Návraty: Nostalgická jazda na Vrátno FEST s pozitívnym ohlasom cestujúcej verejnosti

P1470516BRATISLAVA, BREZOVÁ POD BRADLOM – Jazda nostalgickým vlakom, cykloturistický výlet na hrad Branč, pestrý program pre rodiny s deťmi na Lipovci a nefalšovaná country zábava na Vrátno FESTe. Aj taká bola prvá z trojice jázd „Motorákom do Karpát“, ktorú sme zorganizovali poslednú júnovú sobotu.

Hovorí sa, že železničná trať Jablonica – Brezová pod Bradlom patrí k najmalebnejším železničkám na západnom Slovensku. Jej okolie poskytuje ideálne podmienky na turistiku, no na svoje si prídu aj priaznivci kultúry a histórie. Po minuloročnej jazde konanej pri príležitosti 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika sme sa preto v spolupráci s Ekofarmou 222 a spoločnosťou Printeo rozhodli pustiť do projektu obnovy sezónnej dopravy na tejto trati. Na tento rok sme pripravili trojicu nostalgických jázd konaných pri rôznych kultúrnych podujatiach v regióne.

IMG_5846
Nostalgický vlak na raganovskej štreke

Prvým dôvodom na zorganizovanie takejto jazdy bol festival folku a country v Hradišti pod Vrátnom, ktorý sa každoročne teší veľkému záujmu návštevníkov. Jazda nostalgickým vlakom na trati so zastavenou osobnou dopravou a atraktívny sprievodný program pre malých i veľkých prilákala na našu akciu nespočetné množstvo cestujúcich. Ich záujem bol dokonca tak veľký, že sme 2 dni pred akciou museli do súpravy zaradiť ešte jeden motorový vozeň.

IMG_8656
Jazdu nostalgickým vlakom si nenechali ujsť ani rodiny s deťmi

Nástupným miestom v Bratislave bolo aj tento krát Múzeum dopravy, v ktorom sa už od pol siedmej ráno začali schádzať prví cestujúci. Tí sa postupne postavili do rady na cestovné lístky. A hoci ich bolo viac než dosť, vďaka dobrej organizácii sme ich registráciu zvládli bez problémov. O dobrú náladu sa na peróne múzea postarali country skupiny Plutva band a Pekaringo, ktoré na takýchto akciách nemôžu chýbať.

IMG_8676
Nostalgický vlak čaká na odchod z bratislavského múzea dopravy

Ani sme sa nenazdali a prišiel čas odchodu. Z dopravných dôvodov sme ešte na chvíľu zastavili na Hlavnej stanici a 5 vozňová súprava zložená s motorových vozňov M262.07 a M262.004, osobného vozňa, bufetového vozňa a špeciálneho vozňa na prepravu bicyklov sa pomaly vydala v ústrety malebnej krajine pod Malými Karpatmi. Ďalší cestujúci k nám pristúpili v Pezinku a Šenkviciach, kde sme čakali na prejazd rýchliku 603 RWE na Košice. Desaťminútový pobyt na stanici mohli cestujúci využiť aj na prehliadku automobilových veteránov značky Tatra, ktoré boli pri príležitosti našej akcie vystavené na nákladnej rampe.

IMG_8702
Na železničnej stanici v Šenkviciach si cestujúci mohli pozrieť malú výstavu automobilových veteránov značky Tatra

Po príchode do Trnavy sme na chvíľu zneistili. Medzi Smolenicami a Jablonicou totiž padol na trať strom a cestujúci z osobných vlakov museli byť v tomto úseku prepravení autobusmi. Traťová výluka sa nás ale našťastie nedotkla a tak sme cez Boleráz a Smolenice uháňali do cieľa našej cesty.

IMG_8714
Nostalgický vlak na nástupišti 1, koľaj 101 v ŽST Trnava

Jazdu vlakom nám s pesničkami o železnici spríjemnili vyššie spomenuté country skupiny, ktoré so sebou priniesli pravú trampskú atmosféru.

IMG_8670
O dobrú náladu sa počas jazdy vlaku postarali aj country skupiny Plutva band a Pekaringo

Pre detských cestujúcich sme zase pripravili súťaž o najdlhšiu reťaz z ponožiek. Vynaliezavosti sa ale medze nekladú a tak sa k ponožkám pridali aj tričká či šatky. Najdlhšia reťaz siahala až do polky motoráku.

P6252471
Počas jazdy vlakom sme pre detských cestujúcich pripravili súťaž o najdlhšiu reťaz z ponožiek

Počas celého dňa sme v bufetovom vozni podávali občerstvenie v podobe párkov, obložených chlebov, mufinov, piva, minerálky, i bazovej šťavy. A kto chcel, mohol si od nás zakúpiť aj rôzne upomienkové predmety.

P1470500
Kto bol hladný alebo smädný, mohol sa počas jazdy občerstviť v bufetovom vozni

Najatraktívnejším úsekom našej cesty bola nepochybne takmer 12 km trať z Jablonice do Brezovej pod bradlom na ktorej už v súčasnosti premávajú iba manipulačné vlaky podľa potreby. A hoci je na tejto trati najvyššia povolená rýchlosť iba 30 km/hod., cestujúcim to vôbec nevadilo. Užívali si pohľad na malebnú krajinu a tí skôr narodení si zaspomínali na zašlú slávu našich železníc.

