Návraty: Na dňoch Bratislavy si prišli na svoje aj nadšenci historických vozidiel

BRATISLAVA – Posledný aprílový víkend sa už tradične niesol v znamení obľúbených mestských dní, ktoré každoročne dávajú obyvateľom i návštevníkom mesta príležitosť spoznať jeho kultúru, pamiatky a bohatú históriu. Veľkým lákadlom sú nie len bezplatné vstupy do mestského múzea a galérie, ale aj do zoologickej záhrady, na športoviská STaRZu, či o tematické prehliadky mesta. Nechýbajú však ani jazdy historických vozidiel, ktoré sa v uliciach mesta objavujú objavujú len sporadicky.

Tohtoročnou konkurenciou dní Bratislavy bolo slávnostné zahájanie novej sezóny vláčika Záhoráčika, ktoré okrem iného ponúkalo aj jedinečnú príležitosť prehliadky Plaveckej jaskyne. No zatiaľ čo sa niektorí obyvatelia mesta vybrali na železničný výlet za krásami Záhoria, iní už od samého rána spoznávali históriu širšieho centra mesta, Devína i Devínskej Kobyly. Obrovský záujem verejnosti bol aj prehliadku kostnice Kaplnky svätého Jakuba, pred ktorou sa stálo v rade ako za socializmu na banány. A kto si chcel oddýchnuť od ruchu veľkomesta, mohol sa vybrať na Lesnícke dni na Partizánskej lúke.

Nuž a čo by to bolo za podujatie, keby sa v uliciach mesta neobjavili aj historické vozidlá mestskej hromadnej dopravy. Najväčší záujem bol už tradične o jazdy historických električiek BMEŽ #31 + SGP #135 a ČKD TATRA T2 #215, ktoré premávali v polhodinovom intervale od Národného divadla na Vazovovu a späť. Najväčším zážitkom pre deti bola nepochybne jazda cez električkový tunel, ktorý bol vybudovaný v období 2. svetovej vojny a až do začiatku 80-tych rokov v ňom jazdili autobusy.

Električková súprava BMEŽ #31 + SGP #135 smeruje na Hurbanovo námestie

Nemenej lákavá však bola aj okružná jazda historickým trolejbusom Škoda 9 Tr HT #152 od Zimného štadióna cez Záhradnícku, Hodžovo námestie, Palisády, Hroboňovu, Pražskú, Štefánikovú, Hodžovo námestie a Záhradnícku späť k Zimnému štadiónu. A hoci bola jeho trasa o čosi zaujímavejšia ako vlani, hodinový interval nebol pre všetkých atraktívny.

Škoda 9 Tr HT #152 uháňa Štefánikovou ulicou

Spojenie centra mesta so Zoologickou záhradou a rekreačnou oblasťou Železná studienka zase zabezpečovali historické autobusy Škoda 706 RTO #236 a Karosa ŠM 11 #3350. Stačilo iba nastúpiť do legendárnych retrobusov a za necelú polhodinku ste už boli v lone prírody mestských lesov. Ich trasa bola navrhnutá tak, aby bolo možné pri Národnom divadle prestúpiť na historickú električku, alebo mimoriadny autobusový spoj k bunkru B-S „Lány“.

Karosa ŠM 11 #3350 na Ceste mládeže

No zatiaľ čo po minulé roky jazdili k Múzeu Petržalského opevnenia historické autobusy Karosa ŠL 11, či Ikarus 280.10, v tomto roku sa na tomto spoji objavila Karosa B 741 CNG #2636, ktorá ešte bežne jazdí v uliciach mesta. Pôvodne sa síce uvažovalo s nasadením historického autobusu TAM 272 A 180 M #1414, no pre chýbajúcu STK-čku to nebolo možné. Nemožno sa preto čudovať, že o tieto jazdy nebol zo strany verejnosti veľký záujem.

Karosa B 741 CNG #2636 prestávkuje pri Múzeu Petržalského opevnenia

Tohtoročné Bratislavské mestské dni neboli z hľadiska propagácie najideálnejšie. Ich program sa zverejňoval čiastkovo, čo mnohých ľudí od účasti na podujatí odradilo. Nedostatočná propagácia žiaľ bola aj v oblasti premávky historických vozidiel. Informácie o ich premávke a cestovné poriadky by ste na zastávkach hľadali márne. A kto si to nepozrel na internete, musel sa spoliehať na náhodu. Túto situáciu aspoň čiastočne vykompenzovali vodiči a sprievodca nostalgických liniek, ktorí ochotne odpovedali na otázky cestujúcej verejnosti.

S historickými vozidlami sa bolo možné odviesť aj v sobotu 18. mája 2019 v rámci tradičnej Noci Noci múzeí a galérií. Ale o tom už v ďalšej reportáži.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.