Návraty: Prvomájová Veterán Tatra Rallye v Bratislave

BRATISLAVA – V nedeľu 1. mája 2011 sa v uliciach mesta uskutočnila tradičná prvomájová Veterán Tatra Rallye. Keďže Pezinská Baba je pre nákladnú dopravu uzatvorená, organizátor pretekov – Veterán klub Tatra 141 pristúpil k zmene trasy. Štart pretekov historických vozidiel bol už tradične medzi 08:00 – 12:00 na Hviezdoslavovom námestí, kde mala verejnosť dostatok času na fotenie týchtočaokrásnych vozidiel. Prvý automobil o 10:00 slávnostne odštartovala starostka Starého mesta Tatiana Rosová, ktorá vo svojom príhovorevyzdvihla atraktívnosť akcie a všetkým pretekárom zaželala príjemnú cestu.

Zatiaľ čo niektoré automobily ešte len odchádzali zo štartu, iné už prestávkovali na prvom stanovišti – na parkovisku pod devínskym hradom. Aj tu prišlo niekoľko zvedavvýcov, ktorí si nenechali možnosť spraviť foto s automobilovými veteránmi. Ke´dže naša redakcia nevlastní žiadny automobil, presunuli sme sa do Devína autobusom č. 28.

Prvé automobily začali z Devína odchádzať o 11:30 a ich ďalšou zastávkou bol bratislavský hrad, kde sme za pomoci autobusu č. 29 resunuli aj my. Stihli sme to práve včas, lebo pár minút po našom príchode začali postupne prichádzať prvé automobily.

Zatiaľ čo napoludnie mali účastníci rallye obedovú prestávku na devínskom hrade, my sme sa presunuli k nákupnému centru Eurovea, kde bola ďalšia zastávka pretekov. Ke´dže sme tam dorazili oveľa skôr, ako prvé automobily, zastavili sme sa na malý redakčný obed. To už ale historické automobily začali postupne zapĺňať voľnú plochu medzi oboma budovami Eurovei. Počas krátkej fotozastávky rozdávala pekíáreň Rudlovka okoloidúcim chutné pagáčiky. Na ich obale bolo napísané.: “Všetkým účastníkom prvomájovej Veterán Tatra Rally 2011 veľa šťastných kilometrov praje pekáreň Rudlovka.” 

A potom to prišlo. Kónvoj historických vozidiel o 15:30 začal postupne opúšťať Euroveu a jeho ďalšia trasa viedla popri novom Zimnom štadióneKrížnej a Špitálskej ulici, Námestí SNp a Hoďžovom námestí až na bratislavskú Kolibu, ke bolo pod Kamzíkom ukončenie pretekov.

Na rozdiel od minulých ročníkov, išlo tento rok zrejme o pohodúv jazdu historických vozidiel. Na Kamzíku totiž nebol vyznačený žiadny cieľ   nehrala tam ani žiadna hudba. No aj na štarte rallye vládla komornejšia atmosféra. Menší počet veteránov, komentovanie pretekov bez účasti Janky Hospodárovej a zmena žánru sprievodnej hudby – aj to bola tohtoročná veterán rallye na ktorej sa zúčastnili aj také vozidlá ako Tatra 141, Tatra 813 kolos, Tatra 13, Tatra 128. Tatra 815, Tatra 111-C, Tatra 111 Nitra, Tatra 613, Tatra 603 Tatraplan, Praga RN (hasičská verzia), GAZ, KISSEL, PORSCHE, MUSTANG, Ćajka, Aero, Škoda 110, VELOREX, Lada 1500 a iné. A hoci ku koncu začalo pršať, predsa len išlo o prekrásne podujatie, ktoré sa oplatí navštíviť aj o rok.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.