P1470508
Nostalgický vlak v ŽST Jablonica

Pomaly, ale isto sme sa blížili do cieľa našej cesty. Rodiny s deťmi a peší turisti vystúpili už na zastávke Brezová pod Bradlom zastávka, známej aj pod názvom Štverníky, ktorá v tento deň zažila svoju renesanciu. Toľko ľudí tam totiž nevystupovalo ani za čias najväčšej slávy fabriky. Po vystúpení z vlaku sa cestujúci vydali k rozhľadni Lipovec pri obci Prietrž, ktorá sa stala hlavným stanom našej akcie. V roľníckom múzeu U Reptovcov bolo možné obdivovať staré náradie, vozy, sane, váhy, kosy, vidly, pluhy, riady z domácnosti, či staré fotografie dokumentujúce prácu na gazdovskom dvore v minulom storočí. Deti sa mohli povoziť na koníkoch a pre všetkých návštevníkov bol zabezpečený kotlíkový guláš, zemiakové placky i pečené klobásky s chlebom.

P1470539a
V roľníckom múzeu U Rehušov

Cykloturisti vystupovali z vlaku až na konečnej stanici v Brezovej pod Bradlom, odkiaľ sa spolu s pánom Hamerlíkom vydali na cykloturistický výlet k zrúcanine hradu Branč a k rozhľadni Lipovec.

13516170
Výhľad z hradu Branč na okolitú krajinu

Po dobrom obede sa účastníci akcie presunuli do obce Hradište pod Vrátnom, kde sa vo dvore kultúrneho domu uskutočnil 4. ročník festivalu folku a country Vrátno FEST. Okrem country skupín Plutva band a Pekaringo na ňom vystúpili aj hudobné skupiny Kamión, Country tip, Poutníci (CZ),  či tanečná skupina Country mostík. Pre detských návštevníkov boli pripravené tvorivé dielne a kto bol hladný alebo smädný, mohol si pochutiť na poľovníckom guláši a čapovanej Kofole.

P6252543
Vystúpenie tanečnej skupiny Country mostík

Vláčikom motoráčikom sa popoludní mohli odviesť aj miestni obyvatelia pre ktorých sme pripravili kyvadlovú jazdu z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť so zastavením na všetkých staniciach a zastávkach na trati. Odchody vlaku boli prispôsobené Vrátno FESTu. Cca 2,5 hodinovú prestávku v Hradišti pod Vrátnom tak cestujúci mohli využiť na návštevu festivalu.

P1470564
Nostalgický vlak prestávkuje v železničnej stanici Hradište pod Vrátnom

Vďaka dohode s organizátormi festivalu si cestujúci mohli vo vlaku zakúpiť zľavnené vstupné na podujatie. Z celkového počtu účastníkov nostalgickej jazdy túto ponuku využilo až 77 cestujúcich. Väčšine z nich sa dokonca na Vrátno FESTe až tak zapáčilo, že by sa s našim vlakom do Bratislavy bez problémov vrátili aj o 2 hodiny neskôr.

PICT0807
Moderátor festivalu Pavol Hraška uvádza ďalšiu kapelu

Spiatočná cesta do Trnavy a Bratislavy sa niesla v pokojnej atmosfére. V každom vozni sa postupne uskutočnilo žrebovanie tomboly so zaujímavými cenami od krajskej a miestnej samosprávy, medzi ktorými nechýbali ani darčeková taška od Apimedu, poukaz na bezplatnú prehliadku Smolenického zámku, štýlový country klobúk, či hrnček od obce Jablonica.

P1470593
Nostalgický vlak na čele s motorovým vozňom M 262.007 čaká na odchod do Bratislavy

Nuž a ako túto akciu hodnotia samotní cestujúci? „Super akcia, ďakujem za všetko a teším sa na vás opäť v auguste.“ Ďakujem p. Filo celému kolektívu ako aj Vám za krásny výlet – super akciu, páčilo sa nám aj s našou malou dcérou a po víkende Vám môžeme povedať , že veľa ľudí zo Záhoria sa chce zúčastniť na ďalšej akcii.“

P1470598
Organizátori akcie Motorákom do Karpát

Vďaka nášmu združeniu vláčik motoráčik v tomto roku zavíta do Brezovej pod Bradlom ešte dvakrát a to v sobotu 20. augusta pri príležitosti jubilejného 25. brezovského jarmoku a v sobotu 3. septembra pri príležitosti cykloturistického zrazu, jarmoku a dňa obce Jablonica. Cestovné lístky si môžete rezervovať už teraz prostredníctvom rezervačného formulára.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Cula Cula Cipa, Jaroslav Filo, Karol Zima, Majo Kováč, Marek L.Guspan, Martin Žarnovický, Oliver Holloš, Stano Hamerlík a Tomáš Halža
Video: Dušan Dojčiar

Viac fotografií z Vrátno FESTu nájdete TU.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.