Návraty: Retrospomienka na 17. november 1989 v bratislavskom kraji

BRATISLAVA, SVÄTÝ JUR – Pietna spomienka na nežnú revolúciu a obete slobody na cyklomeste slobody, či výstava vozidiel Verejnej bezpečnosti vo Svätom Jure i v centre Bratislavy. Aj takto by sa dali charakterizovať spomienkové podujatia na udalosti z novembra 1989, ktoré sa konali v sobotu 17. novembra 2018.

Za chladného rána som sa vydal z hlavnej železničnej stanice do Devínskej novej vsi, kde som prišiel ešte pred tím, ako sa tam niečo začalo diať. A kedže som mal dostatok času, spravil som foto-dokumentáciu okolia. Vrátil som sa späť na most, kde už bola postavená symbolická železná opona z ostnatého drôtu a rozdávali sa symbolické „cestovné doložky“, bez ktorých sa v tej dobe nedalo vycestovať do zahraničia. Po vybavení náležitej dokumentácie som sa vydal na druhú stranu mosta, kde som znova niečo vyfotografoval a išiel som späť. Hoci symbolická hranica bola na moste počas celého dňa, hlavný program sa konal až o 17-tej popoludní. Po oficiálnych príhovoroch predstaviteľov mestskej časti Bratislava-Devínska Noví Ves a Bratislavského kraja prišla na rad čítanie mien 49. osôb, ktoré prišli o život pri pokuse dostať sa za hranice železnej opony. Zarážajúce je, že medzi obeťami boli aj malé deti, ktoré určite nemali v pláne opustiť Československo. Toto mrazivé čítanie bolo sprevádzané výstrelom ako spomienka na zavraždeného. Záver podujatia patril symbolickému sviečkovému pochodu k pamätníku železnej opony, kde si účastníci akcie položením zapálenej sviečky na „hrob“ uctili tieto obete.

Zatiaľ čo na cyklomoste slobody sa spomínalo na obdobie neslobody, na opačnom konci bratislavského kraja sa konala symbolická spomienka na nežnú revolúciu. Na námestí vo Svätom jure sa o druhej poludní uskutočnil zraz vozidiel Verejnej bezpečnosti spojený s oficiálnym príhovorom pozvaných hostí medzi ktorými nechýbal ani Stanislav Skala a František Mikloško. Medzi historickými vozidlami nechýbali značky ako Škoda, Lada, či Avia. Po krátkej ukáže zásahu príslušníkov Verejnej bezpečnosti proti demonštrantom sa kolóna vozidiel presunula do Bratislavy, kde bola postupne vystavená na Radlinského ulici, Námestí SNP a Hviezdoslavovom námestí, kde bolo oficiálne ukončenie tohto podujatia.

Výstava vozidiel Verejnej bezpečnosti na námestí vo Svätom Jure

V minulom roku sme si pripomenuli okrúhle 30. výročie nežnej revolúcie. Verejnoprávna RTVS pri tejto príležitosti zaradila do vysielania dokumentárny cyklus Fetiše nežnej revolúcie nadväzujúci na dokumenty Fetiše socializmu a Fetiše televízie. A ako dopadli samotné oslavy si môžete prečítať v reportáži na našich stránkach.

Autor: Ľubomír Nádaždy a Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.