Návraty: Prváčikovia boli z historickej električky nadšení

BRATISLAVA – Na Medzinárodný deň detí sa DPB rozhodol vypraviť do ulíc historickú električku č. 38, ktorá potešila najmä drobizg. Prváci zo Základnej školy na Vazovovej ulici sa ako prví povozili v centre Bratislavy. Samotná jazda, originálne cestovné lístky, ktoré im dala šarmantná pani sprievodkyňa Alžbeta Marmulová a prednáška vodiča o historických vozidlách im urobili nesmiernu radosť. Okrem okružnej jazdy si so záujmom vychutnali aj darčeky od DPB – špeciálne dopravné pexeso a puzzle.

Prváčikom sa vyhliadková jazda a najmä samotné vozidlo, o ktorom sa dozvedeli veľa zaujímavostí od milého uja vodiča natoľko páčili, že na konečnej podaktorí aj odmietali vystúpiť. Po obhliadke mesta a dvoch krátkych prestávkach, počas ktorých vodič Peter Hronček vykladal svojim pozorným poslucháčom históriu električky č. 38, nastúpili do vozidla ďalší nadšení školáci. Druháci mali z výletu historickým vozidlom rovnakú radosť ako ich mladší kolegovia.

Električka bola vyrobená vo vlastných dielňach Dopravného podniku mesta Bratislavy v roku 1958 ako náhrada za „Päťokeňák“ #38. Konštrukcia vozňa a podvozok vychádza z vlečných vozňov SGP. Vozeň sa začal sa stavať pre neistotu prevádzkovania električiek T2 na rozchode 1000 mm a už od výroby bol jednosmerný. Stal sa poslednou dvojnápravovou električkou skonštruovanou v bývalom Československu.

Dopravný podnik Bratislava ďakuje za spoluprácu a vynikajúcu komunikáciu učiteľkám zo Základnej školy na Vazovovej ulici.

Text a foto: Dopravný podnik Bratislava

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.