Návraty: Prvomájová veterán Rallye s Karosou ŠM 11

P5010944BRATISLAVA, LOZORNO – Prvý máj, to nie je len sviatok práce, či začiatok mesiaca lásky, ale aj začiatok novej veteránskej sezóny vo viacerých mestách a obciach nie len na Slovensku. K tradičným prvomájovým akciám patrí napríklad jazda historickým motorovým vlakom do národného žrebčína v Topoľčiankach, či otváranie sezóny na Košickej detskej historickej železnici. V Bratislave a okolí si v tento deň prídu na svoje nadšenci cestných veteránov. A hoci sa jedná o prvomájovú veterán Tatra rallye, na podujatí môžete vzhliadnuť osobné i nákladné automobily, či motocykle nie len s produkcie závodu Tatra.

Prvomájová veterán Tatra rallye si postupne získala svojich priaznivcov a ani tento rok nebol výnimkou. Bratislavské Hviezdoslavovo námestie i priľahlá Mostová ulica sa od rána postupne začali zapĺňať veteránmi rôznych typov a značiek. Najväčšie zastúpenie tu mali automobily zo závodov Tatra a Škoda, no vidieť tu bolo možné aj iné značky ako napríklad Areo 1000, Avia 21 Furgon VB, BMW 850, Buick Touring, Citroen DS, Fiat 850 Spider, Jeep Willys, Mercedes-Benz 190 SL, Morris Minor 1000 Convertible, či Pragu AV. Nechýbali však ani historické motocykle ČZ a Jawa a historický autobus Karosa ŠM 11 ≠1382. Kompletný zoznam zúčastnených vozidiel nájdete v pdf súbore pod týmto článkom.

P5010631
Jeden z mnohých účastníkov tohtoročnej veterán rallye

Verejnosť si tak mohla zblízka pozrieť nablýskané veterány a nafotiť si ich do najmenších detailov. Pekárenská Tatra 13 lákala návštevníkov chutnými žemľami z pekárne Rudla a Tatry 111 C, 613, 805, či 813 „8×8 Kolos“ zase upútali svojou majestátnosťou. Aby nedošlo ku kolízii medzi cestnými veteránmi, návštevníkmi a električkami, dopravný podnik vylúčil električkovú dopravu z Jesenského a Mostovej ulice.

P5010691
Tatra 813 určite vzbudzovala svoj rešpekt

S úderom 10-tej hodiny sa zúčastnené vozidlá za doprovodu moderátorov Janky Hospodárovej a predsedu klubu Tatra 141 Petra Baligu začali postupne zoraďovať na štart. Nasledovali ešte krátke príhovory hostí a prvé veterány sa vydali na niekoľko hodinovú jazdu po bratislavskom kraji. Prvá etapa viedla cez Jesenského, Námestie SNP, Suché mýto, Palisády, Mudroňovu, Starú Vinárskú a Pažického na ulicu Pri Slavíne, kde si účastníci rallye uctili padlých vojakov z obdobia 2. svetovej vojny.

P5010699
Účastníci rallye sa pomaly vydávajú na jazdu po Bratislave a jej okolí

Po krátkej prestávke sa pokračovalo v jazde na parkovisko pod majestátnym hradom Devín, kde bol zabezpečený obed pre organizátorov a účastníkov podujatia. A zatiaľ čo sa majitelia veteránov posilnili v miestnej reštaurácii, verejnosť si opäť mohla vychutnať prehliadku historických automobilov i motocyklov rôznych rokov výroby. Nechýbala tu ani spomínaná ŠM-ka, ktorá záujemcov odviezla medzi jednotlivými zastávkami rallye s výnimkou Slavína kam sa pre úzke uličky a problematické otáčanie autobusu nedostala.

P5010721
Výstava veteránov na parkovisku pod devínskym hradom

Popoludňajšia časť pokojnej prvomájovej jazdy viedla cez Devínsku Novú Ves a Stupavu do obce Lozorno, kde sa veterány vystavili na parkovisku v priestore vojenského obvodu Záhorie. Pre organizátorov a účastníkov rallye tu boli pripravené chutné čokoládové i ovocné zákusky a pre miestnych obyvateľov to bola zase jedinečná možnosť nafotiť si historické dopravné prostriedky vo svojej obci.

P5010902
Karosa ŠM 11 ≠1382 sa prezentuje v Lozorne

Poslednou zastávkou na trase bolo „námestie“ pred miestnym úradom v Záhorskej Bystrici. Počasie už organizátorom síce neprialo, no miestnych obyvateľov to neodradilo a aj napriek dažďu si prišli pozrieť výstavu veteránov, ktoré zavítali do ich mestskej časti.

P5010949
Trojica nákladných automobilov TATRA pred miestnym úradom v Záhorskej Bystrici

Cieľ podujatia bol už tradične na Kolibe pod televíznou vežou Kamzík, kde sa v neďalekom hoteli West konalo aj slávnostné vyhodnotenie podujatia. Každý kto prešiel cieľom dostal od pôvabných mažoretiek účastnícky pohár. Dážď už našťastie ustál a verejnosť si mohla v kľude vychutnať vystúpenie mažoretiek v prekrásnych kostýmoch, ktoré bolo príjemnou bodkou za tohtoročnou rallye.

P5011003
Vystúpenie mažoretiek zaujalo malých i veľkých návštevníkov

Pre historický autobus však cesta na Kamzík nebola najvhodnejšia a tak účasť na akcii ukončil už v Záhorskej Bystrici. No i napriek tomu mu právom patrí poďakovanie za účasť.

Ďalší ročník prvomájovej veterán Tatra rallye je úspešne za nami. Organizátorovi podujatia – Veterán klubu Tatra 141 ďakujeme za perfektnú akciu a veríme, že si pri podobných akciách stretneme aj v ďalších rokoch.

Autor: Jaroslav Filo

Prvomájová veterán Tatra Rallye 2015

STARÉ MESTO

HRAD DEVÍN

LOZORNO

ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KOLIBA – KAMZÍK

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.