiepedimické opatrenia mali za následok postupné zrušenie príležitostných tematických jázd. Letná víkendová prevádzka ale našťastie prebiehala podľa plánu. Riaditeľ železničky Dušan Nosál nám priblížil ako riešili výpadok podujatí, ich činnosť, náhradný program a podobne.

“Verili sme, že zastavenie verejných podujatí využije obec Trenčianska Teplá podľa prísľubu a po ročnom odklade sa podujme k oprave okien čelného presklenia haly. Žiaľ rovnako ako v roku 2019, ani v roku 2020 obec prísľub nesplnila a do haly naďalej prší, fúka a pracovné podmienky sú horšie ako pred rokom 2012, kedy depo obec Trenčianska Teplá odkúpila. Ale poďme pekne po poriadku.

Šiesteho januára 2020 TREŽka odštartovala sezónu Trojkráľovou električkou. Medzi akciami sme sa pustili do opravy utesnenia bočných vchodových dverí, opravy osvetlenia na chodbe. Prvého februára 2020 sa uskutočnila jazda električkou za vysvedčenie.

Veľkému záujmu verejnosti sa tešili aj februárové jazdy za polročné vysvedčenie

Ihneď po jazdách sme odstavili obidve električky a vykonali sme zostrené tlakové skúšky vzduchojemov štátnym komisárom.

Zostrené tlakové skúšky vzduchojemov

Po opätovnom spojazdnení oboch vozidiel vláda vyhlásila núdzový stav a zákaz organizovania podujatí. Začali sme teda v marci s veľkou opravou modrej električky tak, aby bola pripravená k zahájeniu letnej víkendovej prevádzky.

Príprava modrej električky “Capko” na letnú prevádzku

Súčasne sme začali s prípravnými prácami na výrobe dielcov oplotenia, ktoré zakúpila obec Trenčianska Teplá a za jeho kúpu veľmi pekne ďakujeme. Za pomoci dobrovoľníkov podporujúcich železničku bol aj plot v mesiaci apríl nainštalovaný a zostáva dobudovať druhú etapu oplotenia – navádzač od nástupišťa 1 od koľaje 1 a 1u železničnej stanice v Trenčianskej Teplej. Zároveň bol vybudovaný aj nový pochôdzny chodník z nástupišťa k depu TREŽ. Oprava električky bola ukončená tesne pred spustením pravidelnej letnej prevádzky.

Práce na osadzovaní oplotenia areálu depa železničky

Popri všetkých aktivitách sa musíme pochváliť aj vydaním nových technických preukazov vozidiel kde sú už zapísané ako vozidlá špeciálnej dráhy a k svojmu výročiu 111 rokov od spustenia prevádzky boli prečíslované na pôvodné označenie od rekonštrukcie v roku 1984 a to EMU 46.1.

Úzkorozchodná električka EMU 46.1003 “Philadelphia”

Pravidelná letná víkendová prevádzka bola v uplynulom roku 3-mesačná a aj napriek počasiu a opatrení Covid 19 mimoriadne úspešná. Počas leta previezla neuveriteľných 7 388 osôb. V čase prevádzky električky bolo možné navštíviť depo a pozrieť si jeho dopravnú expozíciu.

Súprava električiek pod pôvodným označením 46.1 smeruje do Trenčianskych Teplíc

Súčasne s letnou prevádzkou električky sme zakúpili vodotesný lodný kontajner, ktorý bude slúžiť ako externý sklad menej často používaných vecí. Kontajner sme zastrešili, osvetlili a zabezpečili.

Montáž nového lodného vodotesného kontajnera na odkladanie menej potrebných vecí

Popri týchto veciach sme pre návštevníkov ešte zrekonštrulovali motocykel zn. Babeta 210 a výdajný stojan pohonných hmôt ADAST. Rekonštrukciou prešlo aj osvetlenie dielne, kde sme nainštalovali LED osvetlenie.

Rekonštrukcia mmotocyklu Babeta 210

Nakoľko proti epidemiologická situácia neumožnila električke uskutočniť najobľúbenejšiu Mikulášsku akciu, kolektív TREŽ, n.o. prednatočil a za pomoci spravodajského portálu IMPULZ.press uverejnil krátku scénku s dejom, kde bolo deťom vysvetlené, že električka s Mikulášom nebude toho roku nebude.

Nezbední čerti v kotolni električkového depa

Do konca roka sme ešte do dielne nainštalovali kovové skrinky pre uloženie materiálu typu registračky. Dielňu postupne preorganizovávame tak, aby rozloženie strojov bolo vyhovujúce.”

Nová registračka v električkovom depe

Uplynulý rok však priniesol aj veľa úsmevného. To najlepšie z Trenčianskej elektrickej železnice ponúka silvestrovský zostrih portálu IMPULZ.press.

A čo zaujímavé si pre Vás Trenčianska elektrická železnica pripravila na tento rok? Veľkou novinkou je predĺženie letnej víkendovej prevádzky o ďalší mesiac. Obľúbená kúpeľná električka tak bude počas leta premávať až 4 mesiace a to počas víkendov a sviatkov od 5. júna do 26. septembra 2021. Zmenu čakajú aj príležitostné tematické jazdy, ktoré by už nemali mať pevný dátum, ale budú oznámené v dostatočnom predstihu v závislosti od počasia.

Našim kolegom z Trenčianskej elektrickej železnice prajeme do nového roka veľa úspechov a veríme, že sa s nimi v dohľadnej dobe opäť uvidíme pri nejakej zaujímavej akcii.

Všetky aktuálne informácie o dianí na Trenčianskej elektrickej železnici nájdete na našich stránkach v sekcii TREŽ, ako aj na stránke neziskovej organizácie www.trez.sk.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: FB TREŽ, n.o.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.