Návraty: Pezinské vinobranie aj za účasti veteránov

PEZINOK – Tak ako každý rok, tak aj v tohtoročnú príjemnú septembrovú nedeľu /23.9./ sa udial dožinkový sprievod v rámci Vinobrania 2012. Je to vždy prímemná akcia spojená s ochutnávkou burčiaku, vína od vinohradníkov z Pezinka a okolia. Myslím, že pre väčšinu návštevníkov tohoto podujatia sú sprievodné akcie nemenej zaujímavé a deti sa najviac tešia na kolotoče. Moju maličkosť najviac na dožinkovom sprievode vždy zaujmú veterány a samozrejme klasický kálaný turecký med.

Po posledné roky k tomu pribudla aj raritná orientálna cukrovinka Chalva. Na tomto podujatí vždy stretávam príjemných ľudí s rovnakým vzťahom k starým veciam. Odjakživa ku koloritu pezinského vinobrania patrí nákladný Barkas pána Zmajkoviča zo Šenkvíc, ktorý v povedomí nielen pezinčanov je spojený so skupinou Funny Fellows. No po posledné roky však nastala istá zmena. Nedávno na korbe tohoto nákladiačika bol bicyklel s pomocným motorčekom aj s jazdcom, Funny Fellows nahradila miestna country skupina a po tentokrát v kabíne šantil vnuk pána Zmajkoviča. Funny Fellows sa objavila bez speváčky a na korbe modernejšieho Barkasa – zelenočerveného valníka, ktorý je v týcho končinách naozaj raritou. Bežne som na cestách vídaval mikrobusy Barkas, či Žuk, prípadne Nysa, no valník Barkas som videl až teraz. Predpokladám, že sa do bývalého Československa ani nedovážali podobne ako valník Wartburg či Nysa, narozdiel od Žuka, ktorý som aj sporadicky riadil. Zato takýchto valníčkov z bývalej NDR, PĽR, ZSSR či Juhoslávie behalo v okolitých štátoch neúrekom. Ďaľšími inventárnymi vozidlami sprievodu boli hadraplán Velorex a Škoda Tudor. V posledných rokoch sa ostatné vozidlá obmieňali. Na tohtoročnom vinobraní sa „blysli“ malé Fiatky 500 a 600. Väčšia 600 – ka nakoniec po poruche končila sprievod na lane so stíchnutým motorom za modrým Barkasom. Objavil sa nedávno zrenovovaný malý Moskvič a z väčších áut to bola Simca. Flotilu veteránov viedla Octavia combi s logom veteránskeho klubu na kapote. Nakoniec som si nechal perličku a síce zcivilizovaný ľahký vojenský Vokswagen. Tento konšrtukčne nadväzuje na vojnové bojové KDF. Nie prvýkrát sa na ňom objavil pán Sztojka z Limbachu. Svoju prezentáciu na vinobraniach nikdy nevynechal, či to bolo na motocykli FN, či na Fiate 850 Sport aj s rodinou. Nesmiem zabudnúť na hasičov, ktorí sa tiež každoročne prezentujú nielen historickými striekačkami. Tentokrát to bola mechanická konská striekačka. Mal som zo sprievodu celkom príjemný zážitok s jednou chybičkou krásy a síce, že sa v sprievode neobjavili každoročne jazdiace VW chrobáky,  Aero Minor pána Lišku, autá v úprave rally a neukázal sa ani jeden motocykel. Nevadí, nebolo to posledné vinobranie, veď o rok bude zas. Radosť z veteránov mala aj moja najmladšia dcéra, ktorá ich s oduševnením nafotila.

Text a foto: Gilbert

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.