Návraty: Predvianočná električka so sviatočnou atmosférou

Cukorníčka v plnej kráse

TRENČIANSKY KRAJ – Rok sa pomaly stretáva s rokom a partia nadšencov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica si pre svojich priaznivcov pripravila poslednú tohtoročnú akciu. Mohlo by sa zdať, že išlo o celkom obyčajné jazdy, no kto sa uplynulú sobotu prišiel odviesť trojsúpravou električiek rady 411 zistil, že sviatočne vysvietená električka nie je len v Bratislave.

Na prvom odchode s tradičným časom 13:00 síce veľa ľudí nebolo, no na atmosfére v električkách sa to neprejavilo. Práve naopak. Tí, ktorí už mali na sviatky všetko pripravené, prišli si urobiť menší dopravný výlet.

V električke vládla počas jazdy komorná atmosféra
V električke vládla počas jazdy komorná atmosféra

I keď počasie si s prípravou na vianočné sviatky stále dáva načas, na stanici v Trenčianskych Tepliciach bolo pre cestujúcich pripravené malé občerstvenie v podobe horúceho čaju a vianočného punču. A kto chcel mohol sa poprechádzať aj po vyzdobenej promenáde a zakúpiť si vynikajúce kúpeľné oplátky.

Personál TREŽ vo vianočnej uniforme
Personál TREŽ vo vianočnej uniforme rozdáva občerstvenie pre návštevníkov

V Trenčianskej Teplej zase mohli návštevníci zavítať do električkového depa a pozrieť si výstavu historických koľajových i nekoľajových vozidiel. Tých najmenších nepochybne zaujalo modelové koľajisko s parným vlakom. Starší návštevníci zas obdivovali stálu výstavu starých rádioprijímačov.

Automobil Škoda 100 a historické motocykle
Automobil Škoda 100 a historické motocykle

Najväčším lákadlom však bola večerná jazda do Trenčianskych Teplíc. Svetielkujúce električky odeté do modrých farieb boli magnetom pre mnohých fotografov a kameramanov, ktorí sa sviatočnú električku snažili zachytiť na najrôznejších miestach na trati. Aj preto sme so súhlasom Dušana Nosála spravili menšiu fotozastávku v miestach niekdajšej výhybne Kaňová.

Svetielkujúce električky už aj v Trenčianskej Teplej
Svetielkujúce električky už aj v Trenčianskej Teplej

No ani v kúpeľnom mestéčku nebola o pekné fotky núdza. Najväčšiu radosť z vysvietených električiek mali nepochybne deti, ktoré sa pred nimi fotili s veľkou radosťou.

Vianočná električka nie je len v Bratislave
Vianočná električka nie je len v Bratislave

Nuž a čo na túto akciu hovoria návštevníci? „O tejto akcií som sa na poslednú chvíľu dozvedel z miestneho rozhlasu. Bol som aj na Mikuláša, keď boli električky totálne preplnené, aj na jazdách s kamiónmi. A ak budem môcť určite prídem aj na ďalšie jazdy,“ prezradil nám starší pán z Dubnice nad Váhom. “Je to super, viesť sa vo vysvietenej električke,“ doplnila jedna z cestujúcich.

Pôvodne malo byť súčasťou tejto akcie aj možnosť odpálenia si Betlehémskeho svetla, no túto myšlienku sa žiaľ nepodarilo zrealizovať. Netreba však zúfať, lebo čo sa nepodarilo dnes, podarí sa nabudúce.

Záťahom do depa sa naplnil tohtoročný kalendár akcií na úzkorozhochnej trati do Trenčianskych Teplíc, ktorá v lete tohto roku oslávila úctyhodných 105 rokov. Naša redakcia nechýbala na väčšine tohtoročných akcií, ktoré boli vždy inak tematicky ladené. Za oknom už počuť rolničky blížiacich sa Vianoc a to je ten správny čas poďakovať sa Trenčianskej elektrickej železnici za úspešnú spoluprácu a popriať jej príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roka veľa spokojných návštevníkov.

Nezvyčajný pohľad na električky TREŽ
Nezvyčajný pohľad na električky TREŽ

Štvrtá sezóna akcií na TREŽke štartuje už v utorok 6. januára 2015 tradičnými trojkráľovými jazdami. Tak ak budete môcť, príďte aj Vy okúsiť neopakovateľné januárové jazdy kúpeľných električiek. Možno nám pani zima na ne vykúzli aj bohatú snehovú nádielku.

Text a foto: Jaroslav Filo
Viedo: Timea Drobcová

https://www.youtube.com/watch?v=BgzEFJcBLmQ&feature=youtu.be

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.