Návraty: Po stopách Viedenskej električky s Romanom Delikátom

BRATISLAVA – V sobotu 10. októbra 2020 sa v centre mesta uskutočnila ďalšia tematická vychádzka z cyklu Rande z mestom. Našim sprievodcom bol tentokrát Roman Delikát z Klubu priateľov metskej hromadnej a regionálnej dopravy, ktorý nás previedol históriou Viedenskej elektrickej železnice.

 

 

Ako vyzeralo slávnostné zahájenie prevádzky?
V ktorých miestach mala byť pôvodná konečná zastávka v centre mesta a prečo sa nakoniec presunula na Vajanského nábrežie?
Vedeli ste o tom, že jazda do Viedne trvala zhruba 2,5 hodiny a na trati sa 2x menili lokomotívy?
Vedeli ste o tom, že na tejto trati premávali aj špeciálne kinovlaky a bola na nej prevádzkovaná aj nákladná doprava?
Premávali v Bratislave električky aj na rozchode 1 435 mm?
Kde bol v 2. polovici 30-tych rokov vybudovaný prestupný terminál viedenskej električky?
Podarilo sa zachrániť nejaké vozidlá z tejto trate?

Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa bolo možné dozvedieť na cca 90-minútovej vychádzke, ktorá sa začínala v parčíku na Vajanského nábreží v blízkosti Slovenského národného múzea.

Legendárne spojenie Viedne s Bratislavou v podobe Viedenskej električky je už síce niekoľko desaťročí minulosťou, no stále sa traduje z pokolenia na pokolenie. Mnohí z nás sa o ňom dozvedeli možno práve z rozprávania starých rodičov, ktorí toto spojenie využívali aj pri ceste za futbalom, kultúrou, alebo len tak za nedeľnou kávičkou a chutným zákuskom. Slová ako „Nastúpil som v centre mesta na električku a odviezol som sa priamo do centra Viedne.“ boli pre mnohých ľudí v období socializmu nepredstaviteľné. No vďaka dopravným nadšencom sa v uplynulých rokoch začala postupne odkrývať celá história tohto zaujímavého dopravného spojenia.

Ak ste sa na vlastivednej vychádzke o Viedenskej elektrickej železnici z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť, alebo si chcete poznačiť nejaké údaje, ktoré Vám počas výkladu unikli, môžete sa na ňu znovu vydať prostredníctvom nasledujúcich audionahrávok. Upozorňujeme Vás, že kvalita zvuku je vzhľadom na nahrávanie v teréne v niektorých častiach obmedzená.

 

Autor: Jaroslav Filo
Audio: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Viera Marion Rajnáková

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.