Návraty: Podujatie Slovenské piesky aj za účasti našej redakcie

ZÁHORE – V dňoch 10. a 11.augusta 2012 sme sa zúčastnili 4. ročníka vojenskej akcie Slovenské piesky 2012, ktorá bola organizovaná na počesť generála Antona Petráka. Klub priateľov generála Petráka a Konfederácia politických väzňov Slovenska v spolupráci s ministerstvom obrany preto v piatok 10. augusta o 11:00 na ulici Rybárska brána v bratislavskom Starom meste zorganizoval slávnostné odhalenie pamätnej tabule ako spomienku na tohto generála. Jeho životopis si môžete prečítať TU.

Podujatie Slovenské piesky sa konalo vo výcvikovom vojenskom priestore pieskovňa sektor C, ktorý sa nachádza na ceste medzi obcou  Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nova Ves, časť Mikulášov. V areáli podujatia bolo veľké množstvo vojenskej historickej aj súčasnej techniky, no nachádzali sa tu aj hasičské vozidlá a historické autá Verejnej bezpečnosti. Na najväčšom európskom stretnutí historických vojenských vozidiel na piesku sa podieľalo 600 účastníkov, ktorí zhruba piatim tisíckam divákov popri dobových bojoch predstavili aj 250 kusov kvalitne zrekonštruovanej techniky. So svojou historickou vojenskou technikou alebo v prezentácii bojov v historických uniformách pricestovali nadšenci vojenskej histórie z Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie, Holandska, Bulharska, Česka, Ruska, Maďarska aj Slovenska.

Na podujatí ste mohli vidieť historické aj súčasné bojové ukážky. Najprv proti sebe „bojovali“ vojaci v uniformách Červenej armády a nemeckej Tretej ríše, v ďalších ukážkach „bojovali“ aj Američania a ich spojenci proti Nemcom. Zaujali tiež ukážky s témou studenej vojny, odmínovania a dynamická ukážka bojovej techniky Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie.

V závere dňa odborná komisia vyhodnotila jednotlivé kategórie súťaže o najlepšiu rekonštrukciu vojenských motocyklov, automobilov, obrnenej techniky či o najlepšie vybudovaný vojenský tábor.  V kategórii dobový vojenský tábor bola udelená cena riaditeľa Vojenského historického ústavu pplk. Miloslava Čaploviča. Zvíťazil tábor 1. čs obrnenej brigády u Dunquerke. V prestížnej kategórii automobilov získal Cenu ministra obrany SR Petr Plachecký z Liberca so svojím vozidlom Mack NO 6, ktoré bolo nasadené v bojoch 2. svetovej vojny a vyrábali ho v USA.

Kto si si chcel na chvíľkou oddýchnuť od bojov, zaiste zavítal do populárneho londýnskeho Doubledeckra, ktorý dnes slúži ako reštaurácia. V štýlovom prostredí ste si mohli posedieť, dať si niečo pod zub a z horného poschodia sledovať dianie v areáli podujatia. K dispozícii však boli aj klasické stánky s občerstvením a predaj rôznych sladkostí a suvenírov s vojenskou i nevojenskou tematikou. Akousi zaujímavosťou bolo vystavenie vozidla typu Flinstone známeho z rozprávky Flinstónovci.

Pre návštevníkov podujatia bola zabezpečená kyvadlová doprava v podobe autobusov Karosa LC 734 „Atmosferák“, modernizovanej LC 735 a Irisbus Axer. Autobusy premávali zo záchytného parkoviska nad obcou Plavecký Mikuláš k areálu podujatia a späť v cca 5 – 10 minútovom intervale. Určené boli najmä pre návštevníkov, ktorí na toto podujatie prišli vlastným autom. Tí čo na Slovenské piesky prišli autobusom, museli zo záchytného parkoviska pokračovať pešo až na rázcestie v Plaveckom Mikuláši, kde je najbližšia autobusová zastávka.

Pokiaľ ste toto podujatie nestihli, nemusíte byť sklamaní. V závere augusta sa totiž cca 7 km od Senice uskutoční ďalšia vojenská akcia Sahara 2012.

Autor: Patrik Špačinský a Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (01 – 27), Patrik Špačinský (28 – 45)

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.