Návraty: O mimoriadnu jazdu do Krupiny bol zo strany verejnosti veľký záujem

ZVOLEN, KRUPINA – Klub historickej techniky Zvolen zorganizoval v sobotu 25. februára 2012 mimoriadnu jazdu s parnou lokomotívou 422.0108, vozňami typu Ci a súpravou motorový vozeň M 131.1053 „Hurvínek“ + prívesný vozeň BDlm 6-2083 na trati Zvolen – Krupina na ktorej je od roku 2003 zastavená osobná doprava. Táto nevšedná jazda začínala v stanici Zvolen-osobná stanica, odkiaľ  náš vlak odchádzal.

Na zvolenskej stanici už od deviatej hodiny postávali ľudia, ktorá na svoj fotoaparát zachytávali túto zaujímavú vlakovú súpravu. Desať minút pred desiatou hodinou sme sa pohli zo stanice. Vo vlaku bolo množstvo ľudí, takže sme sa doň skoro ani nedostali. 🙂 Ale ako sa hovorí, dobrých ľudí sa všade veľa zmestí – a pri takýchto akciách to platí dvojnásobne. Naša jazda viedla cez stanice Podzámčok, Dobrá Niva, Dobrá Niva-zastávka, Sása-Pliešovce a Krupina-predmestie do stanice Krupina, odkiaľ trať pokračuje do Čaty (v úseku Čata – Šahy funguje osobná doprava do dnešných dní). Kým sme prišli do stanice Podzámčok, sprievodca nám stihol predať cestovné lístky, vďaka čomu sme si mohli spraviť niekoľko fotozáberov z tejto stanice.

Počas jazdy panovala vo vlaku vynikajúca atmosféra. Zatiaľ čo niektorí cestujúci viedli družnú debatu o turistike, iní si s nadšením vychutnávali túto zaiste romantickú jazdu. Cestujúci však nepochybne zavítali aj do bufetového vozňa radeného uprostred vlakovej súpravy, v ktorom si okrem občerstvenia mohli kúpiť aj suveníry s dopravnou tematikou ako napr. pohľadnice, knihu o histórii trate, publikáciu k 60. výročiu ČSAD Banská Bystrica a mestskej dopravy v Banskej Bystrici, knihu o povstaleckých vlakoch, šiltovky a iné.

Zastavovanie vlaku na jednotlivých staniciach využila väčšina ľudí na fotografovanie. Veď kto by si nenafotil nostalgický vlak v zimnej a zasneženej krajine? Treba však povedať, že nie všetci fotografisti boli cestujúci nášho vlaku. Našu jazdu vlakom zachytili objektívom kamery či fotoaparátu aj obyvatelia jednotlivých obcí ako aj dopravní nadšenci, ktorí našu jazdu mapovali za pomoci osobného motorového vozidla. V stanici Krupina-Predmestie k nám pristúpil aj štáb Krupinskej televízie, ktorý sa rozhodol spraviť o tejto akcii reportáž.

Do stanice Krupina sme dorazili o 11:21. Po vyhotovení niekoľkých fotografických záberov a návšteve budovy stanice, v ktorej aj napriek zastaveniu osobnej dopravy dodnes funguje staničná reštaurácia, sme sa vybrali na malý výlet k neďalekej strážnej veži Vartovka postavenej nad mestom v roku 1564. Väčšina cestujúcich však využila čas na prehliadku mesta, kde sa zaiste posilnili aj dobrým obedom. V tomto článku však netreba opomenúť ani staničný rozhlas, ktorý cestujúcim oznamoval prítomnosť parného vlaku v stanici Krupina.

Prišla 13-ta hodina a náš mimoriadny vlak sa vydal na spiatočnú jazdu do Zvolena. Lokomotíva uháňala malebnou krajinou ako divá. Ten kto stál na plošine vozňa za lokomotívou, zaiste prišiel domov začmudený od sadzí z mašiny. Nezainteresovaní ľudia by sa však mohli nazdávať, že to sa robotník vracia domov zo svojej práce. 🙂

Do Zvolena sme dorazili presne o 14:30. Rýchlo sme si spravili niekoľko fotozáberov tohto vlaku a potom sme sa pobrali zakúpiť si lístok na vlak do Bratislavy. Viacerí z Vás sa možno pýtajú prečo organizátori akcie nespravili jazdu po celej trati Zvolen – Čata. Jedným z dôvodov môže byť aj skutočnosť, že pri príležitosti 8. narodenín internetového portálu VLAKY.NET organizuje KHT Zvolen na tejto trati 5. mája nostalgickú jazdu na čele s motorovým rušňom T 466.0253 „Pielstick“ a tento krát sa pôjde až do Čaty. Históriu tejto trate si budete môcť prečítať v našom železničnom seriáli.

Na záver tohto článku treba poďakovať organizátorom za vydarenú akciu a srdečne Vás pozvať na ďalšiu zaujímavú akciu tohto klubu – Štiavnický Nácko, ktorá sa uskutoční 20. apríla 2012 na trati Zvolen – Banská Štiavnica, počas ktorej sa budete môcť odviesť motorovým vozňom M 131.1053 „Hurvínek“.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.