Návraty: O novoročné jazdy TREŽkou bol zo strany verejnosti veľký záujem

TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – Začiatkom nového roka Vám prinášame prvú reportáž z tohtoročnej veteranistickej akcie. Zatiaľ čo na Nový rok niektorí z Vás dospávali Silvestra, alebo sa dávali dokopy z bujarej silvestrovskej noci, naša redakcia pre Vás mapovala novoročné jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici, ktoré boli zároveň aj prvými jazdami pod hlavičkou nového dopravcu. Hoci bol v tento deň štátny sviatok, cestujúca verejnosť jasne ukázala, že o jazdy regionálnou električkou má veľký záujem.

O trištvrte na dvanásť už pred areálom depa stála nachystaná električka 411.903-8, ktorá sa po prestavení výhybiek a odomknutí koľaje presunula do stanice, kde už na ňu čakali desiatky cestujúcich.  S úderom pravého poludnia sa zaplnená električka vydala na svoju prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Sprievodca sa predieral medzi cestujúcimi a predával cestovné lístky s logom prevádzkovateľa električky – Čiernohronskej železnice. Za ním chodil starý známy revizor Terčík, ktorý kontroloval cestovné lístky a pre každého z cestujúcich mal pripravený pokutový lístok s novoročným prianím.

Prvej jazdy električkou sa zúčastnilo aj niekoľko novinárov, ktorí si obnovenie električky nenechali ujsť. Päť minút pred pol jednou sme dorazili do Trenčianskych Teplíc. A keďže do odchodu zostávala viac ako pol hodina, niektorí cestujúci využili čas na malú prechádzku týmto malebným kúpeľným mestom.

Po nafotení električky v koncovej stanici sa naša redakcia postupne presunula na zastávku Trenčianska teplá – sídlisko, kde sme čakali na jej príjazd aby sme ju mohli z rôznych uhľov nafotiť. Zatiaľ čo moji kolegovia sa po prejazde električky vydali na prechádzku mestom, ja som sa pomaly presunul na zastávku Kaňová, kde som s fotoaparátom v ruke čakal na príchod električky v smere do Teplíc. No keďže električka popri mne iba rýchlo prehrmela, neostávalo mi nič iné, ako sa vrátiť späť, tento krát až na zastávku Trenčianske Teplice – zastávka. Tam ma už okrem cestujúcich čakal môj kolega Peťo, ktorý sa spolu so mnou objektívom fotoaparátu snažil zachytiť príchod električky do stanice.

Nastúpili sme do električky, kde sme po preukázaní sa spiatočným lístkom diskutovali o význame tohto regionálneho koľajového spojenia. V stanici Trenčianska Teplá – obec sa nám podarilo spraviť zopár momentiek a potom sme pokračovali v jazde až do koncovej stanice, kde bola viac ako hodinová prestávka. Tú sme využili nie len na fotenie električky, ale aj na nadviazanie spolupráce s administrátormi webstránky električky. No ešte predtým sa z reproduktorov ozval hlas rušňovodiča, ktorý informoval cestujúcich o poslednom odchode električky a poprial im všetko dobré do nového roku.

A keďže sme chceli mať novoročnú jazdu električky zachytenú z každej zastávky, presunuli sme sa na zastávku Trenčianska Teplá – obec, respektíve až na zastávku Trenčianska Teplá – zastávka, kde sme túžobne očakávali na jej príjazd. Hoci sme si mysleli, že vďaka dlhej prestávke v Teplej nebude posledný odchod veľmi naplnený, naše obavy sa nenaplnili.

Pri poslednej jazde do Teplíc sa personálu električky podarilo naprogramovať do systému jej zastávky a spustiť ich vyhlasovanie. V Trenčianskych Tepliciach sme využili pár minútovú prestávku na kúpu kúpeľných oblátok a s električkou sme sa vydali na jej poslednú novoročnú jazdu.

Nuž a ako tieto jazdy vnímali samotní cestujúci? Novoročné jazdy regionálnou električkou boli pre nich veľkým zážitkom a pevne veria, že sa na tejto trati budú môcť odviesť znova. Svoje nadšenie však neskrýval ani rušňovodič Petr Joachymstál, pre ktorého to bol krásny pocit a začiatok novej etapy. Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty verí, že novoročné porekadlo ako na Nový rok tak po celý rok bude pre túto električku platiť dvojnásobne. Zároveň deklaroval, že na prevádzku električky mesto prispeje sumou 5 000,- €.

Nuž a ako by to bolo, keby sa slova neujal aj nový prevádzkovateľ Aleš Bílek. Ten pre TA 3 uviedol, že v zimnom období bude električka premávať spravidla raz do mesiaca, aby sa jej prevádzka udržala. Od 1. mája by mala začať premávať opätovne každý deň.

Pokiaľ ste sa novoročnej jazdy Trenčianskej električky nemohli zúčastniť, nemusíte byť sklamaní. Podľa našich informácií by sa totiž mala na trať opätovne vydať počas polročných školských prázdnin – presnejšie 4. februára 2012, čo môže byť pre niektoré deti odmenou za vysvedčenie. Pokiaľ máte pripomienky k zostave cestového poriadku a náväznosť na rýchliky, pošlite ich na e-mail hrabe@stonline.sk.

Toľko teda naša prvá tohtoročná reportáž. Veríme, že o premávku električky bude aj pri ďalších jazdách veľký záujem a novému prevádzkovateľovi želáme veľa šťastných vlakokilometrov. Na záver už iba dodáme, že v priebehu tohto týždňa Vám na stránke prinesieme aj zopár fotografii z tejto akcie, ktoré nám prisľúbili naši kolegovia z webstránky tejto regionálnej električky.

Ešte raz Vám prajeme šťastný nový rok a veľa pekných zážitkov na tohtoročných akciách s dopravnou nostalgiou. Nech to elektrika tlačí. 🙂

Videoreportáž z tejto akcie si môžete pozrieť TU.

Vypočujte si: Zastávky TREŽHistória TREŽ

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Patrik Špačinský a Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.