Návraty: O jazdy historických električiek bol počas Dní Bratislavy obrovský záujem

≠18 na zastávke Kapucínska

BRATISLAVA – Tematické prehliadky centra mesta, voľný vstup do múzeí a galérií mesta Bratislava, vstup do podzemia kaplnky svätého Jakuba, otvorenie národných lesníckych dní a omnoho viac. Aj taký bol 12. ročník obľúbených dní otvorených dverí samosprávy hlavného mesta, ktorého súčasťou bola aj premávka historických električiek.

Posledný aprílový víkend sa niesol v znamení tradičného podujatia Bratislava pre všetkých. Pekné počasie a bohatý sprievodný program pre malých i veľkých prilákali do ulíc mesta nespočetné množstvo návštevníkov. Jedným z lákadiel tohto podujatia sú aj vyhliadkové jazdy historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy a ani toho roku tomu nebolo inak. Dopravný podnik Bratislava, a. s. po oba dni do ulíc mesta vypravil historické električky BMEŽ ≠18 a ≠31, ktoré v 15-minútových intervaloch premávali centrom mesta.

≠31 pod Mostom SNP
≠31 pod Mostom SNP

Ich trasa sa začínala na železničnej stanici Vinohrady a cez Račiansku, Obchodnú a Kapucínsku viedla k historickej budove Slovenského Národného divadla, odkiaľ počas celého dňa premávali po okružnej trase širšieho centra mesta.

BMEŽ ≠18 na Račianskom mýte smer Národné divadlo (25.04.2015)
BMEŽ ≠18 na Račianskom mýte smer Národné divadlo (25.04.2015)

Zo zastávky „Jesenského“ pokračovali cez Kamenné námestie, Špitálsku, Americké námestie a Blumentál na priebežnú konečnú „Vazovova“ z ktorej sa cez Krížnu, Špitálsku, Námestie SNP, Kapucínsku, tunel a nábrežie vrátili späť na Jesenského ulicu. Jedna jazda trvala cca 30 minút počas ktorých si cestujúci mohli pozrieť najzaujímavejšie dominanty Starého mesta. „Kamenné námestie, Špitálska, Blumentál, Vazovova“ informovali sprievodcovia ľudí čakajúcich na električkový spoj.

≠18 smeruje na Kamenné námestie
≠18 smeruje na Kamenné námestie

Najväčším lákadlom bola nepochybne jazda cez tunel, ktorá bola magnetom najmä pre detských cestujúcich. „Jéjda, vy ešte chcete ísť aj cez tunel?“ spýtala sa prekvapená mamička svojich detí, ktoré na Námestí SNP nechceli vystúpiť z električky. No našli sa aj takí, ktorí mali namierené do Karlovej Vsi a Dúbravky a jazdu tunelom tak od Kapucínskej absolvovali bežnou električkou.

≠18 pred odbočením na nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu
≠18 pred odbočením na nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu

Aj napriek chýbajúcemu výkladu o histórii mesta od sprievodcov z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, bol o jednotlivé jazdy zo strany verejnosti obrovský záujem a absenciu vlečného vozňa SGP ≠135 bolo vidno takmer na každom kole . „Je mi ľúto, ale musíte si počkať na druhú električku. Tu sa už nezmestíte, ale za 10 – 15 minút Vám príde ďalšia,“ povedal jeden zo sprievodcov. No ale ani v druhej električke voľného miesta veľa nebolo. Detské kočíky sa z kapacitných dôvodov dali prepravovať iba na niektorých spojoch, no personál vozidiel to zvládol na jednotku a aj v preplnenej električke bez problémov odpovedal na zvedavé otázky cestujúcich.

≠18 plná cestujúcich
Historické električky boli počas celého dňa plné cestujúcich

A ako na tieto jazdy reagovali tí pre ktorých boli určené? „Ja si na tieto električky pamätám ešte ako 17-ročný chalan, ale to už mali uzavreté kabíny vodičov,“ povedal jeden z cestujúcich. „To ste ma teda veľmi potešili, že sa dnes môžem odviesť takou peknou električkou. Rada sa s Vami preveziem po centre mesta,“ povedala staršia pani a spýtala sa či sa náhodou neoslavuje nejaký sviatok. „Keď som na vyhliadkových jazdách spomenula naskakovanie a vyskakovanie počas jazdy, nemeckí turisti úplne zbledli,“ prezradila jedna zo sprievodkýň oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorá si nenechala ujsť jazdu starou električkou. „Ja som sa už minulý rok chcela odviesť Vianočnou električkou, takže som rada že som túto električku stretla práve teraz,“ odvetila s úsmevom študentka zaujímajúca sa aj o ďalšie jazdy historických vozidiel.

≠31 čaká na odchod z Vazovovej
≠31 čaká na odchod z Vazovovej

Počas celého víkendu nechýbali v meste ani dopravní nadšenci, ktorí sa cez objektív fotoaparátov snažili zachytiť dvojnápravové električky na rôznych častiach centra mesta. A kto mal šťastie na svojej strane, mohol si urobiť spoločný záber historickej električky BMEŽ s novou nízkopodlažnou električkou Škoda 30T ForCity Plus ≠7501, ktorá sa v sobotu 25. apríla zaradila do skúšobnej premávky s cestujúcimi. Nadšenci však určite zaregistrovali aj novú tabuľku na „Štvorokeňáku“ Blumentál – Savoy.

Škoda 30T ForCity Plus ≠7501 a BMEŽ ≠18 na Jesenského ulici
Škoda 30T ForCity Plus ≠7501 a BMEŽ ≠18 na Jesenského ulici

A kto bol v správnom čase na správnom mieste, mohol si v nedeľu nafotiť aj historickú súpravu DPMB ≠38 + SGP ≠135, ktorá sa počas dňa vydala na dve jazdy s turistami.

≠38 + ≠135 pri Redute
≠38 + ≠135 pri Redute

Deň sa pomaly chýlil k svojmu záveru a nastal čas vrátiť sa späť do vozovne Posledné dva spoje preto zo zastávky „Blumentál“ pokračovali k železničnej stanici Vinohrady, čo ocenili viacerí cestujúci, ktorí sa z víkendových podujatí v centre mesta vracali domov do svojich príbytkov.

≠18 po dojazde k ŽST Vinohrady
≠18 po dojazde k ŽST Vinohrady

Na rozdiel od posledných ročníkov Dní Bratislavy však v uliciach mesta absentovali historické autobusy a trolejbusy, ktoré sa tak isto tešili veľkému záujmu verejnosti. Pokiaľ ste jazdu historických vozidiel počas uplynulého víkendu nestihli, budete tak môcť urobiť počas Noci múzeí a Ceslovenského zrazu historických železničných vozidiel – RENDEZ 2015.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Marek Malý

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.